5 sygnałów, które świadczą, że czas wymienić podłogę drewnianą na nową

Twój parkiet zmienił kolor, jest mocno zużyty, a może trzeszczy i skrzypi? Nie musisz tego tolerować! Wystarczy, że zdecydujesz się na zmiany. Sprawdź zatem, kiedy powinieneś zainwestować w nową...

Twój parkiet zmienił kolor, jest mocno zużyty, a może trzeszczy i skrzypi? Nie musisz tego tolerować! Wystarczy, że zdecydujesz się na zmiany. Sprawdź zatem, kiedy powinieneś zainwestować w nową drewnianą podłogę, a kiedy wystarczy jej mała renowacja.

Drewniane podłogi mają tę zaletę, że znakomicie ocieplają pomieszczenie, zaś odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane posłużą nawet kilkadziesiąt lat (więcej na ten temat znajdziesz na blogu Dobre Dla Domu. Niestety, każde podłoże z czasem się zużywa. Zanim jednak podejmiesz decyzję o remoncie, przeczytaj listę 5 najpoważniejszych usterek, które mogą świadczyć o konieczności wymiany podłogi drewnianej na nową. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy już wymieniać podłogę, czy jeszcze poddać ją renowacji.

 1. Twoja podłoga głośno skrzypi

Gdy Twój parkiet wydaje niepokojące dźwięki, bardzo możliwe, że jego czas dobiegł końca. Skrzypiące drewniane podłogi to zmora starych budynków, zwłaszcza tych zawilgoconych. Pod wpływem takiego powietrza drewno się wybrzusza, a deski głośno o siebie ocierają, co słychać w trakcie chodzenia. Inną przyczyną może być nieprawidłowe ułożenie desek podłogowych lub nierówne podłoże.

Ze skrzypiącą podłogą można poradzić sobie na kilka sposobów:

  • Jeśli parkiet nie leży na betonowym podłożu, delikatnie odstające deski możemy przymocować przy użyciu wkrętów lub gwoździ.
  • Inną, bardziej czasochłonną (i jednocześnie krótkotrwałą) metodą jest nasmarowanie łączeń desek np. za pomocą oleju silikonowego w strzykawce lub talku, który nakłada się ściereczką. Ten sposób zmniejszy tarcie, może jednak nie wyeliminować problemu całkowicie.
  • Jeśli zdecydujesz się na wymianę drewnianej podłogi, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju i zasięgnij porady fachowca. Pamiętaj, że przed ułożeniem podłogi drewno powinno aklimatyzować się w pokoju przynajmniej przez dwie doby – dzięki temu zmniejszysz ryzyko podobnych problemów w przyszłości.

 2. Deski są wybrzuszone lub gniją

Takie problemy zdarzają się zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewamy i rzadziej wietrzymy mieszkania. Zarówno pleśń i gnicie, jak i bardzo widoczne wybrzuszenie parkietu – zwykle spowodowane zalaniem podłogi od spodu – to poważny problem i w tym wypadku trudno o lepszą radę niż zakup nowego parkietu (np. z odpornego na wodę drewna teakowego) oraz odpowiednie zabezpieczenie podłoża przed wilgocią. Jedynie przy delikatnych odkształceniach i szczelinach możemy pokusić się o zerwanie i ponowne ułożenie desek, np. przy użyciu mocno wiążącego kleju.

 3. Niebezpiecznie zmniejszona grubość desek

Sposobem na gruntowne odświeżenie parkietu jest tzw. cyklinowanie, czyli ścieranie zewnętrznej warstwy drewna i jego ponownie zabezpieczenie. Niestety, proces ten równocześnie zmniejsza grubość desek. Jeśli więc parkiet był cyklinowany już wielokrotnie, a grubość desek do pióra i wpustu wynosi mniej niż 3 mm, wymiana podłogi drewnianej w starym domu może okazać się konieczna.

 4. Głębokie bruzdy i pęknięcia

W przypadku głębokich bruzd i pęknięć, spowodowanych np. upadkiem ciężkiego przedmiotu, najlepsza jest wymiana pojedynczych desek. Należy przy tym pamiętać, by kolor nowego drewna nie odstawał zbytnio od starego – zwłaszcza gdy zaplanowaliśmy także cyklinowanie podłogi, które może dodatkowo wpłynąć na barwę drewna. Na płytkie uszkodzenie pomoże masa szpachlowa zmieszana z pyłem po cyklinowaniu, a także specjalny wosk lub mazaki koloryzujące.

 5. Trudno usuwalne plamy i przebarwienia

Mimo swojego piękna drewniane podłogi dość łatwo ulegają zabrudzeniom. Przy dłuższym spotkaniu z parkietem plamy może zostawić nawet zwykła woda – dotyczy to zwłaszcza podłóg olejowanych, niezabezpieczonych lakierem. Poza tym niektóre substancje (np. atrament) barwią drewno na tyle mocno, że plam praktycznie nie da się usunąć. W takim przypadku wystarczy wymienić zabrudzoną deskę na nową.

Kolor drewnianej podłogi zmienia się także pod wpływem promieni słonecznych – z pewnością zauważysz to po kilku latach podczas przemeblowania. Jaśnienie lub ciemnienie drewna to proces naturalny. Jeśli jednak chcesz zachować pierwotny kolor podłogi, pomyśl o tym już na etapie montażu. Wystarczy, że zabezpieczysz podłogę specjalnym lakierem, który będzie działał na nią podobnie jak krem z filtrem UV na skórę.

Kategorie
Mieszkanie
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy