Akcesoria dla glazurnika

Układanie płytek zlecamy przeważnie fachowcom, którzy posiadają w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jednak nawet najlepszy specjalista nie poradzi sobie z wykafelkowaniem łazienki czy kuchni, jeśli nie sięgnie...

Układanie płytek zlecamy przeważnie fachowcom, którzy posiadają w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jednak nawet najlepszy specjalista nie poradzi sobie z wykafelkowaniem łazienki czy kuchni, jeśli nie sięgnie po niezbędne w tym celu narzędzia i akcesoria. Które z produktów będą potrzebne każdemu, kto zdecyduje się na klejenie płytek?

Profesjonalne ułożenie płytek będzie możliwe jedynie wtedy, gdy nie pominiemy żadnego z etapu prac i wykonamy go z należytą precyzją. Będziemy musieli zadbać więc o odpowiednie przygotowanie podłoża i samych kafli, zebranie potrzebnych w procesie klejenia akcesoriów oraz wybór właściwej fugi wraz odpowiednimi do jej nakładania narzędziami.

Grunt i hydroizolacja – będą niezbędne do właściwego przygotowani podłoża. Preparat gruntujący wyrówna chłonność powierzchni i wzmocni ją, natomiast warstwa płynnej folii będzie stanowiła dla niej zabezpieczenie przed działaniem wody.

Przecinarka – będzie niezbędna, by dociąć płytki do określonych wymiarów. To ręczne urządzenie może posiadać różne parametry, które pozwalają modyfikować płytki o mniejszych lub większych wymiarach.

Uwaga: zanim przystąpimy do przyklejania płytek, warto przygotować także wiertarkę z odpowiednim wiertłem bądź specjalną otwornicą, na wypadek, gdyby konieczne okazało się wiercenie w płytkach. O tym, jak to robić, przeczytamy w poradniku Castoramy. Przydatny będzie też sprzęt umożliwiający szlifowanie krawędzi płytek pod katem 45 stopni, co pozwoli estetycznie wykończyć narożniki zewnętrzne.

Klej i paca – zaprawa klejąca, którą zastosujemy, pełni w procesie układania płytek bardzo ważną rolę. Prawidłowo dobrana do warunków panujących we wnętrzu oraz do rodzaju kafelków zapewni wykończeniu długotrwałą żywotność. Wybierając ją, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj wykańczanego podłoża, rodzaj okładziny, przyczepność czy poziom elastyczności.

Do nakładania kleju potrzebujemy natomiast pacy zębatej o rozstawie zębów dopasowanym do wielkości przyklejanych płytek.

Kształtki – posiadają różną formę – najczęściej krzyżaków lub tzw. t-etek. Dzięki nim zachowanie równych odstępów pomiędzy poszczególnymi kafelkami jest bardzo łatwe. Rozmiary kształtek należy dopasować do wielkości płytek i zalecanych do nich szerokości fug.

Fuga, fugówka i gąbka – podobnie jak ważny jest dobór odpowiedniego kleju, tak samo ważne jest prawidłowe dobranie fugi. Masy do spoinowania posiadają różne właściwości i przeznaczone są do wypełnia szczelin o określonej szerokości. Do nakładania masy na powierzchnię płytek służy natomiast figówka – swoim kształtem przypomina pacę, a jej zadaniem jest równomierne rozprowadzanie spoiny.

Do zbierania nadmiaru fugi potrzebujemy natomiast gąbki, za pomocą której wyrównamy i wygładziny także wykonane spoiny.

Uwaga: podczas układania płytek przydatne mogą być także profile wykończeniowe, które mocuje się bezpośrednio pod płytkami w miejscu zakończenia ich biegu bądź w narożnikach. Jeżeli będziemy obudowywać wannę lub inne elementy instalacyjne, np. zawory, przydatne będą ramki rewizyjne przygotowane do naklejenia na nie płytek.

Kategorie
Łazienki
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nieustannie modne wanny wolnostojące The North Bath

  Wanny wolnostojące poza praktycznymi zaletami, mają niepowtarzalny urok. Idealnie nadają się zarówno do łazienek klasycznych w stylu glamour, jak i nowoczesnych, utrzymanych w minimalistycznym klimacie. Na szczególną uwagę zasługują...
 • Wanny wolnostojące ScandiBath

  Wanna wolnostojąca to rozwiązanie nie tylko wizualnie efektowne, ale także praktyczne. Tego rodzaju wanna, niezależnie do kształtu, idealnie sprawdzi się zarówno w małej łazience, jak i przestronnym pokoju kąpielowym....
 • Jaką armaturę wybrać do łazienki?

  Przy wyborze armatury do łazienki warto wziąć pod uwagę nie tylko walor estetyczny, ale także użytkowy. W końcu na baterię będziemy nie tylko patrzeć, ale także codziennie z niej...
 • Czym należy kierować się, wybierając stelaż do toalety?

  Urządzając łazienkę, zwykle staramy się wybierać takie urządzenia sanitarne, dzięki którym nasze wnętrze będzie nie tylko estetyczne, ale także maksymalnie funkcjonalne. Z tego powodu ogromną popularnością cieszy się podwieszana...