Bliźniak idealny na wąską działkę

Domy w zabudowie bliźniaczej najczęściej widuje się na terenach najbardziej zurbanizowanych. W miastach trudno o duże, foremne działki, a na wąskich nieruchomościach trudno tak usytuować dom jednorodzinny, aby w...

Domy w zabudowie bliźniaczej najczęściej widuje się na terenach najbardziej zurbanizowanych. W miastach trudno o duże, foremne działki, a na wąskich nieruchomościach trudno tak usytuować dom jednorodzinny, aby w jego otoczeniu pozostało miejsce na ogródek. Stąd popularność bliźniaków.

Domy w zabudowie bliźniaczej pozwalają optymalnie wykorzystać powierzchnię wąskiej działki. Są realizowane bezpośrednio przy granicy, jedną ze ścian przylegają do budynku sąsiada. Dzięki temu z drugiej strony pozostaje więcej miejsca na ogród. Budowa bliźniaka z reguły oznacza też oszczędności – dostrzegalne nie tylko na etapie jej realizacji, ale także później, w trakcie eksploatacji domu i płacenia rachunków za ogrzewanie. Poza tym bliźniak prezentuje się znacznie korzystniej niż dwa oddzielne budynki o wąskich frontach usytuowane na bardzo wąskich działkach.

Mówiąc o bliźniakach, zazwyczaj mamy na myśli zabudowę, która składa się z dwóch identycznych części. Rzeczywiście, bliźniaki często tak właśnie wyglądają, a ich segmenty stanowią odbicia lustrzane. Nie jest to jednak regułą. Nie każdy dom, który wygląda jak bliźniak jest nim w rzeczywistości. Z drugiej strony natomiast bliźniakiem może być budowla, która nie składa się z dwóch identycznych segmentów. Kluczowy w tym przypadku jest bowiem rodzaj konstrukcji.

Prawo budowlane nie podaje definicji domu w zabudowie bliźniaczej. Określa natomiast, że jednorodzinny budynek mieszkalny to obiekt wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, który służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych i konstrukcyjnie stanowi samodzielną całość. Zgodnie z tym zapisem, każdy z segmentów w zabudowie bliźniaczej powinien stanowić odrębną technicznie, samodzielną całość. Segmenty powinna oddzielać przerwa dylatacyjna ciągnąca się od fundamentów aż po dach Jeżeli więc dom wygląda jak bliźniak, ale nie spełnia określonych warunków technicznych – np. jego dwie części posiadają wspólne elementy konstrukcyjne – to bliźniakiem nie jest. Domy w zabudowie bliźniaczej ponadto powinny przylegać do siebie całą powierzchnią ścian o takiej samej wysokości i szerokości.

Planując realizację domu w zabudowie bliźniaczej, nie trzeba zamawiać projektu przygotowanego na indywidualnego zamówienie. Można wybrać jeden z gotowych projektów bliźniaków. W bazie z projektami gotowymi jest wiele budynków zaplanowanych specjalnie z myślą o wąskich działkach, w tym także w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Można też skorzystać z innych projektów. Większość projektów gotowych nadaje się do zbliźniaczenia poprzez zestawienie wersji podstawowej budynku z jego odbiciem lustrzanym. Warto przy tym tak zaplanować usytuowanie segmentów, aby łączyły się ze sobą ścianami od strony garaży, a tarasy czy wejścia do mieszkań znalazły się po przeciwnych stronach. Taki zabieg pozwoli na maksymalne oddalenie od siebie najczęściej wykorzystywanych części mieszkalnych i na zachowanie poczucia prywatności przez sąsiadów.

Kategorie
Budowa domuPlan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy