Budujesz taras z desek? Zadbaj o izolację podłoża

Jeżeli myślisz, że podłoże tarasu wykładanego deskami drewnianymi lub kompozytowymi nie wymaga wcześniejszej izolacji, jest w błędzie. Konsekwencją zignorowania tego etapu budowy może być demontaż już założonego pokrycia i...

Jeżeli myślisz, że podłoże tarasu wykładanego deskami drewnianymi lub kompozytowymi nie wymaga wcześniejszej izolacji, jest w błędzie. Konsekwencją zignorowania tego etapu budowy może być demontaż już założonego pokrycia i konieczność wykonania wszystkich prac praktycznie od nowa.

Aby zapewnić trwałość tarasu z drewna na długie lata, przed położeniem desek trzeba zadbać o odpowiednią izolację podłoża. Pominięcie tego etapu budowy może być kosztowne, skutkując degradacją podłoża. Dlatego ważne jest wykorzystanie właściwego środka, który pozwoli zapewnić optymalną ochronę przeciwwodną i przeciwwilgociową, a dodatkowo – uchroni podłoże przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, mrozami oraz naturalnymi procesami starzenia.

Papa, powłoki bitumiczne, folie w płynie czy izolacja pod deski?

Do tej pory, chcąc chronić podłoże tarasu przed wodą, wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi, stosowało się głównie papę podkładową, powłoki bitumiczne oraz folie w płynie. Dziś powoli odchodzi się od tych rozwiązań, na rzecz nowocześniejszych produktów – bardziej wydajnych oraz przyspieszających realizację prac.

Dlaczego coraz rzadziej stosuje się papę podkładową?

Minusem tego rozwiązania jest ryzyko powstawania rozszczelnień izolacji na łączeniach w momencie klejenia papy na zakładkę. Papa wydziela także nieprzyjemny zapach, dotkliwie odczuwany podczas intensywnych upałów. Ponadto, jeśli w przyszłości pojawiłaby się chęć wymiany okładziny tarasu z drewnianej na ceramiczną, izolację z papy należałoby usunąć w całości.

Dlaczego coraz rzadziej stosuje się izolację bitumiczną i folię w płynie?

Te rozwiązania zabierają spore pokłady czasu. Wymagają m.in. wcześniejszego zagruntowania podłoża, położenia kilku warstw materiału oraz przerw w pracy potrzebnych na schnięcie izolacji. Dla wykonawcy to czas i energia, które mógłby spożytkować na realizację innych prac wykończeniowych. Dodatkowo, nie wszystkie powłoki bitumiczne oraz folie w płynie są odporne na szkodliwe działanie promieni UV, co może skutkować szybszą degradacją izolacji, a w następstwie podłoża betonowego.

Dlaczego coraz częściej stosuje się izolację pod deski tarasowe?

Nowoczesna izolacja pod deski tarasowe jest wydajna i szybkoschnąca. Zawiera odpowiednie polimery, tworząc szczelną, bezszwową izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową. Chroni powierzchnie przed czynnikami przyspieszającymi niszczenie podłoża, w tym: szkodliwym działaniem promieniowania UV, wysokimi temperaturami, mrozami, a także procesami starzenia.

Nowoczesna izolacja pod deski tarasowe oszczędza czas. Nie wymaga gruntowania, wykazując odporność na deszcz już po 2-3 godzinach od nałożenia oraz umożliwiając montaż elementów tarasu po upływie 24 godzin. Taki produkt nie zawiera rozpuszczalników organicznych oraz bitumów, wydzielających uciążliwy zapach podczas nakładania.

Kategorie
Izolacja budynku
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy