Za ciepło na poddaszu? 3 sposoby na okna

Lato nawet w Polsce potrafi rozpieścić miłośników wysokich temperatur. Upał, który uwielbiamy na wakacjach, może jednak stać się uciążliwy podczas codziennego przebywania w domu. Szczególnie gorąco latem bywa na...

Lato nawet w Polsce potrafi rozpieścić miłośników wysokich temperatur. Upał, który uwielbiamy na wakacjach, może jednak stać się uciążliwy podczas codziennego przebywania w domu. Szczególnie gorąco latem bywa na poddaszach. Cóż, fizyki nie da się oszukać. A może jednak? 3 sposoby na redukcję temperatury na poddaszu dzięki zadbaniu o okna.

Nawet najlepiej przeprowadzona izolacja termiczna poddasza nie pozwoli na utrzymanie w nim w lecie temperatury tak niskiej, jak w niższych kondygnacjach. Wynika to z prostego prawa fizyki – przez okna połaciowe, do wnętrza pomieszczeń na poddaszu wpada więcej promieni słonecznych, a wraz z nimi temperatura. Jakie metody można zastosować by ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń na poddaszu przez okna?

Szyby refleksyjne

To specjalny rodzaj szyb, na który naniesiona została od zewnątrz cienka powłoka ze srebra bądź innego materiału refleksyjnego. Odbija ona promienie słoneczne, które docierają do powierzchni okna (jak lustro) i nie pozwala im wniknąć do środka pomieszczenia. To zaś redukuje nagrzewanie się pomieszczenia. Warstwa refleksyjna jest dość cienka i nieznacznie zmienia kolor światła.

Minusem szyb absorpcyjnych (barwionych w masie) bądź szyb refleksyjnych jest to, że blokują one dostęp promieni słonecznych przez cały rok. O ile w lecie to korzystne, o tyle zimą wolelibyśmy wykorzystać ciepło słoneczne do nagrzewania domu, by zredukować koszty. Szyby te, są zatem dobrym rozwiązaniem latem, ale już niekoniecznie zimą. A ściągać i zakładać folii się nie da.

Markizy zewnętrzne

To, co można zrobić, by zapewnić blokowanie promieni światła latem i ich dostęp zimą, to montaż markiz na oknach dachowych. Jest to rozwiązanie najprostsze pod względem montażu i tańsze niż zewnętrzne rolety. Markizy zewnętrzne rozciąga się na całej powierzchni okna w upalny dzień i dzięki temu, że znajdują się one kilka milimetrów nad powierzchnią szyby, pozwalają na zablokowanie promieni słonecznych i stworzenie termoizolacyjnej warstwy powietrza, która nie wpuszcza energii do wnętrza pomieszczenia. Pokój czy kuchnia dzięki temu się nie nagrzewa.

Markizy są wygodne w obsłudze (montaż można wykonać samodzielnie, obsługa markiz prowadzona jest od wnętrza pomieszczenia) i można sterować nimi ręcznie bądź elektrycznie. Na przykład w ofercie marki VELUX istnieją również markizy solarne z własnym akumulatorem, które nie wymagają stosowania dodatkowego okablowania.

W ofercie producentów dostępne są markizy całkowicie przezroczyste, które nie zmieniają koloru światła w pomieszczeniu, półprzezroczyste, nieprzezroczyste i zaciemniające. Pierwsze, idealnie nadają się do gabinetu bądź pokoju dziennego. Nieprzeźroczyste i zaciemniające są świetne do sypialni.

Rolety zewnętrzne

Ostateczna ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń, dająca jeszcze dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe. Rolety zewnętrzne potrafią redukować ilość ciepła nawet do 94% i o 16% poprawiają izolację budynku. Poza redukcją temperatury mają jeszcze kilka zalet: pozwalają sterować ilością wpadającego światła do pomieszczenia (czyli można zmieniać jasność w pomieszczeniu, co nie jest możliwe przy markizach), dają efekt izolacji akustycznej (zarówno od warunków atmosferycznych – np. grad, deszcz, jak i hałasu ulicznego) i poprawiają bezpieczeństwo.

Niestety jest to rozwiązanie znacznie bardziej kosztowne niż markizy, a przez wiele osób, zwłaszcza tych, które chcą ochrony przed temperaturą podczas przebywania w domu, problemem jest całkowite ograniczenie widoczności na zewnątrz.

Co zatem wybrać jeśli chcemy aktywnie obniżyć możliwość nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu?

Wszystko zależy od trybu życia domowników. Osobom, które w ciągu dnia nie przebywają w domu, często wyjeżdżają i aktywnie spędzają weekendy, polecić można rolety zewnętrzne które dodatkowo poprawią bezpieczeństwo. Dla osób poszukujących najtańszych rozwiązań, którym nie zależy na izolacji cieplnej zimą – folie refleksyjną. Rodziny, które lubią spędzać czas razem w domu oraz osoby pracujących w systemie home office, docenią montaż markiz zewnętrznych. To również idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wysoką estetykę wnętrz.

Kategorie
Dach
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy