Do czego używa się systemów alarmowych?

Systemy alarmowe to połączenie wielu urządzeń mające na celu ochronę budynku przed możliwymi zagrożeniami. Wykorzystuje się je, by uchronić obiekt przed włamaniem lub pożarem. Kompleksowość systemów alarmowych i różnorodność...

Systemy alarmowe to połączenie wielu urządzeń mające na celu ochronę budynku przed możliwymi zagrożeniami. Wykorzystuje się je, by uchronić obiekt przed włamaniem lub pożarem. Kompleksowość systemów alarmowych i różnorodność urządzeń, jakie w sobie łączą, wymaga centrali alarmowej jako jednostki zarządzającej.

Czym są systemy alarmowe?

Systemy alarmowe to zespoły urządzeń, których celem jest kompleksowa ochrona budynków lub innych obiektów. Dzisiejsze technologie pozwalają na ochronę przeciw zagrożeniom wszelkiego typu – od przeciwpożarowych, aż po antynapadowe i przeciwwłamaniowe. Wielość urządzeń i technologii, jakie muszą zostać użyte w sprawowaniu tak kompleksowej ochrony obiektu, sprawia, że niezbędne stają się zarządzające ochroną centrale alarmowe, takie jak np. Integra 64.

Elementy systemu alarmowego

W celu ochrony przed włamywaczami instaluje się pasywne czujniki podczerwieni reagujące na ruch (PIR) i czujniki magnetyczne (kontaktony) umieszczane na oknach, drzwiach lub bramach garażowych. Ich wzbudzenie powoduje alarm, który poprzez centrale alarmową może bezpośrednio powiadomić właściciela i odpowiednie służby.

Równie skuteczne są systemy antynapadowe, instalowane przede wszystkich w obiektach narażonych na napady, takich jak kantory, banki lub sklepy. Technologia ta polega na użyciu pilota, lub otwarcia kasy przy użyciu specjalnego kodu uruchamiającego tzw. „cichy alarm”, który po uruchomieniu, bez wzbudzania podejrzeń rabusiów, informuje odpowiednie służby.

Kolejnym rodzajem zagrożeń są zagrożenia pożarowe. Systemy alarmów antypożarowych to zazwyczaj czujki ręczne, lub automatyczne czujniki dymu, temperatury lub ognia. Są one połączone z alarmowym systemem ostrzegania, a także z automatycznym systemem powiadamiania straży pożarnej lub z automatycznym systemem gaszenia, który uruchamia zraszacze wodne.

Wszechstronność całego systemu alarmowego i niezbędna ilość urządzeń zapewniających ochronę wymaga połączenia wszystkich podzespołów. Najlepszym sposobem podpięcia początkowo niezależnych systemów ochrony są centrale alarmowe. Są to płyty główne, które zarządzają wszystkimi elementami systemu ochrony, pozwalają programować ustawienia poszczególnych urządzeń, posiadają pamięć zdarzeń alarmowych, umożliwiają kontrolę dostępu i monitoring telefoniczny. Dzięki temu synchronizacja wielu urządzeń składających się na cały system zabezpieczeń staje się łatwa i wygodna.

Co prócz ochrony może zapewnić centrala alarmowa?

Wszechstronność centrali alarmowej nie ogranicza się jedynie do koordynowania systemów alarmowych. Dzięki możliwości zarządzania wieloma niezależnymi urządzeniami centrala alarmowa jako płyta główna może stanowić podstawę zarządzania inteligentnym domem. To oznacza, że będzie ona koordynowała nie tylko systemy alarmowe, ale także elektryczne żaluzje, grzejniki, czy sprzęt audio.

Kategorie
Instalacje
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy