Czym grozi brak izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej?

Nie tylko wilgoć i woda, ale także agresywne substancje i związki chemiczne w nich zawarte stanowią prawdziwe zagrożenie dla niezaizolowanych powierzchni. Atakując fundamenty, pomieszczenia piwniczne, mury, dachy, balkony i...

Nie tylko wilgoć i woda, ale także agresywne substancje i związki chemiczne w nich zawarte stanowią prawdziwe zagrożenie dla niezaizolowanych powierzchni. Atakując fundamenty, pomieszczenia piwniczne, mury, dachy, balkony i tarasy, powodują korozje, a w skrajnych przypadkach – nawet konieczność całkowitego odtwarzania konstrukcji.

Każde podłoże – tak samo fundamenty, jak i mury, dachy, balkony, tarasy czy pomieszczenia piwniczne, narażone są na szkodliwe oddziaływanie wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. Atakując niezaizolowane lub błędnie zaizolowane powierzchnie, powodują one uszkodzenia oraz mikropęknięcia, podatne na przenikanie pary wodnej. W efekcie dochodzi do korozji i niszczenia materiałów budowlanych, co może skutkować wystąpieniem niekorzystnych zmian wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. To m.in. ryzyko pojawiania się szkodliwych pleśni na ścianach, obniżania temperatury wewnątrz domu, a także degradacji warstw wierzchnich, np. płytek na tarasie czy elewacji na budynku. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet kosztowna konieczność zrywania uszkodzonych warstw oraz kładzenia całej konstrukcji od nowa.

Skoro już wiemy, jak ważne jest wykonanie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, warto sprawdzić, jaki produkt można do tego wykorzystać. Materiały można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to nowoczesne masy do izolacji typu multi speed, a druga – tradycyjne izolacje, jak np. papa podkładowa, powłoki bitumiczne czy folie w płynie.

To, co odróżnia nowoczesne masy do izolacji od tradycyjnych, to m.in. czas schnięcia od momentu aplikacji produktu. Dlaczego to ważny aspekt? Ponieważ im szybciej masa schnie, tym prace są nie tylko szybciej, ale i bezpieczniej wykonane, tj. nieokraszone ryzykiem zniszczenia izolacji na skutek np. nieoczekiwanej zmiany pogody. Wybrany produkt powinien zatem wykazywać odporność na deszcz po upływie nie więcej niż 2-3 godzin od nałożenia.

Po drugie, skuteczna izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa powinna wykazywać duże właściwości uszczelniające oraz elastyczność, chroniącą przed powstawaniem rys, bez konieczności gruntowania i kładzenia siatek zbrojeniowych. To ważne, ponieważ wystarczą nawet drobne pęknięcie w podłożu, by powstała przerwa w nałożonej izolacji. To dlatego skuteczność mas do izolacji mierzona jest przede wszystkim tym, jak radzi sobie z mostkowaniem rys, także w newralgicznych miejscach, jak przejścia technologiczne, narożniki oraz części budynków stykające się z gruntem.

Na koniec pamiętajmy, że nie wszystkie produkty do izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej można zastosować w każdym przypadku i na każdym podłożu. Dlatego warto dokładnie czytać opisy zawarte na etykietach, by móc dopasować produkt do specyfiki budynku oraz charakterystyki podłoża.

Źródło: Ultrament

Kategorie
Budowa domuPlan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy