Czym jest ogród zimowy i czy warto w niego zainwestować?

Stworzenie ogrodu zimowego to wspaniały pomysł na aranżację wnętrza oraz stworzenie miejsca gdzie będzie zielono przez cały rok. To idealne miejsce do relaksu i odpoczynku zwłaszcza zimową porą. Konstrukcja...

Stworzenie ogrodu zimowego to wspaniały pomysł na aranżację wnętrza oraz stworzenie miejsca gdzie będzie zielono przez cały rok.

To idealne miejsce do relaksu i odpoczynku zwłaszcza zimową porą. Konstrukcja jest zazwyczaj przeszklona i nadaje niepowtarzalny charakter całej bryle budynku. Chociaż w Polsce to nadal nowość to coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję.

Zalety ogrodu zimowego

Rozbudowa domu jednorodzinnego znacznie zwiększa jego powierzchnię użytkową, co podnosi wartość nieruchomości. To bardzo korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla zabudowy szeregowej. Najlepszym rozwiązaniem są ogrody, z których można korzystać cały rok i stają się ogromną atrakcją dla domowników oraz gości.

Oranżeria to idealne miejsce do odpoczynku i miejsce spędzania czasu z przyjaciółmi. Natomiast osoby, które prowadzą działalność w domu mogą wykorzystać jako miejsce spotkań z klientami. W ten sposób możemy cieszyć się pięknem przyrody i zielenią nawet z mroźne dni. Ogród zimowy zdecydowanie pozytywnie wpływa na mikroklimat panujący w domu i bilans cieplny budynku. Co bardzo ważne to doskonale natlenia i stabilizuje wilgotność powietrza we wnętrzu. W ogrodzie zimowym można hodować wszystkie gatunki roślin, nawet te egzotyczne. Oczywiście przebywanie w takim pomieszczeniu ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka.


ogród zimowy Sanremo marki Palram

Wady ogrodu zimowego

Ważne jest także zastosowanie szkła o wysokim poziomie chłonięcia promieni słonecznych oraz niskim współczynniku przenikania ciepła. A także jak najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia ogrodu zimowego nie może przekraczać 25m², a na działce na 500m² może być najwięcej dwa takie ogrody.

Trzeba liczyć się z tym, że rośliny w ogrodzie zimowym wymagają ciągłej pielęgnacji. Dlatego nie jest to dobry pomysł dla osób, które często podróżują. Ogród wymaga codziennego wietrzenia, regulacji nasłonecznienia oraz systematycznego podlewania.

Należy również wziąć pod uwagę jaki mamy budżet przeznaczony na tego rodzaju inwestycję. Do wyboru mamy wybudowanie ogrodu zimowego z projektu, co wymaga znacznych nakładów finansowych ale i efekt jest najlepszy jeśli chcemy by ogród zimowy był całkiem zintegrowany z wnętrem domu. Innym wyjściem zdecydowanie korzystniejszym finansowo jest kupienie gotowego ogrodu zimowego, lecz należy się jednak liczyć z tym, że będzie pełnić rolę dodatkowej przestrzeni a nie integralną część domu niczym dodatkowy pokój. Dla ciekawych, można zobaczyć zdjęcia oraz aranżacje takich gotowych ogrodów zimowych w ogrodosfera.pl.


ogród zimowy San Remo marki Palram

Budowa oranżerii

Istotna sprawa to fundament ogrodu zimowego, który powinien być ocieplony warstwą styropianu. Dalej konstrukcja nadziemna musi być zaopatrzona w izolację przeciwwilgociową. Fundament od ziemi powinien wystawać na 15 cm żeby nie dostawała się woda do środka.

Należy zwrócić uwagę żeby w miejscu połączenia konstrukcji ogrodu zimowego z budynkiem i fundamentem nie powstał mostek termiczny, czyli miejsce gdzie będzie uciekało ciepło.

Do konstrukcji stosuje się różne profile:

  • drewniane – muszą być zaimpregnowane odpowiednimi środkami, można je malować na dowolny kolor, są dość masywne i wymagają impregnacji
  • aluminiowe – odporne na korozje, lekkie i wąskie, nie wymagają konserwacji, malowane na dowolny kolor
  • PCV – łatwe w konserwacji i odporna na korozję, malowane na różne kolory lub pokryte folią, usztywnione kształtnikami i ocieplane
Kategorie
Ogród
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy