Czym należy kierować się, wybierając stelaż do toalety?

Urządzając łazienkę, zwykle staramy się wybierać takie urządzenia sanitarne, dzięki którym nasze wnętrze będzie nie tylko estetyczne, ale także maksymalnie funkcjonalne. Z tego powodu ogromną popularnością cieszy się podwieszana...

Urządzając łazienkę, zwykle staramy się wybierać takie urządzenia sanitarne, dzięki którym nasze wnętrze będzie nie tylko estetyczne, ale także maksymalnie funkcjonalne. Z tego powodu ogromną popularnością cieszy się podwieszana ceramika, która coraz częściej zastępuje tradycyjne toalety.

Zalety zestawów podtynkowych

Montaż stelaży podtynkowych jest jednym ze sposobów na wygospodarowanie wolnej przestrzeni w łazience lub toalecie. Jednak zastosowanie tego rozwiązania niesie za sobą o wiele więcej korzyści. Wśród nich wymienia się między innymi swobodny dostęp do podłogi pod miską ustępową, co ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości. Decydując się na zestaw podtynkowy zyskujemy również większą swobodę w aranżacji wnętrza.

Stelaż podtynkowy prezentuje się także bardziej estetycznie niż standardowa toaleta zamocowana na posadzce, w przypadku której wszystkie elementy instalacji znajdują się na widoku. Fakt, że cały mechanizm jest schowany za ścianą, która tym samym pełni rolę bariery wygłuszającej, korzystnie wpływa też na komfort korzystania z łazienki.

Rodzaje stelaży podtynkowych

Podstawowy podział stelaży podtynkowych wyróżnia zestawy do zabudowy ciężkiej oraz zabudowy lekkiej. Każdy typ stelaża będzie przeznaczony do montażu na innym rodzaju ściany.

Zdecydowanie najczęściej wybierane są zestawy do zabudowy lekkiej, które cechuje duża uniwersalność oraz wszechstronne zastosowanie. Tego typu stelaż można bowiem zamocować niemal przy dowolnej ścianie – zarówno murowanej, jak i działowej.

Z kolei zestaw podtynkowy do zabudowy ciężkiej stosowany jest głównie w przypadku ścian murowanych. Mimo że ich montaż może okazać się dość trudny i pracochłonny, a stelaże wymagają dodatkowo późniejszego obudowania, na korzyść modeli ciężkich może przemawiać niższa, w porównaniu do zestawów do zabudowy lekkiej, cena.

Stelaż wysoki czy niski?

Biorąc pod uwagę walory funkcjonalne, bardzo duże znaczenie będą miały także wymiary stelaża oraz wysokość jego zamocowania. Ze względu na to kryterium, zestawy możemy podzielić na wysokie i niskie, co jest ściśle powiązane z umiejscowieniem przycisku do spłukiwania wody. W przypadku modeli wysokich, przycisk jest widoczny przy podniesionej desce, natomiast przy stelażach niskich będzie za nią ukryty.

Oczywiście producenci są w stanie zaoferować nam rozwiązania pośrednie, pozwalające na dopasowanie urządzeń sanitarnych niemal do każdej łazienki. W takiej sytuacji musimy mieć jednak na uwadze, że wszystko, co niestandardowe, jest zazwyczaj odpowiednio droższe.

Inne ważne parametry

Ważnym aspektem, zwłaszcza z praktycznego punktu widzenia, będzie też pojemność spłuczki. Większość zestawów podtynkowych jest wyposażona w spłuczki o pojemności 6 litrów, choć nowoczesne modele coraz częściej dają użytkownikom możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika.

Nie mniej istotny jest również zakup właściwych przycisków, które należy dobierać przy uwzględnieniu modelu stelaża. W przeciwnym razie wybrany przycisk może nie pasować do urządzenia, a w rezultacie okazać się nieprzydatny.

Kategorie
Łazienki
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nieustannie modne wanny wolnostojące The North Bath

  Wanny wolnostojące poza praktycznymi zaletami, mają niepowtarzalny urok. Idealnie nadają się zarówno do łazienek klasycznych w stylu glamour, jak i nowoczesnych, utrzymanych w minimalistycznym klimacie. Na szczególną uwagę zasługują...
 • Wanny wolnostojące ScandiBath

  Wanna wolnostojąca to rozwiązanie nie tylko wizualnie efektowne, ale także praktyczne. Tego rodzaju wanna, niezależnie do kształtu, idealnie sprawdzi się zarówno w małej łazience, jak i przestronnym pokoju kąpielowym....
 • Jaką armaturę wybrać do łazienki?

  Przy wyborze armatury do łazienki warto wziąć pod uwagę nie tylko walor estetyczny, ale także użytkowy. W końcu na baterię będziemy nie tylko patrzeć, ale także codziennie z niej...
 • Jak nie zbankrutować i wyposażyć łazienkę oraz kuchnię?

  Jakby to powiedział doświadczony fachowiec-remonciarz, w życiu każdego z nas pojawia się etap remontowania. Swój aktualny stan można więc zgodnie z tą filozofią określać jako: przed-remontem, w-trakcie-remontu albo już-po-remoncie....