Na czym polega osuszanie murów metodą iniekcji?

Metoda iniekcji to system, który pozwala na wykonanie nowej lub odtworzenie uszkodzonej izolacji poziomej w murze. Dzięki temu można nie tylko łatwo, ale przede wszystkim definitywnie usunąć problem wilgoci...

Metoda iniekcji to system, który pozwala na wykonanie nowej lub odtworzenie uszkodzonej izolacji poziomej w murze. Dzięki temu można nie tylko łatwo, ale przede wszystkim definitywnie usunąć problem wilgoci w murze, co więcej – bez konieczności naruszania konstrukcji budynku przez podcinanie ścian czy fundamentów.

Na czym polega metoda iniekcji i kiedy można ją zastosować?

Metoda iniekcji polega na wstrzykiwaniu odpowiedniego płynu w głąb muru, który w kontakcie z wodą oraz innymi związkami krystalizuje, zamykając kapilary i blokując podciąganie wilgoci będącej przyczyną powstawania nieestetycznych wykwitów. Dzięki tej metodzie można sprostać problemowi zawilgoconych murów, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku i skuwania ścian. Co więcej, to gwarancja, że problem wilgoci nie pojawi się ponownie.

Kiedy i gdzie pojawia się problem z zawilgoconymi ścianami?

To, co jest niezwykle ważne to fakt, że iniekcja pozwala tak samo na wykonanie nowej, jak i odtworzenie uszkodzonej izolacji poziomej. W końcu problem z zawilgoconymi murami pojawia się w wielu obiektach, tak samo w starym budownictwie i zabytkowym, jak i nowych budynkach. W pierwszym przypadku przyczyną może być brak izolacji lub jej degradacja, natomiast w drugim – błędy wykonawcze. Poza tym zawilgocenie murów może wynikać z oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak: opady atmosferyczne, zalegająca w gruncie i podciągana kapilarnie woda oraz wilgoć: higroskopijna i kondensacyjna.

Jak wykonać izolację poziomą metodą iniekcji?

Krok pierwszy to przygotowanie podłoża, czyli oczyszczenie muru poprzez m.in.: skucie przemoczonych tynków i powłok murarskich, wypełnienie zaprawą uszczelniającą uszkodzonych spoin w murze oraz uzupełnienie brakujących fug.

Krok drugi to wywiercenie pod kątem 30-45 st. jednego lub dwóch rzędów otworów iniekcyjnych (na głębokość ok. 75 proc. grubości muru), które powinny mieć średnicę od 8 do 14 mm oraz rozstaw ok. 10-13 cm.

Krok trzeci to aplikacja płynu iniekcyjnego za pomocą specjalnych lejków, umieszczonych w przygotowanych otworach. Ponieważ płyn schodzi z lejków do muru przez nawet 48 godzin, ważna jest jego stała obserwacja i systematyczne uzupełnianie braków.

Krok czwarty to pozostawienie nieosłoniętego muru na okres ok. 3 tygodni, aby umożliwić odparowanie nagromadzonej wilgoci.

Nieszczelna izolacja przeciwwilgociowa czy jej brak to pewność, że mury domu, podobnie jak gąbka, prędzej czy później zaczną chłonąć wilgoć, tak samo z podłoża, jak i z atmosfery. Jeżeli tak się stanie, reakcja powinna być natychmiastowa i profesjonalna, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać, tym proces degradacji muru będzie większy, a co a tym idzie trudniejsza i bardziej kosztowna walka ze skutkami wilgoci.

Kategorie
Budowa domuRemont
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września

  Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji...
 • Płytki wielkoformatowe: jak je układać?

  Płytki ceramiczne wielkoformatowe układa się zupełnie inaczej niż płytki o standardowym rozmiarze. Aby ułożyć takie płytki, glazurnik powinien cechować się dużym doświadczeniem. Musi posiadać także wiedzę na temat stosowanie...
 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...