Dach dwuspadowy. Czemu jest to najczęściej wybierany typ dachu?

Myślisz o budowie domu? W takim razie na pewno obserwujesz domy, które już ktoś wybudował, szukając inspiracji. Musiałeś także zauważyć, że zdecydowana większość z nich ma dach dwuspadowy. Cóż...

Myślisz o budowie domu? W takim razie na pewno obserwujesz domy, które już ktoś wybudował, szukając inspiracji. Musiałeś także zauważyć, że zdecydowana większość z nich ma dach dwuspadowy. Cóż – nie sposób ten fakt zignorować. Dach dwuspadowy jest tani i funkcjonalny, dlatego niewiele osób decyduje się na jego modyfikację. Przyjrzyjmy się bliżej cechom dachu dwuspadowego, żebyś zrozumiał to lepiej.

Warto tu zacząć od definicji. Dachem dwuspadowym nazywamy ten zbudowany z dwóch połaci połączonych w kalenicy. Połacie są wobec siebie przeciwległe. Zwróć też uwagę, że dach dwuspadowy zawsze tworzy ściany boczne domu w trakcie trójkąta (są to tzw. szczyty).

Dodatkowo wydzielamy dwa typy dachów dwuspadowych:

  • symetryczny (połacie są jednakowej wielkości i są nachylone pod jednakowym kątem),
  • niesymetryczny (połacie różnią się między sobą wielkością oraz kątem nachylenia).

Nie wiesz, czym jest kąt nachylenia dachu i co od niego zależy? W Poradniku pracowni Dobre Domy znajdziesz wszystkie odpowiedzi!

Projekt domu z dachem dwuspadowym – zalety

1. Tania budowa

Wynika to oczywiście z jego prostej konstrukcji. Do wykonania dachu dwuspadowego potrzebujesz mniej pokrycia. Dzięki temu też więźba dachowa jest znacznie mniejsza.

A z argumentów cieplnych… Czy wiesz, że właśnie przez dach ucieka z domu nawet 30% ciepła? No właśnie, w takim razie dach o mniejszej powierzchni ograniczy te straty do minimum (nie tworzą się dodatkowe mostki termiczne na złączeniach). Dla Ciebie przełoży się to nie tylko na lepszy komfort cieplny w domu, lecz także na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

2. Uniwersalność konstrukcji dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy pasuje do domu w każdym stylu. Dobrze wygląda także w każdym otoczeniu – nie jest ważne, czy miejskim, czy wiejskim. Właśnie ta architektoniczna uniwersalność jest wysoce ceniona na rynku. Każdy może bowiem wybudować efektowny dom, bez przepłacania za dach.

Dach dwuspadowy to dobry pomysł zarówno do niskiej (dam parterowy), jak i wysokiej zabudowy (dom piętrowy).

3. Trwałość

Dachy dwuspadowe w Polsce są budowane raczej po małym kątem nachylenia (30–45°). Dzięki temu jest on trwalszy i bardziej funkcjonalny. Na dachu o takim kącie nachylenia:

  • o lepiej trzyma się pokrycie, np. w postaci dachówek ceramicznych,
  • o nie zgromadzi się deszczówka czy śnieg (swobodnie spływają po połaci).

Jest to także bezpieczniejsze rozwiązanie, gdy dom stoi w miejscu narażonym na działanie silnych wiatrów.

4. Estetyka dachu dwuspadowego

Prosty dach podkreśla piękno elewacji. Sam nie zwraca na siebie uwagi, natomiast sprawia, że pozostałe elementy mogą błyszczeć. Dach dwuspadowy podkreśla elegancję i wykorzystane materiały. Dzięki temu dom – choć o prostej konstrukcji – wydaje się dopracowanym dziełem sztuki.

5. Funkcjonalne poddasze

Jeśli zdecydowałeś się na dom z poddaszem użytkowym, to dach dwuspadowy zaoszczędzi Ci na nim dużo miejsca. W ten sposób uzyskasz bardziej komfortową i lepiej ustawną przestrzeń. Dzięki jedynie dwóm połaciom dachowym zyskujesz maksymalnie dużo powierzchni na poddaszu, które jednocześnie jest też wyższe i może osiągnąć niemal 2 metry! Przy dachu czterospadowym jest to niemożliwe.

6. Duży wybór materiałów wykończeniowych

Dzięki uniwersalności i prostej konstrukcji dachu dwuspadowego możesz pokryć go dowolnym materiałem. Sprawdzą się tutaj zarówno tradycyjna dachówka, jak i gont, strzecha czy blacha. Wybór zależy już jedynie od stylu domu.

Zobacz projekty domów z dachem dwuspadowym.

Dom dwuspadowy. Czy to nie jest zbyt nudne?

W pierwszej chwili można oczywiście tak pomyśleć, ale…dom z dachem dwuspadowym wcale nie musi być nudny – choć i takie myśli na pewno pojawiają się w Twojej głowie. Wystarczy nieco wyciągnąć jedną z jego stron (czyli zbudować dach asymetryczny), najlepiej pod mniejszym kątem lub w dachu symetrycznym zdecydować się na dach wysunięty za konstrukcję ścian. Uzyskasz w tedy efektowną wiatę.

Zobacz, jak wygląda to w projekcie domu Ametyst od pracowni Dobre Domy.

Projekt Ametyst należy do małych budynków (79,60 m2), mógłby więc zginąć wśród dużej zabudowy. Jednak wiata utworzona z dachu dwuspadowego pozwoliła na stworzenie pięknego, zadaszonego tarasu – w sam raz na spotkania w gronie rodziny czy przyjaciół.

Kategorie
Dach
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy