Ekogroszek – najczęściej zadawane pytania

Kiedy przychodzi dwudziesty trzeci września, wszystko zaczyna się zmieniać. Zwykle już nie jest tak ciepło – zwłaszcza rano i w nocy. Chłód zaczyna doskwierać coraz bardziej – i nie...

Kiedy przychodzi dwudziesty trzeci września, wszystko zaczyna się zmieniać. Zwykle już nie jest tak ciepło – zwłaszcza rano i w nocy. Chłód zaczyna doskwierać coraz bardziej – i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nadeszła jesień i dni stają się coraz zimniejsze. Czym zatem ogrzewać dom, by nie zmarznąć w nocy?

Źródło ogrzewania to nie tylko gaz

Jest kilka możliwości ogrzewania domu: gazowe; centralne – na paliwo stałe, jak węgiel czy drewno; na prąd – tak zwana pompa ciepła. I choć w przypadku gazu czy prądu zbyt wiele domowników nie interesuje, prócz regularnych konserwacji i opłat, tak w przypadku paliwa stałego – domownicy mają znacznie więcej obowiązków. Jakich?

Przede wszystkim posiadając centralne ogrzewanie należy codziennie doglądać pieca, to znaczy czyścić go, wynosić popiół, rozpalać, pilnować temperatury pieca i nie dopuszczać do zagotowania się wody w zbiorniku wyrównawczym. Prac jest wiele, ale takie ogrzewanie jest najtańsze z możliwych i nie ma absolutnie żadnej reguły co do tego, w jakich godzinach czy dniach będzie możliwe ogrzewanie domu. Każdy może rozpalać wówczas, gdy mu zimno – czego nie można powiedzieć o ogrzewaniu miejskim w blokach mieszkalnych. Tutaj mieszkańcy często marzną na przełomie września i października, czekając na rozpoczęcie sezonu grzewczego. W domu – można palić cały rok.
Jednak i tu rodzi się pytanie… Czym palić w domu, by było oszczędnie, ekologicznie i na długo? Odpowiedź jest jedna – ekogroszkiem. Ekogroszek jest czymś, co naprawdę rozgrzeje domowe ognisko.

Ekogroszek – cechy charakterystyczne

Ekogroszek to nic innego jak węgiel kamienny czy brunatny, który doskonale znamy od lat. Ekogroszek jest jednak bardziej ekonomiczny i lepiej spalający się w piecu. Czym jeszcze charakteryzuje się ekogroszek?

Przede wszystkim, to źródło ogrzewania stosuje się w piecach retortowych – czyli specjalnych piecach z podajnikiem paliwa stałego. Zamontowanie takiego pieca jest dość kosztowne, jednak jest to koszt jednorazowy. Później wystarczy zakupić ekogroszek i cieszyć się cieplutkim domem.

Ekogroszek jest węglem, który ma niską zawartość siarki i popiołu. Co to oznacza? Otóż to, że takie paliwo stałe nie spala się tak szybko, jak w przypadku zwykłego węgla. Nie zawiera dużo substancji niepalnych, więc nie pozostawia dużo popiołu po spaleniu (najogólniej mówiąc, jest to węgiel, który doskonale spala się praktycznie do zera). Jednak nie wystarczy tylko wrzucić paliwo do pieca i zapomnieć o pilnowaniu. Żeby ekogroszek spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrej jakości. Nie może być mokry czy wilgotny, gdyż wówczas nie trzymałby ciepła. Z drugiej strony – nie powinno się sypać go „pod korek”, gdyż grozi to przegrzaniem pieca, zagotowaniem wody a nawet zepsuciem czy wybuchem. Nie należy się jednak obawiać takich przypadków – w końcu dzisiejsze piece są naprawdę dobrze skonstruowane i bezpieczne.

Jakie pytania o ekogroszek są zadawane najczęściej?

Pytań, które dręczą osoby planujące zakupić takie źródło ogrzewania, jest wiele. Poniżej znajdują się te najczęściej zadawane:

Czy ekogroszek jest ekologiczny?

– Jak najbardziej! Ekogroszek bardzo korzystnie wpływa na środowisko, gdyż w trakcie jego pełnego spalania, do atmosfery nie przedostaje się aż tak dużo tlenku węgla, dioksan, pyłów, furanów czy węglowodorów aromatycznych. Dzięki temu powietrze jest czystsze.

Czy ekogroszek jest drobnicą?

– Nie. Ekogroszek nie oznacza tego, że bryłki węgla są malutkie niczym piasek. Ekogroszek ma wielkość średnio od 5 do nawet 25 mm. Taki rozmiar idealnie nadaje się do palenia w piecach z automatycznym podajnikiem węgla.

Jaki ekogroszek kupować?

– Aby węgiel spełniał swoją funkcję, należy inwestować w ten workowany. Jest on w prawdzie trochę droższy, ale nie wymaga dodatkowego suszenia. Tylko suchy ekogroszek będzie w stanie spalać się praktycznie w całości i dobrze ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Dodatkowym atutem workowanego ekogroszku jest jego łatwe i praktyczne przechowywanie. W końcu dużo lepiej użytkuje się węgiel z dwudziestopięcio kilogramowego worka niż takiego, co leży luzem gdzieś w garażu czy kotłowni.

Czy wentylator pieca ma znaczenie?

– Oczywiście! Taką informację przeczyta się na każdym worku ekogroszku. Wentylator, jeżeli nie będzie odpowiednio ustawiony i zaprogramowany, zmniejszy wydajność spalania węgla.

Czy istnieje ryzyko nieuczciwego sprzedawcy?

– Niestety tak. Nieuczciwych sprzedawców jest wielu i występują w każdej branży. W przypadku ekogroszku, często zdarza się tak, że zakupiony opał jest zwykłym węglem – groszkiem. Taki węgiel nie ma nic wspólnego z ekogroszkiem prócz swoich gabarytów. Jak więc odróżnić ekogroszek od zwykłego węgla? Otóż ekogroszek jest węglem o niskiej spiekalności. Oznacza to, że ma niską zdolność zbrylania się podczas palenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbrylony węgiel nie spala się dobrze i może zalegać w piecu. To z kolei może prowadzić do zablokowania się podajnika opału i zepsucia pieca. Prawdziwy ekogroszek nie zbryla się i nie doprowadzi do takich sytuacji. Warto jest zatem kupować ekogroszek z pewnego źródła.

Dlaczego ekogroszek jest tak drogi?

– Ekogroszek jest drogim węglem, jednak jest to uzasadnione. Sam fakt tego, że jego spalanie powoduje mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery, wpływa na jego cenę. Jednak w tym przypadku nie należy oszczędzać na środowisku – w końcu oddychamy tym, co sami dorzucamy do powietrza.

– Po drugie, ekogroszek występuje rzadziej niż węgiel zwykły. Jego wydobycie jest dużo mniejsze a to niewątpliwie podwyższa jego wartość.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...
 • Ranking narzędzi warsztatowych

  Narzędzia warsztatowe są przydatne w każdym warsztacie. Oprócz profesjonalnych narzędzi warsztatowych mnóstwo jest też takich, które przydają się nie tylko profesjonalistom. Wiele narzędzi warsztatowych przydaje się także w przydomowych...
 • Rodzaje robót geotechnicznych – jakie wykonuje się na budowie?

  Prace na budowie obejmują wiele robót, w tym geotechnicznych. Wiele z nich dotyczy wzmacniania podłoża, tworzenia głębokich fundamentów, stosowania technologii iniekcyjnych, zabezpieczania wykopów itp. Jakie prace geotechniczne najczęściej znajdują...