Emalie – czym są i gdzie najlepiej je stosować?

Emalie przeznaczone są do dekoracyjnego lub ochronnego malowania różnego rodzaju powierzchni. Emalie, tworzące całą grupę produktów, mogą różnić się od siebie swoimi właściwościami, które dokładnie określają, gdzie i w...

Emalie przeznaczone są do dekoracyjnego lub ochronnego malowania różnego rodzaju powierzchni. Emalie, tworzące całą grupę produktów, mogą różnić się od siebie swoimi właściwościami, które dokładnie określają, gdzie i w jaki sposób możemy je stosować.

Emalia czy farba?

Do gamy produktów nazywanych emaliami należą między innymi preparaty akrylowe, alkilowe, ftalowe oraz chlorokauczukowe. W każdym z tych produktów zastosowano inne spoiwo: w emaliach akrylowych jest nim żywica akrylowa, w alkilowych i ftalowych – żywica alkidowa, natomiast w chlorokauczukowych – żywice chlorokauczukowe.

W odróżnieniu od farb, emalie zawierają zazwyczaj więcej żywic, co z kolei sprawia, że świetnie sprawdzają się jako warstwy nawierzchniowe na rozmaitych podłożach. Emalie tworzą elastyczną, bardzo trwałą, a jednocześnie dobrze kryjącą powłokę, przez co mogą być one wykorzystywane nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynków.

Gdzie można stosować emalie?

Ze względu na swoje niezwykle wszechstronne zastosowanie, emalie cieszą się niezmiennie dużą popularnością. W bogatej ofercie producentów tego typu preparatów z pewnością znajdziemy ten odpowiedni, bez względu na to, czy potrzebna nam jest dobra i tania farba do betonu czy emalia do powierzchni drewnianych, drewnopochodnych lub metalowych. A to jeszcze nie wszystko! W sklepach budowlanych nie brakuje również wysokiej jakości preparatów do malowania dachów, rynien, ścian, a nawet elementów z tworzyw sztucznych.

Chętnie kupowane są też emalie uniwersalne, przeznaczone do stosowania na różnego rodzaju podłożach. Emaliami uniwersalnymi, które stanowią odrębną grupę produktów, możemy malować między innymi drewno, metal oraz PCV, przez co są one doskonałą propozycją dla osób, planujących odnawianie i odświeżanie ogrodzeń z metalu lub drewna, mebli ogrodowych, kwietników czy nawet zabawek.

Jakie jeszcze zalety ma emalia?

Jednak możliwość wszechstronnego wykorzystania oraz wysoka trwałość to nie jedyne zalety emalii. Wśród nich wymienia się także bardzo dobrą ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, co będzie istotne zwłaszcza przy zastosowaniu na zewnątrz budynków.

Listę zalet emalii uzupełniają dostępność w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie produktu do naszych potrzeb, oraz łatwość aplikacji – większość z nich można bowiem nakładać jedynie przy użyciu tradycyjnego pędzla, wałka albo natrysku.

Na sklepowych półkach znajdziemy ponadto emalie żaroodporne. Pomalowane nimi powierzchnie stają się odporne na działanie bardzo wysokich temperatur, osiągających nawet kilkaset stopni Celsjusza, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są jeszcze większe.

Czym są emalie renowacyjne?

Nie sposób też nie wspomnieć o emaliach renowacyjnych, przeznaczonych do odnawiania różnego rodzaju powierzchni, w tym drewna, metalu, płytek ceramicznych czy mebli. Na korzyść emalii renowacyjnych przemawia między innymi łatwość i komfort użytkowania – przed ich aplikacją zazwyczaj nie trzeba używać podkładu ani usuwać starszych powłok.

Kategorie
Budowa domuMateriały wykończeniowe
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września

  Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji...
 • Płytki wielkoformatowe: jak je układać?

  Płytki ceramiczne wielkoformatowe układa się zupełnie inaczej niż płytki o standardowym rozmiarze. Aby ułożyć takie płytki, glazurnik powinien cechować się dużym doświadczeniem. Musi posiadać także wiedzę na temat stosowanie...
 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...