Funkcjonalna sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu to marzenie wielu osób. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z dodatkowym piętrem, wykorzystaj wszystkie atuty tego pomieszczenia. Jak je zaaranżować, by było funkcjonalne i pozwalało wyciszyć...

Sypialnia na poddaszu to marzenie wielu osób. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z dodatkowym piętrem, wykorzystaj wszystkie atuty tego pomieszczenia. Jak je zaaranżować, by było funkcjonalne i pozwalało wyciszyć się przed snem?

Urządzanie poddasza to niemałe wyzwanie, dlatego aranżacja sypialni w tym miejscu często wiąże się z poszukiwaniem oryginalnych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć mieszkanie typu studio, czy wydzielone pomieszczenie, zapoznaj się z kilkoma ważnymi wskazówkami dla właścicieli poddasza.

Kolor na poddaszu

Na poddaszu dobrze sprawdzają się jasne odcienie, ponieważ wydobywają jego największe zalety – ładną bryłę i dużą ilość światła. Ujednolicenie barw ścian powiększy optycznie wnętrze i sprawi, że jego skosy nie będą zbyt ciężkie. Wyjątkowy nastrój możesz natomiast podkreślić dzięki zachowaniu oryginalnych belek i konstrukcji. Takie elementy ładnie prezentują się zarówno w jasnych kolorach, jak i pomalowane ciemnym woskiem lub lakierem.

Aranżacja światła na poddaszu

Klasyczne żyrandole nie spełnią swojej funkcji na poddaszu. Trudno odpowiednio umieścić je na skosach i wkomponować w niestandardową przestrzeń. Jeżeli myślisz o sztucznym oświetleniu, najlepiej sprawdzi się światło punktowe. Ażurowo rozmieszczone światła punktowe mogą stworzyć nastrojowe wnętrze.

Szukasz projektu domu, który pozwoli Ci na funkcjonalne urządzenie poddasza? Sprawdź gotowe projekty DobreDomy.

Sypialnia na poddaszu z garderobą

Garderobę w sypialni wydzielisz dzięki umieszczeniu jej na prostej ścianie bocznej. Pozwoli Ci to wykorzystać niższe części skośnych ścian tak, by umieścić na nich półki, a na wyższych – wieszaki. Jeżeli masz do zagospodarowania niewielką przestrzeń, spróbuj umiejscowić półki wzdłuż skosu, a wieszaki zabuduj na ścianie bocznej. Pamiętaj, by zabudowa miała kolor ścian – stworzy dzięki temu spójną całość z wnętrzem i nie będzie go optycznie pomniejszać.

Łóżko w sypialni na poddaszu

Podstawowa zasada ułożenia dwuosobowego łóżka polega na umieszczeniu go w takim miejscu, by możliwe było podejście do niego z dwóch stron w pozycji wyprostowanej. Poddasza mają jednak różną wysokość i niekiedy możesz zrezygnować z tej reguły (np. jeśli chciałbyś mieć z łóżka widok na rozgwieżdżone niebo). Łóżko na poddaszu prezentuje się świetnie, gdy ustawisz je pod oknem. Najlepiej, by wnęka na okno była podwójna, bo ułatwia to dwóm osobom swobodne wstawanie.

Sypialnia na poddaszu typu studio

Sypialnię w pomieszczeniu typu studio możesz wydzielić podestem lub oddzielić ją przepierzeniem. Jeżeli wnętrze ma industrialny charakter, warto stworzyć ażurową ściankę działową z surowych desek lub palet. W oddzielonym pomieszczeniu dochodzi możliwość ustawienia łóżka pod ścianą prostą, co daje wygodny dostęp do łóżka dla dwóch osób.

Rolety w sypialni na poddaszu

Warto zdecydować się na rolety z obu stron okna. Klasyczne rolety znajdujące się wewnątrz pomieszczenia zapewnią prywatność mieszkańcom poddasza. Rolety zaciemniające zamontowane na zewnątrz okien zminimalizują natomiast nagrzewanie się pomieszczenia latem. Rolety te składają się tak, jak rolety wewnętrze – są wyposażone w mechanizm sznurkowy (w roletach przygotowanych na zamówienie dostępny jest też mechanizm kasetowy i koralikowy).

Sypialnia na poddaszu może być bardzo przytulnym wnętrzem. Zadbaj o komfort snu i nie zapominaj o funkcjonalności – dobrze zaprojektowane poddasze można wykorzystać na wiele sposobów. Jeżeli szukasz idealnego miejsca dla swojej rodziny, sprawdź projekty Dobre Domy.

Kategorie
Budowa domuPlan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września

  Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji...
 • Płytki wielkoformatowe: jak je układać?

  Płytki ceramiczne wielkoformatowe układa się zupełnie inaczej niż płytki o standardowym rozmiarze. Aby ułożyć takie płytki, glazurnik powinien cechować się dużym doświadczeniem. Musi posiadać także wiedzę na temat stosowanie...
 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...