Gont blaszany – blacha trapezowa imitująca gont drewniany

Wielu inwestorów ma nie lada kłopot z wyborem materiału na pokrycie dachu. Z jednej strony każdy marzy o tym, by dach pięknie się prezentował i miał klasę, z drugiej...

Wielu inwestorów ma nie lada kłopot z wyborem materiału na pokrycie dachu. Z jednej strony każdy marzy o tym, by dach pięknie się prezentował i miał klasę, z drugiej jednak nie mniejsze znaczenie ma cena materiału oraz jego późniejsza eksploatacja. Jak znaleźć najlepsze rozwiązanie? Nie jest to trudne – producenci pokryć dbają o to, abyśmy mieli dużo możliwości wyboru.

Gont drewniany

Od wieków zdobi dachy domów w podhalańskich miasteczkach i wsiach. Przepięknie komponuje się w górskim krajobrazie, na tle zieleni drzew i krzewów porastających tamtejsze okolice. Dużym uznaniem cieszy się także wśród mieszkańców innych regionów Polski. Jest elegancki, naturalny i bardzo oryginalny. Ma jednak także wady, które sprawiają, że niewiele osób decyduje się na położenie go na dachu swojego domu.

O tym, że drewno wymaga szczególnej pielęgnacji, nie trzeba nikogo przekonywać. To naturalny materiał, który należy regularnie impregnować i odświeżać. Dach z gontu drewnianego jest także bardzo kosztowny – na jego cenę wpływa cena samego materiału, ale także jego obróbki i sposobu przygotowania. Układanie gontu jest czasochłonne i wymaga doświadczenia. Czym więc go zastąpić?

Gont blaszany

Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy możliwości wyboru materiału, który imitował by drewno. Obecnie jednak na rynku dostępna jest blachodachówka do złudzenia go  przypominająca – blacha gontopodobna [klik]. To niezwykle nowoczesny produkt, który łączy w sobie ponadczasowe piękno i elegancję drewna ze wspaniałymi cechami użytkowymi blachy dachowej.

To najlepsze rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy planują zaaranżować swój dom w stylu góralskim, lub przeciwnie – nowoczesnym. Warto bowiem wiedzieć, że dzięki jego zastosowaniu możemy osiągnąć także niezwykle elegancki, minimalistyczny efekt. To oznacza, że jest on materiałem, który spełni oczekiwania każdego inwestora.

Rozwiązanie to sprawdzi się w każdym budynku i każdym krajobrazie. Pięknie komponuje się z zielenią otaczającą dom oraz budynkami i akcesoriami ogrodowymi z drewna – altaną, ławkami czy donicami. Świetnie pasować będzie także do drewnianych balustrad balkonów i tarasów.

Powłoka Pladur Relief Roof

Jeśli jednak postanowiliśmy zainwestować w dach z omawianego materiału, warto dokładnie sprawdzić oferty wszystkich producentów i wybrać produkt najwyższej jakości. A takim jest blacha z powłoką Pladur® Relief Wood, która nie tylko doskonale odzwierciedla kolor i fakturę drewna, ale także gwarantuje trwałość i odporność materiału przez długie lata.

Pladur® Relief Wood jest powłoką o prawnie zastrzeżonej strukturze powlekana aż trzema warstwami lakieru, lecz przy tym bardzo cienką i lekką. Tak przygotowana i osadzona na stalowym rdzeniu, przetrwa całe lata w idealnym, nienaruszonym stanie. Jest odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków atmosferycznych.

Montaż

Montaż blachy gontopodobnej  bardzo prosty i właściwie w niczym nie różni się od montażu klasycznej blachy dachowej. Materiał produkowany jest w formie niewielkich paneli modułowych, a więc nadaje się do montażu także na dachach o skomplikowanej konstrukcji, nie pozostawiając dużej ilości odpadów po docinaniu.

Podobnie jak w przypadku zwykłej blachodachówki, gont blaszany powinien być układany na rusztowaniu z łat i kontrłat i na dachach o nachyleniu minimum 15°. Sposób jego mocowania do konstrukcji jest taki sam jak blachodachówki.

Zalety

Do największych zalet omawianego rozwiązania zaliczyć należy jego:

  • o wiele bardziej przystępną cenę niż w przypadku drewna,
  • większą wytrzymałość na ścieranie, korozję i zarysowania dzięki powłoce Pladur® Relief Wood
  • łatwość montażu,
  • komfort użytkowania – nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji,
  • różnorodność rozwiązań – np. gont blaszany z posypką,
  • bardzo elegancki design, łatwość łączenia z innymi materiałami (drewno, stal chromowana, szkło).

Ale materiał ten ma także pewne wady.

Wady

Jak każde rozwiązanie, także i to ma pewne wady:

  • materiał ten, na przykład w czasie deszczu lub gradu, dobrze przenosi dźwięk do wnętrza,
  • nagrzewa się bardziej niż dach drewniany lub ceramiczny.

W obydwu przypadkach problem rozwiąże dobrze wykonana izolacja dachu, można więc stwierdzić, że blachodachówka imitująca drewno jest rozwiązaniem, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego inwestora.

Teraz możesz cieszyć się dachem do złudzenia przypominającym drewniany, a równocześnie nie martwić się o konieczność jego regularnej, uciążliwej pielęgnacji.

 

Kategorie
Dach
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy