Gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki

Statystyki mówią, że coraz więcej Polaków dostrzega zalety regularnego odzyskiwania wody deszczowej. Dzięki zbieraniu i ponownemu używaniu deszczówki można obniżyć rachunki za pobór wody pitnej z sieci wodociągowej, uchronić...

Statystyki mówią, że coraz więcej Polaków dostrzega zalety regularnego odzyskiwania wody deszczowej. Dzięki zbieraniu i ponownemu używaniu deszczówki można obniżyć rachunki za pobór wody pitnej z sieci wodociągowej, uchronić teren działki przed zaleganiem wody po ulewach, a także przyczynić się do ochrony naturalnych zasobów Ziemi. Jak zbudować system do gromadzenia deszczówki, czy wszystkie wody opadowe są bezpieczne i co na to przepisy?

W ślad za rosnącym zainteresowaniem odzyskiwania deszczówki ze strony klientów idą producenci instalacji wodno-kanalizacyjnych. W sklepach znajdziemy stale poszerzającą się ofertę urządzeń wspomagających gromadzenie i oczyszczanie wody, przeznaczonych do małych gospodarstw domowych.

Zastosowanie deszczówki

Deszczówka to woda pochodząca z opadów, która może być z powodzeniem wykorzystywana do podlewania kwiatów i traw, sprzątania, spłukiwania toalety, a nawet do prania. Woda deszczowa jest miękka (nie zawiera magnezu ani wapnia), przez co sprzątanie z jej użyciem wymaga stosowania mniejszej ilości detergentów niż w przypadku używania w tych samych celach wody pitnej. W świetle bijących na alarm doniesień naukowców, zrezygnowanie z korzystania z wód głębinowych na rzecz deszczówki wydaje się być ważnym aspektem rozsądnego gospodarowania źródłami naturalnymi, szczególnie w Polsce, która nie jest krajem bogatym w zasoby wody pitnej.

kran-zbiornik-na-deszczowke

Na zdjęciu: dozownik przytwierdzony do zbiornika z deszczówką

Kiedy należy zrezygnować ze stosowania deszczówki?

Deszczówki nie wykorzystuje się w celach higienicznych, ze względu na to, że zawiera szereg substancji toksycznych krążących w atmosferze (sadza, pyłki przemysłowe, mikroorganizmy, dwutlenek siarki, siarkowodór, tlenek azotu). Z tego samego powodu odradza się używania jej do celów spożywczych. Systemy wodociągowe rozprowadzające deszczówkę w naszym gospodarstwie domowym nie mogą być połączone z systemami wodociągowymi rozprowadzającymi wodę pitną.

Należy też zrezygnować z pomysłu wykorzystywania deszczówki, jeśli miałaby być zbierana z dachu pokrytego azbestem lub papą: wówczas woda byłaby silnie zanieczyszczona.

Co zyskujemy zbierając deszczówkę?

Oszczędności, jakie można poczynić na wykorzystywaniu deszczówki są niebagatelne: o ile statystyki podają, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa 200 litrów wody dziennie, o tyle używanie deszczówki przez cały sezon (który trwa w Polsce pół roku) może obniżyć tę ilość o prawie połowę. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uruchomienie sprawnego systemu gromadzącego i sprawnie rozprowadzającego wodę opadową w domu i ogrodzie.

Instalacje do zbierania deszczówki

Podstawowym elementem, od którego rozpoczyna się zbieranie wody deszczowej z dachu to powszechnie znane rynny, czyli korytka zamontowane przy nasadzie dachu. System rynnowy powinien być przytwierdzony do dachu na tyle szczelnie, aby woda nie spływała po elewacji po każdej ulewie: mogłoby to doprowadzić do zawilgocenia ścian budynku i do przedwczesnego zniszczenia samej elewacji. Rynny podprowadzają wodę do rury spustowej (pionowej), dzięki której deszczówka spływa w dół. Woda w dalszej kolejności powinna zostać odprowadzona w miejsca oddalone od samego budynku – jeśli o to nie zadbamy, stworzymy ryzyko przedostawania się wilgoci do piwnicy, a w konsekwencji do zawilgocenia całego budynku.

zbiornik-ne-deszczowke2

Zbiornik na deszczówkę może być ozdobą ogrodu

Zbiornik na deszczówkę

Jeśli zdecydujemy się na gromadzenie deszczówki i ponowne jej wykorzystywanie, konieczne jest połączenie rury spustowej ze specjalnym zbiornikiem na deszczówkę. Zbiornik może być zakopany w ziemi lub znajdować się na powierzchni działki. Następnie, dzięki specjalnej pompie, woda ze zbiornika jest rozprowadzana do urządzeń, w których deszczówka będzie wykorzystywana (spłuczka w toalecie, ogrodowy kran lub pralka). Ważne jest, aby woda docierająca do zbiornika była oczyszczona z większych zanieczyszczeń i pyłów. Oczyszczania wody należy dokonać poprzez zainstalowanie specjalnego filtra u nasady rynny spustowej.

Zbiornik na deszczówkę: parametry
Zbiorniki na deszczówkę, podobnie jak pozostałe elementy systemu rozprowadzającego wodę deszczową, nie mogą być wykonane z materiałów ulegających korozji, bo woda deszczowa ma kwaśny odczyn i łatwo reaguje z metalami.
Ważne jest również to, aby materiał, z którego zrobiony jest zbiornik na deszczówkę, nie był przepuszczalny dla światła słonecznego: dzięki temu unikniemy przegrzewania się wody.

zbiornik-na-deszczowke-4

fot. podziemny zbiornik na deszczówkę, Ogrodosfera

Co na to przepisy?

Sposób umiejscowienia zbiornika na deszczówkę jest regulowany przepisami. Nie są one tak restrykcyjne jak w przypadku, gdy chcielibyśmy zainstalować drenaż rozsączający, jednak należy dostosować się do zasady, że jeśli woda gruntowa jest umiejscowiona wysoko, wówczas należy zrezygnować z umiejscawiania zbiornika na deszczówkę pod ziemią. W takim przypadku zbiornik może powędrować do piwnicy lub po prostu pozostać na zewnątrz.

Wykorzystanie deszczówki w małych gospodarstwach domowych przynosi nie tylko czysto praktyczne korzyści w postaci oszczędności i…czystszych okien (deszczówka nie pozostawia smug na szybach!), ale też pozwala mieszkańcom przyczynić się do odciążenia poboru wody pitnej w globalnej skali. Budując nowy dom, należy uwzględnić we wczesnych planach budowlanych miejsce na zbiornik na deszczówkę.

Kategorie
InstalacjeInstalacje wodne
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy