Hale z płyt warstwowych

Jakie jest zastosowanie hal stalowych z płyt warstwowych? Jakie rodzaje płyt warstwowych są dostępne na rynku? Jak wygląda konstrukcja tego typu hal? Jakie zalety ma takie budownictwo? Postaramy się...

Jakie jest zastosowanie hal stalowych z płyt warstwowych? Jakie rodzaje płyt warstwowych są dostępne na rynku? Jak wygląda konstrukcja tego typu hal? Jakie zalety ma takie budownictwo? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dziś tradycyjne murowane budownictwo hal produkcyjnych, magazynowych, handlowych, przemysłowych itp. odchodzi w zapomnienie i zostaje zastąpione przez system płyt warstwowych. Dlaczego? Z prostej przyczyny, otóż ta nowoczesna technologia obudowywania hal płytami warstwowymi (nazywanymi także obornickimi) jest dużo praktyczniejsza, szybsza i co najważniejsze, tańsza. Dlatego zarówno firmy, jak i indywidualni klienci coraz częściej decydują się na budowę takiej właśnie hali zamiast tradycyjnej z murowanymi ścianami.

Hale z płyt warstwowych

W zależności od przeznaczenia hali stosuje się różne rodzaje płyt warstwowych, tj. wypełnione styropianem, pianką poliuretanową bądź wełną mineralną. Ich grubość może wynosić od 50 do 240 mm. Hale budowane w tym systemie mogą być wyposażone w : okna, drzwi, bramy panelowe, świetliki dachowe, instalację elektryczną, nagrzewnice elektryczne i olejowe itp.

Hale z płyt warstwowych mają zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także jako obiekty usługowo-handlowe.

Rodzaje płyt warstwowych

Rodzaj zastosowanego rdzenia w płycie warstwowej zależy od typu hali oraz wymogów, jakie musi spełnić dany obiekt. Rdzeń może być styropianowy, poliuretanowy albo z wełny mineralnej. Podczas wyboru płyty należy kierować się następującymi parametrami: klasyfikacja ogniowa, współczynnik cieplny oraz współczynnik izolacji akustycznej.

Najpopularniejszym wypełnieniem jest styropian. Płyty z wypełnieniem styropianowym posiadają atest NRO (nierozprzestrzenianie ognia). Są tańsze od pozostałych. Z kolei płyty z pianki poliuretanowej są najbardziej uniwersalne i energooszczędne, ale za to droższe. Płyty wypełnione wełną mineralną mają wysoki współczynnik izolacji akustycznej i wysoką odporność na ogień. Są jednocześnie najdroższe.

Płyty warstwowe mają zastosowanie w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej, ale także jako ściany działowe i nośne w małych przewoźnych chłodniach i obiektach gospodarczych.

Konstrukcja ścian i dachu hal z płyt warstwowych

Hale stalowe mają różnorakie konstrukcje dachu i ścian w zależności od ich przeznaczenia. Zasadniczo ich konstrukcja przedstawia się następująco.

Płyta warstwowa składa się z dwóch okładzin z blachy stalowej i rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego wykonanego z twardej wełny mineralnej, pianki poliuretanowej albo styropianu.

Bezpośrednio do ram konstrukcji nośnej hali stalowej montowana jest obudowa z płyt warstwowych układanych w poziomie. Przy montażu płyt w pionie wymagana jest dodatkowa konstrukcji wsporcza. Obudowa ściany rozpoczyna się od poziomu posadzki i kończy na poziomie konstrukcji dachu.

Płyty warstwowe ścienne mają wysoką izolację cieplną i akustyczną oraz posiadają klasyfikację ogniową w zależności od rodzaju zastosowanego rdzenia. Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Okładzina wykonana jest z obustronnie ocynkowanej blachy lakierowanej. Płyty te mogą być albo obustronnie profilowane, albo gładkie. Daje to możliwość uzyskania ciekawych, dostosowanych do potrzeb klienta rozwiązań architektonicznych.

Zalety hal z płyt warstwowych

Do zasadniczych zalet hal stalowych z płyt warstwowych zalicza się:

  • szybkość budowy

W przeciwieństwie do hal murowanych hale stalowe buduje się bardzo szybko. Budowa standardowej hali może być zrealizowana w ciągu 30 dni.

  • łatwość rozbudowy

Halę zbudowaną w tej technologii można łatwo i szybko rozbudować czy unowocześnić na przykład poprzez dobudowę konkretnych elementów takich jak dodatkowe pomieszczenie, wyodrębnienie pomieszczenia gospodarczego, aneksu kuchennego, biura czy wstawienie bramy lub świetlików dachowych. Oczywiście także inne rodzaje hal można łatwo przebudować.

  • możliwość dowolnego wykończenia elewacji

Możliwe jest zastosowanie kilku typów wykończenia ścian zewnętrznych, w zależności od tego, co oferuje dany producent. Klient może także wybrać kolor z szerokiej palety barw.

  • łatwość utrzymania czystości

Łatwo jest utrzymać czystość hali, gdyż można ją myć przy pomocy zwykłej myjki ciśnieniowej.

Firma Ocmer od wielu lat zajmuje się budową hal stalowych, w tym także budowanych w systemie płyt warstwowych. Stosowanie materiałów najwyższej jakości i kompleksowe wykonanie inwestycji daje gwarancję doskonałej realizacji. Wizualizacja konstrukcji ściany hali zbudowanej z płyt warstwowych przedstawiona jest na stronie: http://www.ocmer.com.pl/konstrukcja-sciany-plyty-warstwowe.

Kategorie
Plan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy