Idealne drzwi garażowe: o tych parametrach nie możesz zapomnieć!

Wybierając drzwi garażowe, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich rodzaj, wiążący się bezpośrednio z dostępnością miejsca przed garażem i w jego wnętrzu. Istotny jest także materiał, z jakiego...

Wybierając drzwi garażowe, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich rodzaj, wiążący się bezpośrednio z dostępnością miejsca przed garażem i w jego wnętrzu. Istotny jest także materiał, z jakiego brama jest wykonana. Kolejne ważne czynniki to obecność ocieplenia, napęd, przeszklenia.

Drzwi garażowe uchylne (płytowe)

Pierwszy typ bramy garażowej, najpopularniejszy, to rozwiązanie najprostsze – drzwi uchylne. Zbudowane są z pojedynczej płyty, która w całości unosi się i wsuwa pod sufit garażu. Wymaga zatem wolnej przestrzeni we wnętrzu pomieszczenia, a także nieco miejsca przed nim, ponieważ podczas otwierania dolna część bramy wysuwa się do przodu. Jest to rozwiązanie dobre w przypadku podjazdów, na których po zaparkowaniu samochodem nadal pozostaje sporo miejsca.

Drzwi garażowe segmentowe (sekcyjne)

Jeśli nie dysponujemy miejscem przed garażem, możemy zdecydować się na montaż bramy segmentowej. Takie drzwi garażowe podczas otwierania nie przesuwają się do przodu, przez co sprawdzą się nawet przy bardzo krótkim podjeździe. Stosowane są również w przypadku drzwi garażowych prowadzących bezpośrednio na ulicę. Drzwi segmentowe, podobnie jak uchylne, wymagają wolnej przestrzeni pod sufitem w garażu.

Drzwi garażowe żaluzjowe (rolowane)

Drzwi rolowane, zwane też żaluzjowymi, sprawdzą się w przypadku małych garaży, w których nie ma możliwości zamontowania skrzydła uchylnego ani segmentowego. Po zwinięciu nie zajmują miejsca pod sufitem pomieszczenia. Nie wymagają też wolnej przestrzeni na podjeździe. Mimo tych niezaprzeczalnych zalet nadal nie są zbyt popularne.

Drzwi garażowe rozwieralne

W przypadku rozległych działek, z dużym podjazdem, możemy zdecydować się także na montaż tradycyjnych drzwi rozwieralnych. Skrzydła otwierające się na boki wymagają bowiem odpowiednio dużo miejsca na zewnątrz pomieszczenia. Plusem jest natomiast możliwość nielimitowanego zagospodarowania przestrzeni garażu, łącznie ze ścianami i miejscem pod sufitem.

Z czego robione są bramy garażowe?

Wybierając drzwi garażowe, warto przyjrzeć się materiałom, z których są one wykonane. Najczęściej spotykana jest blacha stalowa, cechująca się trwałością. Rzadziej stosowane jest aluminium; możemy zdecydować się również na drzwi drewniane. W zależności od tego, jaki materiał wybierzemy, powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię ocieplenia.

Ocieplenie i przeszklenia w drzwiach garażowych

Ocieplenie jest wyjątkowo istotne w przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu. Jeśli decydujemy się na drzwi z blachy, koniecznie musimy kupić wersję ocieplaną. W przypadku garażu wolnostojącego sprawdzi się również wersja nieocieplana. Jeśli zależy nam na doświetleniu wnętrza, powinniśmy wybrać drzwi z okienkami lub przeszkleniami.

Napęd do bram garażowych

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest napęd elektryczny do drzwi garażowych. Dzięki niemu możemy za pomocą pilota otworzyć lub zamknąć bramę bez konieczności wysiadania z samochodu.

Wybierając drzwi garażowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale też na sposób otwierania, ocieplenie, materiał, przeszklenia i możliwość zamontowania napędu elektrycznego.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy