Jak bezpiecznie i szybko usunąć stare ptasie gniazda, które stanowią zagrożenie sanitarne?

Ptasie gniazda na dachach budynków i ścianach zewnętrznych mogą być zagrożeniem sanitarnym. Trzeba jednak pamiętać, że kwestia ich usunięcia nigdy nie może być samowolą, gdyż są okresy, kiedy takie...

Ptasie gniazda na dachach budynków i ścianach zewnętrznych mogą być zagrożeniem sanitarnym. Trzeba jednak pamiętać, że kwestia ich usunięcia nigdy nie może być samowolą, gdyż są okresy, kiedy takie działanie jest zabronione, oczywiście jest to czas lęgu. Warto jednak dowiedzieć się, jak bezpiecznie i szybko usunąć stare ptasie gniazda.

Jakie ptaki czynią spustoszenie na budynkach najczęściej i dlaczego trzeba usuwać stare gniazda?

Ptaki upodobały sobie dachy i ściany budynków do budowy swoich stanowisk lęgowych. Trzeba wiedzieć, że poza okresem od 16 października do końca lutego, trzeba uzyskać specjalne pozwolenie na usunięcie gniazda. Na dachach bardzo często swoje gniazda buduje bocian biały. Jak wiadomo jest to ogromny ptak i jego gniazdo może mieć nawet 1,5 metra średnicy i 2 metry wysokości. Taka konstrukcja, jak można się domyślić nie jest lekka i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla stabilności dachu i drewnianych stropów. Niektóre osoby może jednak zaskoczyć fakt, że takie gniazdo waży aż 500 kg. Koniecznie należy usuwać stare gniazda gołębi miejskich, ze względu na pasożyty i roztocza, które roznoszą. Do tych najgroźniejszych należy obrzeżek gołębi, który jest gatunkiem kleszcza. Jak wiadomo roznoszą one m.in. boreliozę. Po usunięciu gniazda konieczne jest spryskanie miejsca środkiem roztoczobójczym. Zaniedbanie takich działań może prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób. Dyskusyjne często jest usuwanie gniazd jaskółek, zwłaszcza że żywią się one komarami. Niemniej jednak niewątpliwie pozostawione przez nie lepianki niszczą elewację budynku.

Co grozi za usunięcie ptasiego gniazda w niewyznaczonym terminie i gdzie należy skierować się z wnioskiem?

Trzeba wiedzieć, że poza wyznaczonym okresem, kiedy można usuwać opuszczone gniazda, trzeba uzyskać zezwolenie. Jeśli samowolnie usunie się gniazdo grozi kara aresztu lub grzywny. Z wnioskiem o usunięcie gniazda poza okresem od 16 października do końca lutego należy zgłosić się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Jaki sprzęt potrzebny jest do usunięcia ptasiego gniazda?

Ptasie gniazda można usuwać używając drabiny lub podnośnika. Mogą sprawdzić się podnośniki nożycowe spalinowe, które wykorzystuje się na zewnątrz. Takie urządzenia mają określony udźwig, a także wielkość platformy roboczej i trzeba wziąć to pod uwagę w przypadku usuwania wyjątkowo dużych i ciężkich gniazd, które ważą kilkaset kilogramów. Dostępne są nożycowe podnośniki do wynajmu. W Warszawie w każdym sezonie usuwanych jest wiele gniazd, a ptaki gniazdują nie tylko na niskich budynkach, ale również wieżowcach. W takim przypadku potrzebne są podnośniki z większym wysięgiem, np. teleskopowe z platformą roboczą. Drabiny również mogą mieć spory wysięg, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na podnośniki.

Jakie środki bezpieczeństwa należy zapewnić podczas usuwania ptasiego gniazda?

Już wiemy, że przed usunięciem gniazda trzeba ustalić z jak dużym siedliskiem mamy do czynienia, aby dobrać odpowiedni sprzęt. Pracownicy oddelegowani do usuwania ptasich gniazd powinni być wyposażeni w specjalną odzież ochronną, a także maski ochronne i rękawice. Gniazda mogą być bowiem pełne piór, a także odchodów, które stanowią zagrożenie sanitarne. Aby uniknąć zakażenia pasożytami i wirusami należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia. Miejsce po usunięciu gniazda, jak już wspominaliśmy musi zostać zneutralizowane. Jeśli ptaki zalęgły się w otwartych otworach wentylacyjnych, to możliwe jest założenie kratek, zapobiegającym lęgom w kolejnych sezonach, o ile nie mamy do czynienia z gatunkiem zagrożonym. Wtedy i na takie działanie musi być wyrażona zgoda Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Szybkie i bezpieczne usunięcie ptasiego gniazda jest możliwe, o ile nie ma w nim lęgu. Wtedy z takim działaniem najlepiej jest poczekać o ile siedlisko nie stanowi zagrożenia sanitarnego. W takim przypadku niezbędna jest zgoda właściwego organu. Funkcjonowanie w symbiozie z naturą jest ważne, a ptaki często są naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z owadami. Lęgi przemieszczane są w ostateczności, a częściej usuwa się stare gniazda.

Kategorie
Dach
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy