Jak poprawnie zawiesić rurociąg?

Zawieszenia rurociągów odgrywają bardzo istotną rolę w budowie instalacji. Każda nitka rurociągów, niezależnie jak jest poprowadzona, musi być przede wszystkim bezpieczna i trwała. W tym artykule przedstawimy, jakie elementy...

Zawieszenia rurociągów odgrywają bardzo istotną rolę w budowie instalacji. Każda nitka rurociągów, niezależnie jak jest poprowadzona, musi być przede wszystkim bezpieczna i trwała. W tym artykule przedstawimy, jakie elementy są wykorzystywane w montażu rurociągów oraz czym jest katalog KER.

Katalog KER – co to takiego?

Instalacje rurociągowe podlegają surowym normom. Nic dziwnego – transportują one ważne, a czasem niebezpieczne surowce – jak woda, czy choćby gaz. Muszą wytrzymać bardzo duże obciążenia, a ponadto być trwałe i nie ulegać szybko zniszczeniu. Wszelkie awarie rurociągów są zazwyczaj bardzo uciążliwe, nie mówiąc już o wysokich kosztach naprawy. Specjalnie opracowane dla instalacji normy zawierają ścisłe wytyczne opisujące sposoby prawidłowego prowadzenia nitki rurociągowej. Znajdują się one w katalogu KER – co jest skrótem od nazwy Katalog Elementów Rurociągowych. Według tychże norm produkowane są różnego rodzaju zawieszenia rurociągów.

Zawieszenia rurociągów – najważniejsze elementy

Do najważniejszych elementów, które pozwalają poprawnie zawiesić rurociąg należą, według KER, zawieszenia oraz części ciśnieniowe. Artykuły, które potrzebne są do poprawnego montażu rurociągu to między innymi:

  • Stopy
  • Podparcia
  • Zamocowania
  • Uchwyty
  • Łuki
  • Zwężki
  • Lejki
  • Dna

Wybierając produkty do zawieszenia rurociągów  należy zwrócić uwagę, do jakiej średnicy rur są przeznaczone oraz jaka może być maksymalna temperatura instalacji oraz jakie ciśnienie w niej występuje. To niezwykle ważne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, by elementy zachowały trwałość oraz swoje właściwości podtrzymujące.

Jak poprawnie zawiesić rurociąg? Podsumowanie

Aby poprawnie zawiesić rurociąg niezbędna jest fachowa wiedza na temat norm zawartych w katalogu KER. Należy stosować jedynie materiały dostosowane do parametrów danej instalacji. Oczywiście w przypadku zawieszenia rurociągów liczy się przede wszystkim jakość oraz trwałość wykonanych elementów, ich odporność na różne czynniki oraz dobór odpowiednich materiałów, z jakich są wykonywane. Warto zaufać doświadczonym firmom specjalizującym się w produkcji takiego asortymentu.

Kategorie
Instalacje
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy