Jak stworzyć boisko piłkarskie z prawdziwego zdarzenia?

Wielu zapalonych graczy amatorskiej piłki nożnej kupując działkę budowlaną myśli o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni na boisko piłkarskie. Oczywiście nie zawsze dysponuje się przestrzenią, która spełnia wymogi boiska piłkarskiego z...

Wielu zapalonych graczy amatorskiej piłki nożnej kupując działkę budowlaną myśli o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni na boisko piłkarskie. Oczywiście nie zawsze dysponuje się przestrzenią, która spełnia wymogi boiska piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia, które ma 105 metrów długości i 66 metrów szerokości. W takiej sytuacji można stworzyć proporcjonalnie mniejsze boisko np. do mini piłki nożnej, gdzie wymogi znacznie spadają i jest to odpowiednio 20-32 metrów szerokości i 40-56 metrów długości, a więc mniej więcej połowa standardowego boiska, które do amatorskiej gry 4 na 4 plus bramkarze w zupełności wystarcza. Zatem, jak stworzyć boisko piłkarskie i jaką trawę sportową wybrać?

Po pierwsze: wymierzenie działki i wyrównanie terenu z wykonaniem niewielkich spadków

Na samym początku musimy wymierzyć działkę na której chcemy wykonać boisko do piłki nożnej. Jeśli wszystko się zgadza możemy przystąpić do prac ziemnych. Jeśli nie ma tam jeszcze posianej trawy trzeba pozbyć się wszystkich chwastów, a także wyrównać powierzchnię boiska przy pomocy walcowania. Należy wykonać od środka niewielkie spadki z każdej strony, do 2%. Wtedy można już przystąpić do właściwej pracy.

Po drugie: wykonanie warstwy drenażowej i nośnej czyli podłoża pod boisko

Kolejnym krokiem na drodze do stworzenia boiska piłkarskiego jest wykonanie drenażu. Zatem pod powierzchnią ziemi rozkłada się rury drenażowe odprowadzające nadmiar wody, a dodatkowo  żwir miesza się z piaskiem w odpowiedniej proporcji. W przypadku warstwy drenażowej zawartość żwiru to 40%, a piasku 60%. Z kolei warstwa nośna zawiera więcej piasku, bo aż 80%. Warto wiedzieć, że aby uzyskać odpowiednią podstawę można zmieszać piasek płukany i glebę w proporcji 2:1 lub 3:1. Taki drenaż zapewnia lepsze wchłanianie wody i nie zaleganie jej na powierzchni murawy. Należy pamiętać, że rury drenażowe rozmieszczone muszą być do 4-6 metrów.  Na tym etapie można zamontować również system nawadniający, który jest niezwykle pomocny i steruje podlewaniem murawy w odpowiednim czasie i ilości.

Po trzecie: wysianie odpowiedniego gatunku trawy, nawożenie i podlewanie

Kiedy już mamy wykonane podłoże pod boisko pozostaje nam wysianie odpowiedniego gatunku trawy sportowej. Dostępne na rynku trawy sportowe to wiechlina łąkowa i życica trwała, które występują w wielu odmianach. Można jednak spotkać bardziej szlachetne mieszanki trawy sportowej zawierające kostrzewę czerwoną, rajgras angielski i wiechlinę łąkową, jak w przypadku odmiany Wembley. Każdą trawę po wysianiu trzeba obficie podlewać, a także nawieść nawozem zawierającym sporą ilość azotu potrzebnego do wzrostu, a także potasu chroniącego przed wysychaniem.

Po czwarte: zbudowanie bramek, zaznaczenie i zabezpieczenie pola gry

Kiedy już trawa nam wyrosła musimy dbać o jej regularne koszenie. Jeśli chcemy uzyskać charakterystyczne pasiaste boisko w dwóch odcieniach zieleni, to musimy zainwestować w kosiarkę wrzecionową. Oczywiście konieczne jest regularne podlewanie i utrzymywanie darni na wysokości 2-3 cm. Warto wiedzieć, że jeśli trawa wyrośnie wyższa, to za pierwszym koszeniem nie można skrócić jej o więcej niż 1/3. Boisko jest gotowe więc pozostaje zbudowanie bramek. Można je wykonać z belek drewnianych lub rurek PCV. Wystarczy wykonać podstawę, następnie słupki połączyć z poprzeczką, a na samym końcu przymocować siatkę. Oczywiście potrzebne będą wiertarka, wkrętarka i śruby. W ten sam sposób przygotowuje się drugą bramkę. Potem wystarczy zaznaczyć pole gry przy pomocy białej farby do tego przeznaczonej. Na samym końcu trzeba jeszcze zabezpieczyć całe boisko dookoła wysoką siatką. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo, że trafi się piłką np. w szybę domu swojego lub sąsiada.

Po piąte: zakup niezbędnego sprzętu do pielęgnacji murawy

Na samym końcu trzeba zadbać o profesjonalny sprzęt do pielęgnacji murawy. Sprawdzi się aerator do napowietrzana gleby. Wertykulator do ściągania zniszczonej darni po zimie, a także sprzęt do walcowania. Niezbędne może być także piaskowanie, zwłaszcza w przypadku gliniastej gleby. Zatem należy zaopatrzyć się w dobrej jakości piasek płukany.

Wykonanie boiska piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia jest niewątpliwie bardzo pracochłonne. Jednak satysfakcja jest później znaczna i można zostać organizatorem sąsiedzkich rozgrywek bądź zapraszać znajomych. Warto wiedzieć, że boisko musi być użytkowane raz w tygodniu, aby zapewnić dobrą jakość darni.

Kategorie
Ogród
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy