Jak wybrać dobre metalowe rękawice antyprzecięciowe?

Na czym polega ochrona rąk przed urazami mechanicznymi takimi jak przecięcia i ukłucia? Czym charakteryzują się rękawice antyprzecięciowe metalowe? Jak prawidłowo dobrać ten środek ochrony indywidualnej? Pracownicy, którzy są...

Na czym polega ochrona rąk przed urazami mechanicznymi takimi jak przecięcia i ukłucia? Czym charakteryzują się rękawice antyprzecięciowe metalowe? Jak prawidłowo dobrać ten środek ochrony indywidualnej?

Pracownicy, którzy są narażeni na urazy powinni być wyposażeni w odzież ochronną, obuwie robocze, a także rękawice ochronne, zwłaszcza podczas pracy z nożami ręcznymi czy nożami z napędem. Ręce narażone są na ukłucia i przecięcia. Do takiej ochrony służą rękawice ochronne z plecionki pierścieni metalowych.

Ochrona rąk przed przecięciem za pomocą metalowych rękawic

Najczęściej występującymi urazami rąk są uszkodzenia mechaniczne takie jak przecięcia, przekłucia i otarcia. Zdarzają się one na stanowiskach związanych z obróbką metali, szkła, tworzyw sztucznych, w przemyśle spożywczym (rzeźnym), w budownictwie oraz w transporcie. Dlatego osoby, które pracują na tego typu stanowiskach powinny zaopatrzyć się w specjalne rękawice antyprzecięciowe, spełniające obowiązujące w tym zakresie normy europejskie. Są one pokryte metalową siatką, która zmniejsza ryzyko skaleczenia nawet przy użyciu piły z napędem.

Charakterystyka rękawic antyprzecięciowych metalowych

Rękawice metalowe antyprzecięciowe są wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte metalową siatką. Pasują zarówno na prawą, jak i lewą rękę, mają regulowany, wymienny pasek, dzięki czemu lepiej dopasowują się do ręki. Zabezpieczają podczas operacji cięcia, w których noże pracują w kierunku ciała. Stosując tego typu rękawice, można uchronić się przed urazami takimi jak rany kłute i cięte. Używa się ich podczas krojenia z użyciem noży, ostrzy i pił z napędem stosowanych w zakładach przetwórstwa żywności (rękawice dla rzeźnika) i w przemyśle tekstylnym i skórzanym (rękawice dla krojczych). Rękawice antyprzecięciowe muszą spełniać wymagania norm EN1082-1 i EN14328; są przeznaczone do pracy w systemie HACCP.

Jak wybrać rękawice antyprzecięciowe dobrej jakości?

Wybierając odpowiednie rękawice, należy zastanowić się przed jakimi zagrożeniami mają chronić. Trzeba uwzględnić: rodzaj wykonywanej pracy – prace proste czy wymagające precyzji i dobrej chwytności, rodzaj zagrożenia występującego na danym stanowisku pracy, intensywność czynnika szkodliwego oraz stopień narażenia pracownika.

Rodzaj rękawic trzeba dostosować do rodzaju zagrożenia i jego intensywności. I tak do ochrony przed lekkimi urazami o skutkach jedynie powierzchniowych służą rękawice zaliczane do I kategorii środków ochrony indywidualnej. Przed poważniejszymi urazami mechanicznymi chronią rękawice spełniające wymagania normy EN 388. Natomiast przy wykonywaniu prac (pilarze, użytkownicy noży i noży z napędem) w narażeniu na ciężkie urazy trzeba używać rękawic specjalistycznych.

Rękawice antyprzecięciowe metalowe o najlepszych parametrach i dające najlepszą ochronę rąk można kupić w sklepie: https://eprotect.pl/pol_m_OCHRONA-RAK-_Rekawice-metalowe-antyprzecieciowe-1855.html.

 

Artykuł sponsorowany.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy