Jak wybrać ościeżnicę drzwi?

Wybór wyposażenia do mieszkania jest trudnym, ale niezwykle satysfakcjonującym zadaniem. Przeglądanie niezliczonej ilości mebli, porównywanie sprzętów RTV i AGD – to wszystko codzienność dla osób, które budują dom marzeń...

Wybór wyposażenia do mieszkania jest trudnym, ale niezwykle satysfakcjonującym zadaniem. Przeglądanie niezliczonej ilości mebli, porównywanie sprzętów RTV i AGD – to wszystko codzienność dla osób, które budują dom marzeń lub przeprowadzają generalny remont mieszkania. Niejednokrotnie pomijanym aspektem aranżacji wnętrza okazują się natomiast drzwi, a dokładnie ich ościeżnice. Ten pozornie prosty element dodatkowy ma ogromne znaczenie zarówno funkcjonalne, jak i aranżacyjne.

Dopasuj ościeżnicę do budownictwa

Zależnie od roku budowy i panujących wówczas trendów architektonicznych, grubość ścian nośnych i działowych w poszczególnych mieszkaniach będzie się różnić. Wybór ościeżnicy jest bezpośrednio skorelowany z grubością muru w miejscu, w którym znajduje się otwór drzwiowy. Od tego wymiaru zależy bowiem czy skrzydło osadzone zostanie w ościeżnicy stałej, czy regulowanej.

Ościeżnica stała

Nazywana również tradycyjną lub blokową, jest najprostszym konstrukcyjnie modelem wykorzystywanym powszechnie w nowoczesnym budownictwie. Ze względu na stałą szerokość, ościeżnice stałe montowane są zazwyczaj w budynkach, których ściany mieszczą się w przedziale grubości 6-10 centymetrów. Należy jednak pamiętać, że sugerowana grubość muru nie jest bezwzględną zasadą, a jedynie niezobowiązującą wytyczną. Zamontowanie ościeżnicy stałej niejednokrotnie okazuje się kłopotliwe, ponieważ próba dopasowania wszystkich elementów może wiązać się z niespodziewanymi problemami – nawet w przypadku ścian o zalecanej grubości.

Ościeżnica regulowana

Sprawdza się doskonale, gdy mamy do czynienia z niestandardowym wymiarem ścian. Złożona konstrukcja umożliwia montaż ościeżnicy regulowanej na każdej ścianie, której grubość przekracza 75 milimetrów. W przeciwieństwie do wariantu stałego, ościeżnica regulowana wyposażona jest w opaski, które obejmują ścianę z obu stron, nadając drzwiom schludnego, estetycznego wyglądu. Nie bez znaczenia pozostaje również łatwość montażu. Zamontowanie ościeżnicy regulowanej jest stosunkowo proste, dlatego ten typ wykorzystuje się także w budynkach, które spełniają wszystkie warunki montażu ościeżnicy stałej.

Dopasuj ościeżnicę do wystroju

Wybór odpowiedniego typu ościeżnicy ma ogromne znaczenie, ale nie decyduje o odbiorze mieszkania w takim stopniu, jak materiał, z którego została wykonana i sposób montażu skrzydła drzwiowego. Ościeżnica metalowa czy drewniana? Z przylgą czy bezprzylgowa? To właśnie te wybory mają największy wpływ na aranżację wnętrza i „charakter” mieszkania.

Ościeżnica metalowa

To rozwiązanie trwałe i (w przypadku ościeżnic wyprodukowanych współcześnie) niezwykle eleganckie. Baza konstrukcyjna, jaką jest ocynkowana blacha stalowa grubości 1,2-1,5 milimetra, gwarantuje podwyższoną wytrzymałość względem modeli drewnianych. Zamontowanie ościeżnicy metalowej wiąże się zazwyczaj z nieco wyższym kosztem, jednak odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie wody podczas mycia są tego warte. Często zdarza się, że zamontowana w odległej przeszłości ościeżnica metalowa pozostawia wiele do życzenia z punktu widzenia estetyki. Ot, urok wzornictwa, które miało „działać, nie wyglądać”. Odpowiedzią na ten problem stały się stosunkowo nowe na rynku obudowy ościeżnic metalowych – proste w montażu nakładki na futrynę umożliwiające montaż nowego skrzydła bez rozkuwania starej ościeżnicy.

Ościeżnica bezprzylgowa

Jest elementem, który coraz częściej pojawia się w projektach wnętrzarskich. Ta unowocześniona i udoskonalona pod względem konstrukcyjnych ościeżnica pozwala na wizualne powiększenie przestrzeni w pomieszczeniach i nadanie im minimalistycznego wyglądu. Największą zaletą ościeżnicy bezprzylgowej jest, jak sama nazwa wskazuje, brak przylgi drzwiowej. Wymusza to zastosowanie trudnych w montażu, ale niezwykle efektownych zawiasów ukrytych w skrzydle, dzięki czemu skrzydło w stanie zamkniętym tworzy jedną płaszczyznę z ościeżnicą bezprzylgową.

Kategorie
Okna i drzwi
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy