Jak wygląda budowa domu szkieletowego?

Popularność, jaką zyskują współcześnie domy szkieletowe jest imponująca – ich zalety docenia wielu inwestorów, którzy właśnie takie konstrukcje stawiają na swoich działkach. Budowa domów szkieletowych rzeczywiście wiąże się z...

Popularność, jaką zyskują współcześnie domy szkieletowe jest imponująca – ich zalety docenia wielu inwestorów, którzy właśnie takie konstrukcje stawiają na swoich działkach. Budowa domów szkieletowych rzeczywiście wiąże się z szeregiem walorów, których trudno nie docenić z punktu widzenia zarówno inwestora, jak i użytkownika gotowego budynku. Jak przebiega budowa domów w konstrukcji szkieletowej i dlaczego warto ją rozważyć?

Domy szkieletowe – specyfika budowy

Fundamentalną zaletą budowy domów szkieletowych jest łatwość stawiania konstrukcji oraz szybkość – zakłada się, że budowa do stanu gotowego do zamieszkania nie powinna zająć więcej niż trzy miesiące! Jest to niezaprzeczalnie mocna strona, zwłaszcza dla inwestorów, którym zależy na szybkości wybudowania domu. Łatwość i szybkość stawiania konstrukcji wiąże się także z obniżonymi kosztami robocizny – ekipa pracuje bowiem krócej, niż w przypadku tradycyjnych budowli murowanych. Lekkość konstrukcji domu szkieletowego determinuje również oszczędności w zakresie tworzenia fundamentów – nie muszą być one tak duże i solidne, jak ma to miejsce w budowach ciężkich domów murowanych.

Specyficzne dla budowy domów szkieletowych jest ograniczenie do minimum prac realizowanych na miejscu – większość materiałów przywożona jest na teren budowy w formie gotowej do montażu, co znacznie ułatwia budowę oraz wpływa na jej schludność i niski stopień uciążliwości.

Bardzo istotne dla ogólnej jakości gotowego budynku, jego trwałości i bezpieczeństwa użytkowania są kwalifikacje ekipy montującej, precyzja wykonywanych prac oraz dokładne podążanie za projektem – w stawianiu konstrukcji szkieletowych nie ma bowiem miejsca na odstępstwa od odgórnych założeń, trzeba dbać o każdy szczegół budowy. Należy zwrócić uwagę także na jakość drewna, z jakiego wykonywane są te budynki – musi ono być suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 18%. W przeciwnym razie cała konstrukcja nie będzie bezpieczna, ani w pełni funkcjonalna. Na tym aspekcie budowy nie można zatem oszczędzać!

Jak stawiane są domy szkieletowe?

Budowa domów szkieletowych może odbywać się na trzy sposoby – są to warianty, różniące się między sobą głównie sposobem wykonywania szkieletu oraz układem jego poszczególnych elementów. Warto wiedzieć, że choć najpopularniejsze są domy szkieletowe kanadyjskie, można rozważyć również konstrukcje skandynawskie oraz niemieckie.

Zazwyczaj budynki szkieletowe stawiane są z prefabrykatów, a więc gotowych elementów, produkowanych w fabryce. Ma to znaczący wpływ na dokładność i zgodność z projektem, gdyż nowoczesne fabryki wyposażone są w komputerowy sprzęt, umożliwiający precyzyjne podążanie za projektem. Zniwelowane zostaje zatem ryzyko powstawania luk termicznych, mających wpływ na późniejsze użytkowanie i osiąganie komfortu cieplnego. Bez wahania dom szkieletowy może być budowany w systemie pasywnym i pełnić funkcję budynku energooszczędnego, gdyż konstrukcja ścian oraz stropów umożliwia zastosowanie dodatkowych warstw izolacyjnych w postaci wełny mineralnej, styropianu oraz specjalnej folii. Dzięki temu budynek jest nie tylko odpowiednio izolowany termicznie, lecz również akustycznie.

Budowa domów szkieletowych jest zatem korzystną inwestycją. Wymaga co prawda pokrycia całościowych kosztów bez sposobności ich rozłożenia w czasie, ogranicza możliwość budowy systemem gospodarczym oraz wymaga wysokich kompetencji ekipy budowlanej, jednak użyteczność, komfort i szybkość stawiania konstrukcji szkieletowych zdecydowanie wynagradzają te niedogodności.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy