Jaki materiał wykorzystać do budowy podjazdu

Budowa podjazdu nie jest bardzo wymagającym zadaniem i należy do najprostszych – przynajmniej na etapie planowania – czynności związanych z aranżacją przestrzeni wokół domu. Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć...

Budowa podjazdu nie jest bardzo wymagającym zadaniem i należy do najprostszych – przynajmniej na etapie planowania – czynności związanych z aranżacją przestrzeni wokół domu. Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć przystępując do budowy podjazdu, jest wybór odpowiedniego materiału. Obecnie wybór ten jest bardzo szeroki – powierzchnie podjazdów wykonuje się z kostki brukowej, ażurowych płyt betonowych, a nawet z tworzyw sztucznych. Jednak najtańszą, a zarazem najłatwiejszą opcją materiału do wykonania podjazdu jest kruszywo naturalne.

Podjazdom żwirowanym niekiedy zarzuca się małą trwałość i trudność w utrzymaniu, jednak są to zarzuty bezpodstawne. Dobrze wykonany podjazd z wysokiej jakości, twardego i trwałego kruszywa jest bardzo odporny i świetnie sprawdza się w charakterze podjazdu – przekonuje ekspert KOSD Wrocław. Jak poznać odpowiedni kamień i co to znaczy dobrze wykonany podjazd żwirowy?

Jakie kruszywo na podjazd?

Do wykonania podjazdu żwirowego powinno się używać kruszywa o ostrych krawędziach. Zbyt gładkie, zaokrąglone kształty kamieni utrudnią lub nawet uniemożliwią klinowanie. Dlatego do kruszyw drogowych najczęściej zliczane są klinkier, grys, tłuczeń i żwir. Aby uniknąć pylenia i rozłamywania kruszywa nawierzchni pod wpływem ciężaru samochodów, warto sięgnąć po najtwardsze rodzaje kamienia, jak np. serpentynit, który dodatkowo uświetni podjazd swoim ciekawym wyglądem.

Jak budować podjazd z kruszywa?

Od jakości wykonania zależy długość bezproblemowego użytkowania pojazdu, a przede wszystkim codzienna wygoda poruszania się po nim. Stabilny i trwały podjazd żwirowy musi posiadać solidną podbudowę. Do wykonania jej również wykorzystujemy kruszywo o różnym uziarnieniu, z czego kamienie o największej średnicy powinny znaleźć się na samym spodzie. Po ułożeniu każdej warstwy należy polać ją wodą i dokładnie ubić za pomocą zagęszczarki wibracyjnej – wyjaśnia specjalista z KOSD Wrocław.

Najważniejsze zalety podjazdów z kruszywa

Najczęściej wymienianą zaletą podjazdów żwirowych jest koszt wykonania. Podjazdy z kruszywa są nawet 4 razy tańsze od tych z powierzchnią betonową! Jednocześnie są zupełnie naturalne, dzięki czemu doskonale komponują się właściwie z każdym stylem architektonicznym. Świetnie przepuszczają wodę, co zapobiega powstawaniu kałuż i ślizganiu się po powierzchni, a ich konserwacja praktycznie ogranicza się do uzupełniania nawierzchni (najczęściej raz do roku) w razie zaistnienia wyraźnej konieczności oraz sezonowego ubijania.

Kategorie
Ogród
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy