Kolce na ptaki i inne sposoby zabezpieczenia dachu: na co warto postawić?

Planując wykończenie dachu, nie można zapomnieć o różnego rodzaju akcesoriach dachowych. Jednymi z najważniejszych są elementy zabezpieczające przed osuwającym się śniegiem. Warto rozważyć także montaż rozwiązań uniemożliwiających zakładanie gniazd...

Planując wykończenie dachu, nie można zapomnieć o różnego rodzaju akcesoriach dachowych. Jednymi z najważniejszych są elementy zabezpieczające przed osuwającym się śniegiem. Warto rozważyć także montaż rozwiązań uniemożliwiających zakładanie gniazd ptakom. Poznaj zabezpieczenia dachu i wybierz odpowiednie dla siebie.

Zabezpieczenie dachu przed ptakami – kolce i siatki

Częstym problemem, z jakim borykają się posiadacze domów jednorodzinnych, są ptaki gniazdujące na dachach. Zakładają one gniazda we wnękach, wewnątrz rynien, pod okapami, obok kominów. Niekiedy zaburzają tym nie tylko estetykę, ale również drożność rur czy wylotów wentylacyjnych. Aby zabezpieczyć dach przed wprowadzeniem się ptaków, warto przemyśleć montaż odpowiednich akcesoriów. Dobrze sprawdzają się specjalne kolce na ptaki, które uniemożliwiają ptakom lądowanie, przesiadywanie oraz zakładanie gniazd w miejscach potencjalnie przez nie upatrzonych. Muszą one jednak być zamontowane w taki sposób, aby nie zagrażały zwierzętom. Mają jedynie zniechęcić je do szukania swojego miejsca w obrębie dachu budynku. Podobną rolę spełniać mogą siatki, blokujące ptakom dostęp do wnęk i szczelin.

Płotki antyśniegowe na dachu

Przydatnym elementem wyposażenia dachu są płotki zabezpieczające przed zsuwaniem się śniegu. Duże płaty zmarzniętego śniegu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi przechodzących pod dachem, a więc w okolicy wejścia do budynku czy bramy garażowej. Warto w tych newralgicznych punktach zamocować płotki. W zależności od potrzeb mogą być ustawione w jednym rządku lub kilku rzędach, jeden nad drugim.

Rozbijacze śniegu na dachu

Podobną rolę jak płotki spełniają rozbijacze śniegu. Nie tylko zatrzymują zmarznięte płaty, ale też kroją je na mniejsze fragmenty. Przekłada się to nie tylko na bezpieczeństwo domowników, lecz również na żywotność rynien, często uszkadzanych przez zmarznięty, ciężki śnieg.

Drewniane bale na dachu

W przypadku budownictwa tradycyjnego rolę bariery dla śniegu pełnią drewniane bale, zamocowane na dachu za pomocą specjalnych uchwytów. Wymagają mocnego podparcia, ponieważ ciężar belki i opierającego się na niej śniegu może być znaczny.

Dachówki ze stoperem

Niektórzy producenci pokryć dachowych uprościli system zabezpieczania przed zsuwaniem się śniegu, wprowadzając do swojej oferty dachówki ze stoperem. W zależności od stopnia nachylenia dachu i strefy obciążenia śniegiem, zalecana jest różna ilość stoperów na metr kwadratowy powierzchni. Należy pamiętać, że dachówki ze stoperem nie są przeznaczone do wykorzystania w charakterze ciągu komunikacyjnego. Do tego celu wymagane jest zamontowanie ław i stopni kominiarskich.

Projektując dach, warto uwzględnić szereg elementów zabezpieczających pokrycie oraz ułatwiających późniejsze poruszanie się po stromych połaciach. Najbardziej przydatnymi akcesoriami dachowymi są różnego rodzaju bariery dla śniegu – płotki, bale, rozbijacze. Przydatne mogą okazać się także kolce i siatki przeciwko ptakom oraz ławy i stopnie kominiarskie.

Kategorie
Dach
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy