Kostka brukowa wokół domu i w ogrodzie

Niedrogi, praktyczny, wytrzymały i estetyczny materiał, który daje wiele możliwości zastosowania. Kostka brukowa sprawdza się jako nawierzchnia przed domem, ścieżka ogrodowa, wjazd do garażu, powierzchnia tarasu. Pasuje do różnych...

Niedrogi, praktyczny, wytrzymały i estetyczny materiał, który daje wiele możliwości zastosowania. Kostka brukowa sprawdza się jako nawierzchnia przed domem, ścieżka ogrodowa, wjazd do garażu, powierzchnia tarasu. Pasuje do różnych aranżacji. Jest funkcjonalna i – wbrew pozorom – daje spore możliwości kreacji ciekawych rozwiązań….

Wybór kostki brukowej

W zależności od przeznaczenia nawierzchni, na której kostka ma być położona, wybiera się elementy różnej grubości, a co za tym idzie i wytrzymałości. Inna kostka jest zatem odpowiednia w przypadku ogrodowej ścieżki, inna w przypadku podjazdu do garażu. Dla zbudowania ścieżki w przydomowym ogrodzie lub na przykład chodnika prowadzącego od furtki do drzwi domu, optymalne są kostki o grubości 4 cm. Nawierzchnia taka przystosowana jest do wytrzymania obciążenia ruchem pieszym. Miejsca, takie jak wjazd do garażu czy przydomowy „parking”, które muszą wytrzymać zupełnie inne obciążenie, pokrywa się kostką znacznie grubszą, tj. 6 lub 7 cm. Na rynku dostępne są oczywiście jeszcze grubsze kostki brukowe (8 – 10 cm), ale mają one zastosowanie „przemysłowe”.  W warunkach „domowych” nie są konieczne.

Układanie kostki brukowej

Przygotowanie nawierzchni do układania kostki zależy od rodzaju gruntu, na którym ma być ona położona. Generalnie, im bardziej wilgotne i mniej „stabilne” podłoże, tym grubsza podbudowa jest potrzebna. W przypadku przydomowych podjazdów czy ogrodowych chodników i niewielkim przewidywanym obciążeniu kostki, najczęściej wystarcza 15 – 20 cm. Podbudowę taką może stanowić opcjonalna, cienka warstwa piasku oraz obowiązkowa warstwa grubszego żwiru, które muszą być dobrze ubite i właściwie wyprofilowane, co w tym przypadku oznacza, że cała nawierzchnia powinna mieć ok. 3% spadek, aby w przypadku opadów woda swobodnie odpływała. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi kostkami (najlepiej mające mniej więcej 3 do 5 mm szerokości) powinny być bardzo dokładnie wypełnione suchym piaskiem, aby wszystkie elementy nawierzchni zachowywały niezbędną stabilność i dobrze do siebie przylegały.

Aranżacje z kostki brukowej

Kostka brukowa dostępna jest obecnie w bogatym wyborze kolorów i wzorów, dlatego pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych aranżacji niż tylko jednobarwne ścieżki pomiędzy grządkami ogrodowymi. Dzięki odpowiedniemu skomponowaniu różnych barw i kształtów, można uzyskać bardzo atrakcyjne, praktyczne i niezwykle ozdobne rozwiązania przy domu i w ogrodzie. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się na przykład mozaiki z kostki brukowej układane przed wejściem do budynku lub na tarasie.

kostka

Źródło: www.leroymerlin.pl/porady/ogrod/architektura-ogrodowa/ukladanie-kostki-brukowej,e438,l1505.html

Kostka brukowa i różnorodne wzory tworzone dzięki jej odpowiedniemu układowi są nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Zbudowane z kostki linie, łuki, okręgi etc. świetnie organizują przestrzeń przed domem lub w ogrodzie, wyznaczając strefy o różnym charakterze. Ponadto, wprowadzenie więcej niż jednego koloru do takiej kompozycji urozmaica i przełamuje monotonię jednolitości w przypadku dużych nawierzchni brukowych. Stosowanie wzorów pomaga również optycznie skorygować zbyt wąską czy zbyt długą albo za szeroką czy za krótką powierzchnię. Do wizualnego poprawienia proporcji i kształtów nie trzeba zbyt wiele. Wystarczy na długiej wąskiej ścieżce ułożyć na przykład kilka poprzecznych pasów z kostki innego koloru niż całość, by uzyskać wrażenie jej skrócenia oraz poszerzenia i odwrotnie – na zbyt szerokiej i krótkiej drodze pasy podłużne powodują jej wydłużenie i wysmuklenie. Takich trików jest oczywiście więcej. To tylko dwa podstawowe dla przykładu.

Kostka brukowa świetnie komponuje się z zielenią, drewnem i cegłą. Można ją stosować zarówno w przypadku aranżacji nowoczesnych, jak i tych klasycznych, a nawet w stylu retro. Dobór wyglądu bruku uzależniony jest od wyglądu otoczenia – od stylu architektonicznego domu, od jego wykończenia, a także od stylu, w jakim zaaranżowany jest (lub ma być) ogród. Zazwyczaj do aranżacji nowoczesnych stosuje się kostki o chłodnej kolorystyce, prostych kształtach i równych brzegach. Ciepłe barwy, miękkie kształty i nierówne brzegi dominują w kompozycjach tradycyjnych. Kostki brukowe dają duże pole do popisu, ponieważ potrafią one obecnie świetnie imitować różne surowce. Do tego dochodzi ich bogata kolorystyka – od różnych odcieni szarości, poprzez beż i czerwień, aż po grafit, fiolet, zieleń. Kostki mogą mieć różne kształty, a nawet konkretną fakturę na powierzchni. Można dziś stosować standardowe kostki brukowe lub stylizowane na stare i zniszczone, które pięknie wyglądają na przykład w otoczeniu domu czy w ogrodzie w stylu vintage.

kostkab

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa wykorzystywana jest bardzo często i chętnie, ponieważ to materiał stosunkowo tani, a jednocześnie uniwersalny i dający zadowalające efekty, jeśli chodzi o funkcjonalność i estetykę. Wykonuje się go z betonu, do którego w trakcie produkcji dodaje się inne materiały dla uszlachetnienia i na przykład odpowiedniego zabarwienia kostki. Potem mieszankę odpowiednio się formuje i przycina, w wyniku czego powstają kostki – praktycznie – o dowolnym kształcie i barwie, a ich krawędzie mogą być proste, zaokrąglone lub na przykład fazowane. Kostka brukowa nadaje się do wykładania chodników, tarasów, podjazdów, ścieżek. Można z niej również budować schodki, murki i różnego rodzaju tzw. małą architekturę ogrodową.

Kostkę brukową znajdzie się na przykład na https://www.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/tarasy-sciezki-podjazdy/kostki-brukowe-plyty-chodnikowe,a303.html

Kategorie
Ogród
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy