Księga wieczysta. Jak jest zbudowana i jak się nią posługiwać?

By zweryfikować stan prawny nieruchomości, nie musisz udawać się do sądu, który prowadzi jej księgę wieczystą. Sprawdzisz ją w wyszukiwarce dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jedyne, czego potrzebujesz to...

By zweryfikować stan prawny nieruchomości, nie musisz udawać się do sądu, który prowadzi jej księgę wieczystą. Sprawdzisz ją w wyszukiwarce dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jedyne, czego potrzebujesz to numer księgi wieczystej. Jak wygląda księga wieczysta, z jakich działów się składa i jak czytać podane w nich informacje?

Księga wieczysta

To publiczny rejestr, w którym ujawniony jest stan prawny nieruchomości. Niezależnie od tego, czy zamierzasz kupić mieszkanie, dom czy działkę, zawarte w księdze informacje pozwolą Ci zweryfikować, kto jest właścicielem nieruchomości, czy jest ona obciążona prawami osób trzecich i czy ustanowiono na niej hipotekę. To prawdziwa skarbnica wiedzy dla każdego, kto decyduje się na zakup nieruchomości. Jeśli nie posiadasz numeru interesującej Cię księgi wieczystej, wejdź na stronę Ksiegiwieczyste.edu.pl,a dowiesz się, w jaki sposób dotrzeć do numeru danej księgi na podstawie adresu administracyjnego nieruchomości lub numeru działki.

Wzmianki

W każdym dziale księgi wieczystej znajdują się wzmianki. Jeśli do sądu złożony został wniosek o dokonanie w księdze wpisu, poinformuje Cię o tym wpisana w niej wzmianka. Przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić, czego ona dotyczy. Może się bowiem okazać, że złożony wniosek uniemożliwi Ci nabycie nieruchomości lub spowoduje jej obciążenie, sprowadzając na Ciebie niemałe kłopoty.

Dział I-O – Oznaczenie nieruchomości

W pierwszym dziale księgi wieczystej znajdziesz informacje na temat położenia nieruchomości, jej powierzchni, sposobie korzystania, oznaczenia numerycznego działek i pomieszczeń. Zweryfikuj, czy są zgodne z aktualnym stanem i czy nie różni się on zasadniczo od stanu prawnego nieruchomości.

Dział II – Własność

W dziale zatytułowanym „Własność” sprawdzisz, kto jest właścicielem nieruchomości i jakie przysługują mu prawa. Znajdziesz tam imię, nazwisko oraz numer PESEL właściciela lub właścicieli, wraz z wyszczególnieniem ich poszczególnych udziałów.

Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia

W trzecim dziale księgi wieczystej zawarte są informacje na temat obciążenia nieruchomości prawami i roszczeniami osób trzecich. Może się okazać, że nieruchomość objęta jest prawem odkupu lub pierwokupu, prawem dożywocia, roszczeniem o przeniesie własności, służebnością, prawem najmu lub dzierżawy.

Dział IV – Hipoteka

To dział, na który kupujący zwracają szczególną uwagę. Nie bez przyczyny – wpisana w księdze wieczystej hipoteka może oznaczać tarapaty. Oczywiście nie musi, zwłaszcza, jeśli przed podpisaniem umowy wszystkie wpisy z działu IV zostaną wykreślone. Może się również zdarzyć, że są one nieaktualne – wówczas finalizację transakcji warto odłożyć w czasie do momentu, aż zostaną usunięte.

Jeśli masz wątpliwości, czy potrafisz odpowiednio zinterpretować zawarte w księdze wieczystej informacje, skorzystaj z pomocy radcy prawnego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że stan prawny kupowanej nieruchomości nie budzi zastrzeżeń, a wraz z nią nie staniesz się mimowolnym dłużnikiem lub właścicielem mieszkania z niechcianymi lokatorami.

Foto: Fotolia

Kategorie
Budowa domuPlan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września

  Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji...
 • Płytki wielkoformatowe: jak je układać?

  Płytki ceramiczne wielkoformatowe układa się zupełnie inaczej niż płytki o standardowym rozmiarze. Aby ułożyć takie płytki, glazurnik powinien cechować się dużym doświadczeniem. Musi posiadać także wiedzę na temat stosowanie...
 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...