Kurs elektryka, jako uzupełnienie wykształcenia zawodowego

Praca w zawodzie elektryka potrafi być bardzo dochodowa i dawać mnóstwo satysfakcji. W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na profesjonalne usługi elektryczne – tak...

Praca w zawodzie elektryka potrafi być bardzo dochodowa i dawać mnóstwo satysfakcji. W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na profesjonalne usługi elektryczne – tak w sektorze prywatnym, jak i biznesowym. Jednocześnie warto zauważyć, że od elektryków wymaga się coraz więcej. Umiejętność poprawnego wykonania instalacji, to nierzadko zbyt mało, aby móc zdobyć atrakcyjne zlecenie czy otrzymać propozycję pracy w renomowanej firmie. Dobrze wiedzą o tym fachowcy, którzy zdecydowali się uzupełnić swoje wykształcenie zawodowe o uprawnienia energetyczne. Drogą do osiągnięcia tego celu jest ukończenie kursu elektryka. Dlaczego warto? Sprawdź w naszym poradniku.

Samo wykształcenie zawodowe może nie wystarczyć

Nawet jeśli dziś nie masz problemu ze znalezieniem pracy i co chwilę otrzymujesz jakieś ciekawe propozycje, to powinieneś sobie zdawać sprawę z tego, że ta sytuacja nie potrwa wiecznie. Pracodawcy stawiają kandydatom coraz większe wymagania, bo widzą, że na rynek wchodzi duża grupa porządnie wykształconych elektryków posiadających uprawnienia SEP. To z kolei stanowi spory atut z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Przypomnijmy krótko, że posiadanie uprawnień energetycznych, czyli w grupie kwalifikacji G1, pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Pracodawcy coraz mniej chętnie zatrudniają więc elektryków bez uprawnień SEP, ponieważ nie chcą ryzykować, że pracownik nie będzie mógł zrealizować jakiegoś zlecenia z powodu niskich kwalifikacji. Nie ma tutaj znaczenia, że jesteś bardzo doświadczony, wykonujesz instalacje elektryczne z zamkniętymi oczami i sam mógłbyś szkolić innych. W świetle prawa, jeśli nie posiadasz uprawnień energetycznych, Twoje zawodowe pole manewru jest mocno zawężone.

Gwarantowane umocnienie swojej pozycji na rynku pracy

Ukończenie kursu elektryka jest właściwie podstawowym sposobem na to, aby od ręki zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe i tym samym stać się poszukiwanym pracownikiem na rynku zatrudnienia. Nieprzypadkowo na to szkolenie SEP zapisują się także osoby mające zupełnie inne doświadczenie zawodowe czy nawet wykształcenie. Kurs elektryka stanowi bowiem znakomity sposób na przebranżowienie się.

Posiadając uprawnienia SEP właściwie z miejsca dołączasz do grupy elektryków, którzy mogą swobodnie negocjować z pracodawcami warunki swojego zatrudnienia. W Polsce bardzo brakuje fachowców z uprawnieniami energetycznymi, dlatego firmy doskonale wiedzą, że muszą ich kusić zarówno atrakcyjnym wynagrodzeniem, jak i dodatkami pozapłacowymi.

Biorąc pod uwagę, że ukończenie kursu elektryka zajmie Ci dosłownie jeden dzień, nie ma co nawet zastanawiać się nad sensem zapisania się na takie szkolenie. Pamiętaj, że tylko w ten sposób zyskasz prawo przystąpienia do egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, która jest jedynym ciałem mogącym przyznać Ci uprawnienia energetyczne.

Szansa na zrobienie dużej kariery w branży energetycznej

Na pewno się zgodzisz, że branża energetyczna należy do najatrakcyjniejszych pracodawców w naszym kraju. Daje pewność zatrudnienia, wysokiego wynagrodzenia oraz często bagatelizowanego rozwoju – technologie stosowane w tej branży stale się zmieniają, dzięki czemu elektrycy mogą regularnie podnosić swoje umiejętności i nie popadać w rutynę.

Cały czas jednak podkreślamy, że ten optymistyczny obraz branży energetycznej może stać się udziałem wyłącznie osób posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe. Ich potwierdzeniem jest ukończenie kursu elektryka oraz zdanie egzaminu SEP, co jest równoznaczne z uzyskaniem uprawnień energetycznych. Gdy dodamy do tego duże doświadczenie oraz wykształcenie zawodowe, to zyskamy bardzo solidny fundament pod zrobienie dużej kariery w sektorze energetycznym.

W tym miejscu warto również wspomnieć, iż uprawnienia energetyczne uzyskane w Polsce są jak najbardziej honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wynika z tego prosty wniosek: jeśli zastanawiasz się nad emigracją zarobkową, ale chcesz kontynuować karierę w zawodzie elektryka, to uzyskując uprawnienia SEP w grupie G1 znacząco zwiększysz swoje szanse na znalezienie świetnie płatnej i odpowiedzialnej pracy w innym kraju.

Kurs elektryka przygotowujący do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne zrobisz w Krajowym Centrum Kształcenia. Szkolenia SEP tej firmy są rekomendowane przez pracodawców i uczestników z uwagi na wysoką zdawalność oraz znakomity poziom merytoryczny. Kursy odbywają się w całej Polsce w cyklu całorocznym, między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi.

Kategorie
InstalacjeInstalacje elektryczne
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy