Metody asekuracji podczas pracy na wysokościach

Praca na wysokościach wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego tak ważne jest, aby podejmując ją, zadbać o odpowiednią ochronę zdrowia. Nie zawsze można zainstalować konstrukcje, które uchronią przed upadkiem...

Praca na wysokościach wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego tak ważne jest, aby podejmując ją, zadbać o odpowiednią ochronę zdrowia. Nie zawsze można zainstalować konstrukcje, które uchronią przed upadkiem z wysokości. W takiej sytuacji, najlepszą metodą asekuracyjną będzie zastosowanie indywidualnego sprzętu.

Indywidualny sprzęt – najskuteczniejszy w metodach asekuracji

Do technik asekuracji idealnie nadaje się indywidualny sprzęt, który chroni przed upadkiem z wysokości. Jedną z jego funkcji jest ustalenie pozycji pracownika podczas pracy i niedopuszczenie do tego, żeby przyjął położenie, które będzie dla niego niebezpieczne. Jeśli wydarzy się wypadek, sprzęt ma za zadanie zatrzymać spadającego jeszcze w powietrzu i zapewnić mu wygodne warunki podczas oczekiwania na pomoc.

Indywidualny sprzęt powinien być wyposażony w system powstrzymywania spadania, który składa się z trzech elementów: punktu kotwiczącego, podzespołu łącząco-amortyzującego oraz szelek bezpieczeństwa. Czym charakteryzują się poszczególne elementy, tak ważne w technikach asekuracyjnych?

  • Punkt kotwiczący

Kluczowy element indywidualnego systemu ochrony przed upadkiem. Jego główne zadanie to zaczepienie podzespołu łącząco-amortyzującego do konstrukcji nośnej. Musi być połączony ze stałymi elementami konstrukcji, o odpowiedniej wytrzymałości i stabilności.

  • Podzespół łącząco-amortyzujący

Łączy klamrę zaczepową szelek bezpieczeństwa z punktem kotwiczącym. Jego zadaniem jest zatrzymanie upadku, jeśli taki będzie miał miejsce. Dzięki temu, że pochłania energię kinetyczną i ogranicza siłę udarową do bezpiecznej wartości, jest w stanie wyeliminować wystąpienie niebezpiecznych dla organizmu następstw nagłej utraty prędkości.

  • Szelki bezpieczeństwa

Ich zadaniem jest utrzymanie ciała podczas spadania w bezpiecznej pozycji. To właśnie szelki pozwalają w wygodnej pozycji oczekiwać na nadejście pomocy. Do technik asekuracji mogą być używane jedynie pełne szelki bezpieczeństwa, czyli wyposażone w pasy barkowe i udowe. Nie należy korzystać z pasów biodrowych, monterskich czy alpinistycznych (dostępne w http://protekt.com.pl/).

Czynniki ryzyka, które występują podczas technik asekuracyjnych

Indywidualny system powstrzymania upadku z wysokości to skuteczna metoda asekuracyjna i jednocześnie jedyna, którą można zastosować, gdy inne środki nie mogą zostać użyte. Należy przy tym pamiętać o czynnikach ryzyka, które mogą wystąpić, a mowa o:

  • Minimalnej wolnej przestrzeni

Poniżej spadającej osoby musi znajdować się wolna przestrzeń, pozbawiona jakichkolwiek przeszkód. Dzięki temu, poszkodowany uchroni się od uderzenia w podłogę. Wielkość wolnej przestrzeni można określić uwzględniając parametry podzespołu łącząco-amortyzującego oraz położenie punktu kotwiczącego względem użytkownika.

  • Położeniu punktu kotwiczącego

Jego umiejscowienie uzależnione jest od długości drogi swobodnego spadania. Jeśli znajdzie się nad pracownikiem, droga spadania będzie najkrótsza. Umieszczony poniżej użytkownika spowoduje, że czas tego procesu się wydłuży i może spowodować, że pracownik uderzy o podłogę. Zawsze należy wybierać punkt kotwiczący położony najwyżej.

  • Efektu wahadła

Efekt wahadła jest niebezpiecznym zjawiskiem, które polega na tym, że upadek przybiera wahadłowy charakter. Gdy zachodzi, istnieje duże ryzyko uderzenia w przeszkodę, która znajduje się z boku. Może byś spowodowany niewłaściwym działaniem niektórych podzespołów łącząco-amortyzujących.

Tylko odpowiednie przeszkolenie pracowników z metod asekuracyjnych oraz wyposażenie ich w specjalistyczny sprzęt, może uchronić przed upadkiem z wysokości. Zastosowanie indywidualnego systemu powstrzymywania spadania przy technikach asekuracyjnych, zapobiegnie upadkowi oraz pozwoli bezpiecznie zatrzymać się spadającemu i poczekać na pomoc.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy