Wszystko, co musisz wiedzieć o drabinach ewakuacyjnych

Drabina ewakuacyjna to jeden z najważniejszych elementów w budynku oraz wysokich instalacji, gdzie niemożliwym jest zastosowanie innej drogi ewakuacyjnej. Jak bardzo ważne jest, aby spełniała ona swoją funkcje oraz...

Drabina ewakuacyjna to jeden z najważniejszych elementów w budynku oraz wysokich instalacji, gdzie niemożliwym jest zastosowanie innej drogi ewakuacyjnej. Jak bardzo ważne jest, aby spełniała ona swoją funkcje oraz dlaczego warto postawić na drabinę najwyższej jakości?

Drabina ewakuacyjna – czy aby na pewno jest bezpieczna?

Drabina ewakuacyjna powinna zostać zaprojektowana oraz zamontowana tak, aby spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że nie tylko musimy zadbać o prawidłowy montaż, ale również o odpowiedni rodzaj drabiny, która spełni oczekiwania Rozporządzenia.

Dobierając odpowiednią drabinę należy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów jest zbudowana oraz czy spełnia normy: DIN 14094-1 oraz DIN 18799-1 dla drabin służących jako drogi dostępu do stanowiska pracy oraz jako droga ewakuacyjna.

Norma DIN 14 094-1 dotyczy ochrony przeciwpożarowej i drabin ewakuacyjnych. Dokument ten mówi, że drabina ewakuacyjna jest elementem budynku i stanowi drogę ewakuacyjną w czasie zagrożenia. Należy pamiętać, że głównym założeniem tej regulacji jest informacja, że drabiny ewakuacyjne mają umożliwić bezpieczną, ale również samodzielną drogę oddalenia się od zagrożonego obszaru. Warto w tej sprawie zasięgnąć opinii Straży Pożarnej. Należy pamiętać, że projektowanie dróg ewakuacyjnych nie może odbywać się tylko z normą. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że mamy zagwarantować użytkownikom bezpieczeństwo. Głównym założeniem tej regulacji jest fakt, że drabiny ewakuacyjne powinny umożliwiać samodzielną i bezpieczną drogę oddalenia się z zagrożonego obszaru.

Jakie drabiny wybrać?

Jednym z najlepszych wyborów, który spełnia wszystkie normy oraz zasady BHP są drabiny z koszem ochronnym. To rozwiązanie, które jest wygodne, a przede wszystkim zapewnia największe bezpieczeństwo podczas pracy. Zestawy drabin z koszem ochronnym wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na wszelkiego rodzaju korozje i uszkodzenia. Drabina ewakuacyjna dostarczana jest w wygodnych do montażu elementach konstrukcyjnych, które znacząco przyspieszają i ułatwiają jej instalację. Dodatkowo warto sprawdzić czy drabina posiada antypoślizgowe szczeble, rodzaj materiału i zgodność z polskimi normami! Bardzo często możemy się niemile zaskoczyć, że zapewnienia producenta o najwyższej jakości, nie idą w parze z polskim prawem. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku postawić na rodzime firmy, które z polskimi przepisami powinny być za pan brat!

Kategorie
Plan budowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy