Najczęściej zgłaszane problemy z pompą ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami, którą psują się bardzo rzadko. Jednak jak wszystkie urządzenia mechaniczne, nie mogą być w 100% niezawodne. Oczywiście, jeśli pompa pochodzi od sprawdzonego producenta i została...

Pompy ciepła są urządzeniami, którą psują się bardzo rzadko. Jednak jak wszystkie urządzenia mechaniczne, nie mogą być w 100% niezawodne. Oczywiście, jeśli pompa pochodzi od sprawdzonego producenta i została zainstalowana poprawnie, znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia awarii. Co jednak zrobić, gdy mimo wszystko do niej dojdzie? W artykule przedstawiamy najczęściej zgłaszane problemy z tymi urządzeniami.

Wysokiej jakości pompy ciepła nie ulegają awarii nawet przez kilkadziesiąt lat – podobnie jak sprężarki. Częściej dochodzi do problemów z pompami obiegowymi lub zaworami, które zwyczajnie ulegają zużyciu eksploatacyjnemu. Jednak najwięcej trudności sprawia zwykle inwestorom instalacja źródła dolnego, której wadliwe wykonanie jest przyczyną nawet 90% zgłaszanych awarii.

  1. Komunikat o zbyt niskim ciśnieniu roboczym

Dolne źródło dostarczając ciepło, ogrzewa czynnik roboczy pompy (mieszaninę gazów o niskiej temperaturze wrzenia), w wyniku czego przechodzi w stan gazowy. Gdy jednak dolne źródło dostarcza zbyt małą ilość ciepła, czynnik chłodniczy – z powodu nieodpowiedniego nagrzania – pozostanie cieszą, zamiast odparować w postaci gazu. Przyczyną może być niewydolność źródła dolnego lub błędne kalkulacje możliwości odbioru ciepła ze źródła (gruntu, wody itp.). Aby naprawić ten problem, należałoby powiększyć źródło dolne lub obniżyć intensywność ogrzewania. Jednak drugi z wariantów wymusi na nas korzystanie z dodatkowego źródła ciepła podczas mrozów.

Innym powodem wystąpienia takiego komunikatu mogą być złe ustawienia prędkości przepływu roztworu niezamarzającego (potocznie zwanego „solanką”) po stronie źródła dolnego. Płynąc ze zbyt dużą prędkością, solanka nie jest w stanie się dostatecznie nagrzać w gruncie. W takim przypadku wystarczy zmniejszyć prędkość przepływu.

  1. Komunikat o za wysokim ciśnieniu roboczym

Czynnik roboczy, który opuszcza sprężarkę, docelowo winien oddawać ciepło do instalacji źródła górnego. Po tym etapie, gdy zostaje znów schłodzony, może odebrać po raz kolejny ciepło z pompy. Niekiedy jednak występuje problem w momencie przekazywania ciepła przez czynnik roboczy do domu – instalacja górnego źródła nie odbiera ciepła z pompy, doprowadzając do wyłączenia urządzenia. Co to oznacza? Taki objaw świadczy o nieprawidłowym dobraniu mocy pompy ciepła do pozostałych parametrów lub w instalacji grzewczej jest zbyt mała ilość wody instalacyjnej. Innym powodem może być zamknięcie zaworów na pętlach ogrzewania podłogowego lub grzejnikach. Dlatego zanim wezwiemy serwis, warto spróbować otworzyć zawory, aby sprawdzić, gdzie znajduje się źródło problemu. W dość skrajnych przypadkach, gdy temperatura zewnętrzna jest wysoka, pompa może włączać się i wyłączać w odstępach kilkuminutowych.

  1. Komunikat o zbyt niskiej temperaturze roztworu w dolnym źródle

Jeśli glikol lub inny roztwór krążący w obiegu źródła dolnego, nie nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, również sama pompa nie dostarczy nam wystarczającej ilości ciepła. Podobnie, jak w przypadku problemów ze zbyt niskim ciśnieniem czynnika roboczego, przyczyną może być złe ustawienie prędkości przepływu. Często jednak powodem okazuje się niewydolność źródła ciepła.

  1. Komunikat o za niskim ciśnieniu w obiegach górnym lub dolnym

Obniżenie się ciśnienia może świadczyć o nieszczelności całego układu. W takim przypadku musimy zlokalizować przeciek, co nie jest zadaniem łatwym, szczególnie gdy połączenia rur wykonane są w gruncie lub wylewce.

Jeśli ciśnienie obniżyło się w pierwszych miesiącach eksploatacji pompy ciepła, zjawisko może być całkiem niegroźnie. Podczas początkowego użytkowania, w obiegu dochodzi do stopniowego odpowietrzania całej instalacji, które trwać może nawet do kilku miesięcy. Proces odpowietrzania powoduje spadek ciśnienia, a wtedy wodę i glikol należy uzupełniać.

Jeżeli spadki ciśnienia są powtarzalne, należy przyjrzeć się instalacji uważniej, bowiem może okazać się, że automatyczne odpowietrzniki zamiast usuwać powietrze, wciągają je.

  1. Rachunki za ogrzewanie są wyższe, niż zapewniał producent

Wyższe, niż zakładane koszty eksploatacji pomp ciepła są często efektem błędnego zaprojektowania instalacji i jej wykonania, bądź regulacji. Jednak taki stan może być jedynie przejściowy. Niestety większość producentów czy instalatorów nie uprzedza, że rachunki mogą być przez pierwsze 2 sezony wyższe, niż po tym okresie. Nowe budynki zwykle zawierają sporą ilość wilgoci technologicznej, dlatego przez pierwsze miesiące ogrzewania i wentylacji, nadmiar wody usuwany jest z budynku, co pochłania dużo energii.

Niestety niejednokrotnie pompa do pokrycia całego zapotrzebowania na ciepło, uruchamia rezerwowe grzałki elektryczne. I tutaj powodem wysokich kosztów eksploatacji może być również zła regulacja, bądź montaż instalacji grzewczej w domu. Dlatego już podczas projektowania należy dążyć do tego, by woda w obiegu c.o. miała jak najniższą temperaturę, co pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania.

Aby uniknąć takich sytuacji, warto kupić pompę ciepła od znanego, doświadczonego producenta, posiadającego sieć autoryzowanych, regularnie szkolonych instalatorów. Wybierając doświadczonego producenta, możemy mieć pewność że urządzenia będą posiadały kompletną, łatwo dostępną dokumentację techniczno-projektową i wymagane prawem certyfikaty, że firma posiada profesjonalną sieć instalatorów i doradców handlowych, szybko reagujący serwis fabryczny, stały dostęp do części serwisowych. Potwierdzeniem doświadczenia i wysokiej klasy urządzeń może być certyfikat Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA Q oraz obszerna baza obiektów referencyjnych.

Kategorie
InstalacjeInstalacje wodne
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy