Najpopularniejsze typy bram i ogrodzeń

Zakup ogrodzenia, bramy wjazdowej oraz garażowej nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że wybór jest naprawdę duży. Jak dobrać ogrodzenie i bramy do stylu domu? Jakie typy bram i...

Zakup ogrodzenia, bramy wjazdowej oraz garażowej nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że wybór jest naprawdę duży. Jak dobrać ogrodzenie i bramy do stylu domu? Jakie typy bram i ogrodzeń są wybierane najczęściej? O tym przeczytacie poniżej.

Zarówno ogrodzenie, jak i brama wjazdowa, brama garażowa, furtka, skrzynka na listy i oświetlenie ogrodzenia powinny byś spójne i pasować do stylu domu oraz ogrodu. Tak dobrane elementy stworzą całość i wtedy dom wraz z otoczeniem będzie prezentował się naprawdę stylowo i ładnie. Jednak ogrodzenie i brama mają służyć także bezpieczeństwu, czyli zabezpieczać przed nieupoważnionym wejściem na posesję osób trzecich. O tym także należy pamiętać przy wyborze.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Forma ogrodzenia powinna być dopasowana nie tylko do architektury budynku, ale również do otoczenia i sąsiedniej zabudowy. Przed wyborem konkretnego rodzaju płotu należy zastanowić się na tym jak wysokie ma być ogrodzenie, czy ma być pełne, czy ażurowe oraz w jakim ma być stylu. Na podjęcie decyzji wpływ ma przede wszystkim to czy chcemy, by dom był częścią otoczenia i wtedy wybieramy ogrodzenie ażurowe, czy też chcemy być zasłonięci, odgrodzeni od otoczenia i wtedy decydujemy się na ogrodzenie pełne. Najlepiej, by ogrodzenie zostało dobrane do charakteru domu i potrzeb inwestora już na etapie projektu.

Jeśli dom jest nowoczesny, to najlepiej wybrać ogrodzenie metalowe, betonowe, kamienne czy z gabionu. Dom w klasycznym stylu dobrze będzie prezentował się ogrodzony metalowym, kutym płotem, ceglanym albo panelowym czy siatką z żywopłotem. Domy rustykalne wymagają drewnianych ogrodzeń.

Rodzaje ogrodzeń

Wybór ogrodzeń jest naprawdę duży. A oto konkretne ich rodzaje:

  • drewniane

Płoty z drewna są dość uniwersalne, ponieważ pasują do domów miejskich i wiejskich. Wykonane są z naturalnego materiału, dlatego cieszą oko i pasują do zielonego otoczenia ogrodu. Tym materiałem jest drewno sosnowe lub świerkowe. Ich wadą jest to, że wymagają regularnego malowania i impregnacji.

  • kamienne

Ogrodzenia takie pasują zarówno do domów tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Do budowy takich murów używa się skał magmowych oraz wapieni i piaskowców. Sprawdzą się na dużych działkach, gdzie wyglądają bardzo efektownie. Są bardzo trwałe, choć miękkie wapienie i piaskowce są mniej odporne na działania czynników atmosferycznych.

  • metalowe

Ogrodzenia metalowe są dość popularne głównie ze względu na trwałość i brak konieczności konserwacji. Najładniejsze są te wykonane przez kowala na specjalne zamówienie. Mogą być bogato zdobione i stylizowane. Są dość drogie.

  • betonowe

Betonowe ogrodzenia są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Lepiej sprawdzą się na dużej działce. Są dość tanie. Pasują do domów w nowoczesnym stylu, o surowej architekturze. Mogą być łączone z elementami metalowymi i drewnianymi.

  • z PVC

Takie ogrodzenia mogą być zamiennikiem dla metalowych i drewnianych. Są trwałe i nie tracą koloru. W przeciwieństwie do drewnianych nie butwieją i do metalowych nie rdzewieją.

  • żywopłot

Ten rodzaj ogrodzenia jest najbardziej naturalny. Choć w pierwszych latach wymaga pielęgnacji, to później, gdy się rozrośnie, stanowi świetną izolację od sąsiadów czy ulicy. Taka zielona ściana tłumi hałasy, zatrzymuje kurz uliczny, chroni przed wiatrem. Wygląda bardzo estetycznie i jest trudna do przejścia.

  • gabion

Gabion to prostopadłościenne kosze wypełnione zazwyczaj wielokolorowymi kamieniami. Można je wypełnić także gruzem po budowie, pociętymi pniakami czy innymi rzeczami wedle pomysłu wykonawcy. Jest to rozwiązanie świetnie pasujące do nowoczesnych domów.

  • dźwiękoszczelne

To nowość na rynku budowlanym. Takie ogrodzenie świetnie izoluje od hałasów i zapewnia pełen relaks w ogrodzie.  Panele są wypełnione materiałem pochłaniającym dźwięk. Jest to rozwiązanie podobne do ekranów dźwiękochłonnych przy autostradach.

  • siatkowe

Najczęściej stosowane jest ogrodzenie siatkowe plecione, zrobione z drutów, których ogniwa nie są połączone na stałe. Jest sprzedawane w rolkach, co powoduje, że może się odkształcać. Montaż jest dość pracochłonny. Może ulegać odkształceniom i wgnieceniom.

  • panelowe

Panele ogrodzeniowe są dość uniwersalne, stosuje się nie tylko do grodzenia domów, ale także obiektów przemysłowych. Panele są wykonane z drutów o różnych średnicach zgrzewanych ze sobą. Przegięcia poziome dodatkowo wzmacniają panele. Są dużo trwalsze od zwykłej siatki. Prezentują się lepiej niż ogrodzenie siatkowe. Po za tym dość szybko się je montuje.

Właśnie te dwa ostatnie typy cieszą się największym powodzeniem głównie ze względu na stosunkowo niską cenę. Stanowią dobre rozwiązanie na dużych posesjach, a także przy bocznych liniach działki.

Jaką bramę wjazdową zamontować?

W przypadku bramy wjazdowej na posesję należy zastanowić się czy wybrać przesuwną, czy rozwieralną. Tu decyduje nie tylko konkretne upodobanie, ale także względy praktyczne, czyli kształt działki, który może narzucić wybór konkretnego rodzaju. Przede wszystkim brama wjazdowa powinna zapewnić łatwy i bezpieczny wjazd na posesję. Szerokość nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Dla wygody wjazdu/wyjazdu lepiej wybrać bramę co najmniej trzymetrową. Należy wziąć po uwagę także minimalny promień skrętu samochodu. Niezmiernie ważne jest to, by wjazd na własną posesję nie był uciążliwy, lecz wygodny.

Jaką bramę garażową wybrać?

Brama garażowa może być segmentowa, uchylna lub rozwieralna. Na pewno najwygodniejsza w użyciu jest ta segmentowa i w związku z tym najczęściej montowana. Bardzo istotne jest to, by wjazd do garażu był komfortowy. Zatem szerokość bramy musi być dobrana do szerokości wjeżdżającego samochodu. Choć w praktyce jest tak, że jej szerokość dobiera się do wielkości garażu, czyli szersza dla większego i węższa dla mniejszego. Wszystko zależy jednak od tego, jakie pojazdy będą w nim garażowane.

Szeroki wybór ofert wykonania ogrodzeń i bram można znaleźć na stronie: http://oferia.pl/wykonawcy/budowa/bramy-i-ogrodzenia.

Kategorie
Ogród
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy