Naturalne wypełnienie kołdry – co wybrać?

Wybór wypełnienia kołdry ma bardzo duże znaczenie. Może być ono bowiem hipoalergiczne, neutralizujące drobnoustroje, a do tego pozyskiwane w sposób humanitarny. Ostatni aspekt ma znaczenie w sposób szczególny dla...

Wybór wypełnienia kołdry ma bardzo duże znaczenie. Może być ono bowiem hipoalergiczne, neutralizujące drobnoustroje, a do tego pozyskiwane w sposób humanitarny. Ostatni aspekt ma znaczenie w sposób szczególny dla wegetarian i wegan, ale również dla wszystkich osób, którym leży na sercu dobrostan zwierząt. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie wypełnienie kołdry będzie najlepsze pod każdym względem.

Certyfikacja wypełnienia – jakie ma znaczenie?

Warto wiedzieć, że według dyrektyw unijnych również puch i pierze, a także inne wypełnienia naturalne podlegają certyfikacji. Ma ona na celu potwierdzenie, że pochodzą one z ekologicznych gospodarstw. Taka certyfikacja puchu od „szczęśliwej gęsi” jest dla jaroszy o sprecyzowanych poglądach etycznych swego rodzaju hipokryzją. Oczywiście warunki w jakich hodowane są zwierzęta są ważne, jednak nie zmienia to faktu, że są to zwierzęta przeznaczone na ubój.

Wypełnienie kacze i gęsie – czy warto je wybierać?

Wybierając kołdry z wypełnieniem kaczym lub gęsim mamy do wyboru wypełnienie puchowe, bądź wypełnienie pierzem. Są oczywiście również kołdry z wypełnieniem pół-puchowym, gdzie zawartość puchu i pierza jest ściśle określona przez normy danego przedsiębiorstwa i oczywiście musi zostać wyszczególniona w opisie produktu. Zarówno puch jak i pióra pozyskiwane są od kaczek i gęsi, które pochodzą z tak zwanego wolnego wybiegu. Zatem jeśli nie jesteś jaroszem być może wystarczy Ci informacja, że gęsi i kaczki nie są przez cały dzień stłoczone w klatkach jak kury z chowu najniższej jakości. W takiej sytuacji najlepiej wybierać wypełnienie puchowe. Ono w procesie produkcji jest poddawane obróbce, tak by mogło stać się hipoalergiczne. Niestety osoby uczulone często nie mogą wybierać kołder mieszanych czy kołder z pierzem. Z pewnością takie kołdry są bardzo ciepłe i zapewniają odpowiednią wymianę powietrza, co jest bardzo istotne.

Wełna z alpaki – doskonałej jakości miękkie wypełnieniem

Kolejnym rodzajem naturalnego wypełnienia jest wełna z alpaki. Te sympatyczne zwierzęta są w tym celu golone raz do roku. Ponadto jest to dla nich zabieg pielęgnacyjny, gdyż w przypadku gdyby nie były golone porastałyby wełną, każdego roku robiąc się obszerniejsze, co zwyczajnie nie byłoby dla nich zbyt wygodne. Zatem takie wypełnienie pozyskiwane jest w sposób humanitarny i w żaden sposób nie powoduje cierpienia alpak. Kołdra z wełnianym wkładem jest niezwykle ciepła i idealna na zimowe dni. Można wybrać również taką, która łączy w sobie wypełnienie jedwabne i wełniane. Jest to nieco cieńsza wersja wełnianej kołdry, która będzie odpowiednia w dobrze ocieplonych domach.

Wełna z wielbłąda – humanitarny sposób pozyskiwania ma znaczenie

Naturalne wypełnienie kołdry wełną z wielbłąda jest nieczęsto spotykane. Jednak w ekskluzywnych kołdrach można takie znaleźć. Przede wszystkim jest ono doskonałym wyborem dla osób starszych i wszystkich cierpiących na bóle reumatyczne i problemy krążenia. Niweluje je sprawiając, że sen staje się prawdziwym wypoczynkiem. Ta wełna pozyskiwana jest każdego dnia, gdyż zbierana jest przy codziennym czesaniu wielbłądów. Tutaj zatem także zwierzęta nie cierpią z powodu wyczesywania. Niestety takie hodowle nie są prowadzone jedynie dla wełny, dlatego dla osób, które przeszły na weganizm z powodów etycznych nie będzie to wystarczający argument.

Wypełnienie kołdry z jedwabiu – czy to najlepszy wybór dla osób działających z etycznych pobudek?

Jeśli starasz się wybierać produkty, których powstanie w żaden sposób nie wiąże się z cierpieniem zwierząt, ani nie pochodzi z hodowli prowadzonej także na ubój, to jedynym wypełnieniem naturalnym jakie Ci pozostaje jest to wykonane z jedwabiu, pod warunkiem, że owadów nie zaliczasz do zwierząt. Aby powstała dobrej jakości przędza jedwabna trzeba niezwykle dbać o jedwabniki, czyli gąsienice przeobrażające się w motyle. Gąsienice muszą mieć do dyspozycji odpowiednie pożywienie, to znaczy morwę. Niestety ta troska hodowców jest chwilową i kiedy powstaje już odpowiedni kokon wytwarzane są warunki, w których poczwarka zamiera.

Ponieważ trudno jest znaleźć całkowicie humanitarnie pozyskiwane wypełnienie naturalne kołder, to pozostaje wypełnienie sztuczne z włóknem bambusowym, które posiada dobre właściwości wymiany gazowej. Jeśli jednak nie jesteś ortodoksyjnym ekologiem czy weganinem, to znajdziesz sporo świetnej jakości wypełnień, zarówno z alpaki, wielbłąda, jak i merynosa. Zawsze zatem istnieje jakaś alternatywa.

Kategorie
MieszkanieWykończenia wnętrz
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy