Ograniczenie emisji szkodliwych spalin dzięki ociepleniu domu? Zobacz, jak to działa

Od kilku lat społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, jak szkodliwy jest smog. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego jego intensywność jest tak duża, że lekarze doradzają, aby monitorować jakość...

Od kilku lat społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, jak szkodliwy jest smog. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego jego intensywność jest tak duża, że lekarze doradzają, aby monitorować jakość powietrza w okolicy i jak najkrócej przebywać na zewnątrz, gdy stężenie szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy. Zamiast jednak unikać niebezpiecznego zjawiska powinno się zlikwidować przyczynę tego problemu. Właśnie dlatego rząd zainicjował program Czyste Powietrze, którego celem jest termomodernizacja polskich gospodarstw domowych.

Przede wszystkim, by ograniczyć emisję spalin, warto zrozumieć, skąd bierze się smog. Według danych Ministerstwa Środowiska 90% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli na skutek spalania paliw we wszelkiej postaci (stałej, gazowej, ciekłej, odpadów) ze źródeł o wysokości do 40 metrów. Są to głównie kominy domów jednorodzinnych, które ogrzewa się zazwyczaj mało wydajnymi piecami. Problem jest poważny, ale sytuację można poprawić w prosty sposób – dzięki odpowiedniemu ociepleniu domu.

Dlaczego ocieplenie domu zapewnia czyste powietrze?

Systemy ociepleń poprawiają bilans energetyczny domu, dzięki czemu zapotrzebowanie na ciepło dostarczane z zewnętrznych źródeł, takich jak piece, jest znacznie niższe niż w przypadku budynku, który nie posiada izolacji termicznej.

Odpowiednio wykonana warstwa izolacyjna o grubości kilkunastu centymetrów, składająca się z płyt styropianowych, zbrojenia i tynku elewacyjnego, może zatrzymać tyle samo ciepła co tradycyjny mur o kilkukrotnie większej grubości. Przekłada się to na rachunki za ogrzewanie niższe nawet o 40% – piec, który dostarcza energię do instalacji grzewczej, może bowiem pracować ze znacznie niższą intensywnością. Mniejsze zapotrzebowanie oznacza zaś mniejszemu zużyciu paliwa, a to z kolei gwarantuje redukcję emisji spalin z komina.

Termomodernizacja budynku – dodatkowe korzyści

Oczywiście ocieplenie ścian zewnętrznych posiada więcej zalet niż tylko poprawa jakości powietrza. Do jej pozytywnych aspektów należą także:

  • podniesienie wartości nieruchomości – remont elewacji odświeża wygląd budynku i ma wpływ na cenę sprzedaży domu;
  • zwiększenie odporności ścian na uszkodzenia – systemy o podwyższonej wytrzymałości, takie jak Caparol Capatect Carbon, uodparniają ściany na wpływ ekstremalnych warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne;
  • większy komfort cieplny przez cały rok – zimą izolacja muru zabezpiecza przed ucieczką ciepła z wnętrza budynku, a latem chroni domowników przed obecnym na zewnątrz upałem;
  • stałe generowanie oszczędności – w sezonie grzewczym dzięki dobremu systemowi ociepleń można opóźnić moment włączenia grzejników (a gdy już zajdzie taka potrzeba – nie muszą one pracować z pełną mocą), zaś w cieplejsze miesiące oszczędzić na kosztach związanych z klimatyzacją.

Aby skorzystać ze wszystkich wymienionych wyżej korzyści, należy ocieplić dom produktami najwyższej jakości – takimi, jak wspomniane wcześniej systemy Caparol Capatect. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym i wysokiej wytrzymałości ocieplają one już miliony metrów kwadratowych polskich elewacji. Obecnie stają się jeszcze bardziej popularne, ponieważ wspomniany na początku rządowy program Czyste Powietrze daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie (w formie dotacji lub pożyczki) na ocieplenie elewacji i stropów nieruchomości.

Jeżeli więc szukasz sposobu na walkę ze smogiem, który jednocześnie pozytywnie wpłynie na domowy budżet oraz komfort życia mieszkańców, zacznij termomodernizację od ocieplenia ścian.

Kategorie
Izolacja budynku
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy