Okna aluminiowe – czy warto je stosować?

Zwolennicy nowoczesnego wzornictwa i minimalistycznych trendów w budownictwie, patrząc na wzrost zainteresowania oknami aluminiowymi oraz rozwój technologii ich wytwarzania, mają wiele powodów do radości. Mimo, że tego rodzaju stolarka...

Zwolennicy nowoczesnego wzornictwa i minimalistycznych trendów w budownictwie, patrząc na wzrost zainteresowania oknami aluminiowymi oraz rozwój technologii ich wytwarzania, mają wiele powodów do radości. Mimo, że tego rodzaju stolarka budowlana wciąż jest stosunkowo rzadko spotykana w budynkach mieszkalnych, coraz większa liczba inwestorów, w szczególności budujących obiekty instytucjonalne lub użyteczności publicznej, decyduje się na wybór tego bardzo eleganckiego, stylowego i nowoczesnego rozwiązania. Wraz z rozwojem technicznym, okna aluminiowe zaczęły mieć coraz mniej wad, zaś ich zalety tym bardziej uwypukliły się, tworząc z nich produkt godny uwagi. Czy jednak korzyści z ich stosowania są na tyle istotne, by były one poważną konkurencją dla znacznie bardziej popularnych okien wykonanych z PCV lub drewna?

Villa mit Pool

Zalety i wady okien aluminiowych

Nie ulega wątpliwości, że stosowanie aluminium jako materiału do produkcji okien ma zarówno zalety, jak i wady. Do grupy atutów stolarki aluminiowej z pewnością można zaliczyć jej niską masę połączoną z wysoką sztywnością i wytrzymałością. Ze względu na to, że są lżejsze nawet od profili wykonanych z PCV, a przy tym znacznie bardziej odporne na wpływ różnego rodzaju obciążeń, zdecydowanie wolniej ulegają wypaczeniu, które skutkuje utratą szczelności. Ponadto niezwykle ważnym aspektem stosowania aluminium jest fakt, że nie ulega ono korozji – w kontakcie z powietrzem na jego powierzchni tworzy się warstwa pasywna, która zabezpiecza konstrukcję przed czynnikami chemicznymi. Pomimo tego, dla lepszego zabezpieczenia oraz podniesienia poziomu estetyki, stosuje się różnego rodzaju wykończenia, takie jak anodowanie czy lakierowanie farbami proszkowymi.

Ogromną zaletą okien aluminiowych jest także łatwość w formowaniu i kształtowaniu tego materiału – pozwala to uzyskiwać niemal dowolny kształt okna, co jest niezwykle użyteczne przy wykonywaniu nietypowych zleceń.

Aluminium ma także swoje wady. Za największą z nich uważa się ich cenę – bywa, że cena okna aluminiowego jest kilkukrotnie wyższa od odpowiedników wykonanych z PCV lub drewna. Przeciwnicy i osoby nastawione sceptycznie do tego rodzaju profili argumentują także, że ich współczynnik przenikania ciepła jest bardzo wysoki, a stosowanie okien aluminiowych kłóci się z obecnie panującą w budownictwie ideą budynków niskoenergetycznych. Jednak aktualnie produkowane okna, dzięki wykorzystaniu przekładek termoizolacyjnych (tzw. profili ciepłych), pod względem tego parametru dorównują profilom z PCV przeznaczonym dla budownictwa pasywnego. Ograniczono w nich także dyskomfort związany z uczuciem chłodu podczas dotknięcia profilu.

Zdecydowanie większą niedogodnością jest brak możliwości naprawienia okna aluminiowego w przypadku jego uszkodzenia. Mimo, że jest to stosunkowo mało prawdopodobne ze względu na wysoką wytrzymałość profili aluminiowych, trzeba liczyć się z tym, że uszkodzone okno można jedynie wymienić na nowe.

Okna aluminiowe mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Jednak biorąc pod uwagę bardzo nowoczesną stylistykę idealnie pasującą do obecnie projektowanych budynków, a także korzyści związane z trwałością i termoizolacyjnością, stają się one rozwiązaniem godnym rozważenia dla każdego inwestora.

 

Źródło
Materiał został opracowany dzięki informacjom ze strony Drebud.pl – firmy wykonującej indywidualne projekty okien.

Kategorie
Okna i drzwi
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy