Opakowania na miarę XXI wieku

Duże miasta nie są w stanie być samowystarczalne i zapewniać swoim mieszkańcom dostęp do świeżych produktów spożywczych. Muszą one być sprowadzane z regionów wiejskich, gdzie prowadzone są odpowiednie uprawy....

Duże miasta nie są w stanie być samowystarczalne i zapewniać swoim mieszkańcom dostęp do świeżych produktów spożywczych. Muszą one być sprowadzane z regionów wiejskich, gdzie prowadzone są odpowiednie uprawy. Problem w tym, że często żywność przemierza wiele setek kilometrów, zanim dotrze do sklepu i docelowego konsumenta. Jak przez ten długi czas zapewnić jej należytą świeżość? Służą do tego innowacyjne rozwiązania z zakresu chemii użytkowej.

Produkty dla ochrony żywności

Firma BASF oferuje rolnikom i producentom czy dystrybutorom żywności szereg produktów opakowaniowych, uszczelniaczy i stabilizatorów świetlnych, które mają pomóc w zachowaniu w dłuższym czasie świeżości i w zapewnieniu im odleglejszego terminu przydatności do spożycia. Systemy opakowań są bezpieczną, stabilną barierą, która chroni znajdującą się w nich żywność przed pozostałościami oleju mineralnego w opakowaniach artykułów spożywczych.

Pokrywa się nimi między innymi papierowe pudełka, w które pakowane są pizze, warzywa, filety rybne czy musli, ryż, makaron i mieszanki do pieczenia. Opakowania papierowe są lekkie, sprzyjają oszczędzaniu miejsca w transporcie, dlatego mogą być transportowane w opłacalny pod względem kosztów transportu sposób. Chronią żywność przed nadmiernym poziomem wilgoci, zanieczyszczeniami czy uszkodzeniem. Ponadto papier jest materiałem ekologicznym, dlatego może zostać poddany recyklingowi lub rozłoży się w odpowiednim środowisku. Inteligentne opakowania do żywności zapewniają jej konserwację i ochronę.

Produkowane są również nowoczesne, całkowicie biodegradowalne kapsułki do kawy, które wykorzystywane są w ekspresach i kawiarkach automatycznych. Dzięki nim można cieszyć się na co dzień znakomitą kawą – taką jak z kawiarni. Kapsułki wykonane z nowoczesnych materiałów podlegają procesom recyklingu i rozkładają się w kontrolowanym środowisku.

Nie tylko opakowania

Koncern chemiczny BASF aktywnie uczestniczy w produkcji materiałów termoizolacyjnych i budowlanych. Wprowadza innowacje technologiczne na takie rynki. Systemy ocieplenia budynków tej marki są wzbogacone nowym materiałem Neopor®, czyli polistyrenem spienialnym, wzbogaconym płatkami grafitu, które skutecznie pochłaniają promieniowanie podczerwone. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać przewodność cieplną na poziomie 0,032 W/mK przy gęstości 15 kg/m3, co daje możliwość zmniejszenia nawet dwukrotnie zużycia materiału podczas budowy.

Dla uzyskania lepszych parametrów termicznych w budynkach mieszkalnych można wybrać także tynk akumulujący ciepło utajone, czyli tynk wewnętrzny z domieszkami granulek wosku. Materiał ten topi się i absorbuje nadmiar ciepła z powietrza wewnętrznego, a w procesie tężenia oddaje je z powrotem, w momencie gdy temperatura pomieszczenia się obniża.

Wykonanie w prawidłowy sposób termoizolacji budynku mieszkalnego czy obiektu o innym charakterze pozwala na zmniejszenie jego zapotrzebowania na energię cieplną. Opłaca się wykonać takie prace, jeśli koszty realizacji termomodernizacji czy termoizolacji są w stanie zwrócić się w okresie około 7 lat. Dlatego warto na wstępie oszacować koszty inwestycji i zakupu nowoczesnych materiałów dociepleniowych.

Kategorie
Materiały wykończeniowe
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy