Płyty OSB – materiał budowlany czy designerski dodatek?

Płyty OSB od dawna używane są jako materiał konstrukcyjny w przemyśle meblarskim i budowlanym ale używane są też coraz częściej jako elementy dekoracyjne czy jako oryginalny materiał wykończający powierzchnie...

Płyty OSB od dawna używane są jako materiał konstrukcyjny w przemyśle meblarskim i budowlanym ale używane są też coraz częściej jako elementy dekoracyjne czy jako oryginalny materiał wykończający powierzchnie ścian i podłóg. Co powoduje, że płyta wiórowa jest tak popularnym materiałem, nie tylko jako materiał konstrukcyjny ale również dekoracyjny i coraz chętniej wykorzystywany przez projektantów wnętrz?

Tanie i wytrzymałe

Do produkcji płyt OSB wykorzystuje się wióry drzewne – jest to materiał tani, nie odkształcający się i trwały. Powszechnie wykorzystywany jako budulec meblowy ale również dzięki dużej wytrzymałości na obciążenia do konstrukcji ściennych czy podłogowych. Twardość, oryginalna struktura czy wersje wodoodporne to kolejne cechy płyt, które pozwalają na ich szerokie zastosowanie. Tworzy się też z nich panele boazeryjne, zazwyczaj oklejone specjalnymi okleinami. Większość zestawów meblowych, jak np. zabudowy kuchenne są właśnie wykonane z tego materiału.

Naturalne i uniwersalne

Płyty OSB jako surowiec naturalny a jednocześnie wytrzymały to popularne i uniwersalne rozwiązanie. Jak już wspomnieliśmy ten element wykończenie sprawdza się jako materiał meblowy, okładzina ścienna, sufitowa czy podłogowa, a coraz częściej używany też jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny. Płyty o podwyższonej odporności na wilgoć możesz zastosować nawet w łazience! Powoli odchodzimy od zakrywania płyt farbami czy okleinami, a raczej uwydatniamy ich naturalny wygląd i wykorzystujemy w oryginalnych aranżacjach wnętrz. Gładkie płyty można wykorzystać jako gotowy produkt, ewentualnie uwydatnić ich powierzchnie bezbarwnym lakierem.

Unikalny charakter

Meble i elementy wystroju wnętrz wykonane z płyt wiórowych nadają pomieszczeniom surowy, industrialny charakter. Odważne użycie tego materiału dodaje oryginalności ale również zachwyca prostotą i naturalnością. Warto przejrzeć katalogi z nowoczesnymi wnętrzami czy strony internetowe projektantów – wykorzystanie płyt OSB może pozytywnie zaskoczyć! Płyty wiórowe będą pasować do niebanalnych, nowoczesnych wnętrz o ekologicznym czy skandynawskim charakterze.

Współgrają z materiałami takimi jak beton, cegła, dobrze będą się też prezentować przy sterylnych, białych ścianach. Choć wiele osób może czuć się nieprzekonanym i wciąż uważać ten materiał za gorszej kategorii to nie zmienia to faktu, że jego popularność wciąż rośnie, a pomysły na jego wykorzystanie się nie kończą.

Zrób to sam

Płyty wiórowe skłaniają do własnych eksperymentów. Przy pomocy tego materiału możemy własnoręcznie stworzyć jedyne w swoim rodzaju meble czy dekoracje. Półki, szafki, krzesła, blat kuchenny, zagłówek łózka… Można wymieniać bez końca. Pamiętaj jednak, że elementy czy meble wykonane z płyt OSB powinny być maksymalnie proste, a wnętrze w które je wprowadzamy nowoczesne i pozbawione konkurencyjnych struktur oraz wzorów – sama płyta wiórowa jest na tyle oryginalna, że kolejne elementy mogą wprowadzać niepotrzebny chaos.

Kategorie
Budowa domuMateriały wykończeniowe
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy