Podstawowe zasady segregacji odpadów budowlanych

Rocznie, na jednego mieszkańca Polski, przypada średnio około 300 kilogramów zebranych odpadów komunalnych. Oznacza to, że statystyczna polska rodzina generuje ponad tonę śmieci rocznie. Segregacji natomiast ulega tylko niewielka...

Rocznie, na jednego mieszkańca Polski, przypada średnio około 300 kilogramów zebranych odpadów komunalnych. Oznacza to, że statystyczna polska rodzina generuje ponad tonę śmieci rocznie. Segregacji natomiast ulega tylko niewielka część z nich. Jako społeczeństwo nadal mamy trudności z przystosowaniem się do obowiązku segregowania śmieci.

Po co segregować śmieci? Odpowiedź jest bardzo prosta. Obecnie postęp technologiczny pozwala na przetwórstwo wielu rodzajów odpadów budowlanych. Jednak aby recykling był opłacalny, muszą do niego trafiać odpady posegregowane. Oczywiście są również specjalne sortownie śmieci. Jednak w odpadów budowlanych, gruzów i podobnych materiałów sortowanie jest znacznie trudniejsze niż w przypadku odpadów komunalnych.

W jaki sposób segregować śmieci na budowie?

Przede wszystkim kluczową rolę pełnią tutaj odpowiednie pojemniki na odpady. Jeżeli już na początku zostaną one uwzględnione w planie budowy, segregacja nie będzie sprawiała problemu. Ilość kontenerów powinna odpowiadać zakresowi prac i uwzględniać rodzaj odpadów, jakie mogą być generowane, np. gruz poremontowy, szkło, drewno czy ziemia.

Niektóre kontenery powinny być na tyle duże, aby mogły pomieścić odpady o różnych gabarytach. Również powinno się zadbać o sprawny wywóz odpadów budowlanych. Kiedy tylko kontener się zapełni – powinien zostać wywieziony, a w jego miejsce powinien pojawić się kolejny, tyle, że pusty.

Co zrobić z gruzem budowlanym?

Najwięcej kłopotu sprawiają zawsze odpady o największej wadze. Takie odpady to najczęściej wszelkiego typu gruz, czyli beton, kamienie, elementy zaprawy, stare cegły itp. Aby uniknąć kłopotu ze składowaniem tych materiałów, kontener powinien być umiejscowiony w miejscu z wygodnym dostępem dla pracowników. Logistyka nie powinna się skupiać wyłącznie na tym. Pomimo tego, że obecnie firmy zajmujące się wywozem i utylizacją odpadów dysponują dużą i różnorodną flotą kontenerów, warto zadbać o miejsce, gdzie będzie mógł wjechać samochód odbierający pełny kontener.

Segregacja odpadów budowlanych jest istotna nie tylko ze względu na proces recyklingu, ale również ze względu na zachowanie bezpieczeństwa na placu budowy. Przestrzeganie przepisów BHP powinno być nie tylko koniecznością, ale płynącym ze zdrowego rozsądku zwyczajem. Dzięki temu wywóz gruzu nie będzie więcej problemem.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy