Powietrzna czy gruntowa pompa ciepła – które rozwiązanie wybrać?

Troska o środowisko i zdrowie Twoich bliskich jest dla Ciebie priorytetem? Pomyśl o zastąpieniu tradycyjnych metod ogrzewania domu (za pomocą paliw kopalnych) ekologiczną i efektywną pompą ciepła. Dzięki niej...

Troska o środowisko i zdrowie Twoich bliskich jest dla Ciebie priorytetem? Pomyśl o zastąpieniu tradycyjnych metod ogrzewania domu (za pomocą paliw kopalnych) ekologiczną i efektywną pompą ciepła. Dzięki niej ogrzejesz lub ochłodzisz pomieszczenia, uzyskasz ciepłą wodę użytkową, oszczędnie i bez generowania spalin w miejscu zamieszkania. Energia cieplna do pompy ciepła może być jednak pozyskiwana z gruntu lub powietrza. Na które dolne źródło ciepła się zdecydować? Poznaj zasadę działania pompy ciepła (gruntowej i powietrznej), aby wybrać najlepsze urządzenie do Twojego domu.

Pompy ciepła są stosowane do podgrzewania wody, dostarczania ciepła do budynku, a także chłodzenia go w okresie letnim. W sprzyjających warunkach, średniorocznie wymagają zasilania energią elektryczną jedynie w 25–30%. Pozostała część energii potrzebnej do sprawnego działania pomp ciepła pobierana jest ze źródeł odnawialnych (gruntu lub powietrza).

Rodzaj pompy, który możesz zastosować w swoim domu, będzie jednak zależał od paru czynników. Czy zapotrzebowanie na ciepło oraz ciepłą wodę w Twoim domu jest duże? Czy możesz pozwolić sobie na wykonanie odwiertów lub kolektora poziomego w pobliżu budynku?

Gruntowa pompa ciepła – stale tak samo wydajna

Gruntowa pompa ciepła typu solanka-woda, np. flexoCOMPACT, wykorzystuje do ogrzewania domu i wody użytkowej odnawialną energię z gruntu. Główne elementy obiegu chłodniczego pompy to sprężarka, zawór rozprężny, skraplacz i parownik. Ciepło z gruntu jest pobierane przez płyn niezamarzający (np. roztwór glikolu), który wypełnia rury polietylenowe, ułożone na głębokości poniżej strefy zamarzania gruntu lub umieszczone w pionowych odwiertach.

Ciepło transportowane przez roztwór glikolu przekazywane jest do czynnika chłodniczego pompy ciepła. Pobierając ciepło, czynnik odparowuje, następnie jest sprężany. Podczas sprężania rośnie także jego temperatura. Następnie czynnik jeszcze w postaci gazowej (o wysokiej temperaturze) kierowany jest do wymiennika ciepła zwanego skraplaczem. Tam oddaje ciepło do systemu grzewczego i obniża swoją temperaturę. Następuje zamiana ze stanu gazowego na ciekły – w takiej postaci wraca on do parownika. Cykl rozpoczyna się od nowa.

Gruntowe pompy ciepła są niezmiennie efektywne przez cały rok, ponieważ bazują na temperaturze gruntu, która w przypadku odwiertów jest prawie na stałym poziomie. W przypadku kolektora poziomego waha się ona w przedziałach +15 do -5°C. Generują także niższe koszty eksploatacyjne niż pompy powietrzne.

Powietrzna pompa ciepła – łatwa w montażu i cicha

Pompa ciepła typu powietrze-woda, np. aroTHERM, jest podobna w budowie do gruntowej pompy ciepła, jednak w przeciwieństwie do niej czerpie energię cieplną nie z ziemi, a z powietrza (powietrze jest dla niej dolnym źródłem ciepła). Modele powietrznej pompy ciepła mogą się różnić konstrukcją:

  • Monoblok – pompa ciepła w formie jednego kompaktowego urządzenia umieszczanego na zewnątrz, w którym znajdują się wszystkie elementy niezbędne do pracy pompy powietrznej.
  • Split – elementy składowe systemu są rozdzielone na osobne urządzenia: pompę ciepła montowaną na zewnątrz oraz wewnętrzną centralę grzewczą wyposażoną w zintegrowany zasobnik c.w.u.

Dużą zaletą powietrznej pompy ciepła jest łatwość montażu (nie wymaga przeprowadzania zaawansowanych prac budowlanych) oraz cicha praca – np. model aroTHERM VWL SPLIT emituje dźwięki jedynie na poziomie 32 dB(A) z odległości 3 m. Ponadto urządzenia Vaillant zostały zaprojektowane tak, aby z łatwością można je było dopasować do każdej aranżacji wnętrza i okolicy domu.

Pompy ciepła – co wynika z różnic ich działania?

Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza, które o różnych porach dnia czy roku ma inną temperaturę. Przez to nie gwarantuje ona stałej efektywności pracy – wytwarza mniej lub więcej ciepła potrzebnego do ogrzania wody czy pomieszczenia. W przypadku pompy gruntowej główne źródło ciepła znajduje się pod ziemią, gdzie panują stałe m/w warunki termiczne.

Na efektywność pracy gruntowej pompy ciepła wpływa także sposób, w jaki będzie ona magazynować ciepło z gruntu. Może to się odbywać za pomocą takich rozwiązań, jak:

  • odwierty (kolektory) pionowe,
  • kolektory poziome.

Każde z nich wymaga wykonania prac ziemnych, aby dolne źródło ciepła mogło prawidłowo funkcjonować. Wiąże się to ze znacznie wyższym kosztem niż w przypadku instalacji powietrznej pompy ciepła.

Jeśli chcesz poznać przybliżone koszty zakupu i instalacji urządzenia, skorzystaj z wyszukiwarki z instalatorami, która przygotuje wycenę na podstawie Twoich oczekiwań i wielkości inwestycji.

Gruntowa pompa ciepła a powietrzna pompa ciepła – na którą z nich warto się zdecydować?

Aby system grzewczy oparty na pompie ciepła był wydajny, a przez to opłacalny, należy właściwie dobrać model pompy ciepła oraz starannie wykonać całą instalację – rekomendowana jest pomoc specjalistów. Gruntowa pompa ciepła sprawdzi się lepiej do ogrzania wody albo pomieszczeń w domu średniej lub dużej wielkości, który jest zamieszkiwany przez więcej osób. Takie domy mają większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, co przekłada się na zużycie większej ilości energii. Gruntowa pompa ciepła pozwoli na zaspokojenie tych potrzeb w 100%. Ponadto funkcja chłodzenia pasywnego ekonomicznie ochłodzi budynek w sezonie letnim.

W przypadku domu o małej powierzchni, w którym mieszka rodzina dwu- lub trzyosobowa, korzystniejszym rozwiązaniem będzie instalacja powietrznej pompy ciepła. Jest tańsza niż gruntowa pompa ciepła, ponadto decyzję o jej umieszczeniu można podjąć po wybudowaniu domu, gdyż instalacja nie wymaga wykonania prac ziemnych. Może świetnie sprawdzić się w modernizacjach budynków, przy zmianie źródła ciepła z np. paliwa stałego na energię elektryczną. Warto dodać, że powietrzna pompa ciepła idealnie współpracuje z systemem fotowoltaicznym.

Pompa ciepła pozwala wyraźnie ograniczyć koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody i ogrzaniem budynku. Warto skorzystać z oferty doświadczonej marki Vaillant, która dysponuje wieloma rodzajami nowoczesnych pomp ciepła.

Kategorie
Instalacje
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy