Poznaj sekretne triki na szybkie i sprawne wyczyszczenie pościeli

Pościel z reguły nie brudzi się tak szybko, jak nasze codzienne ubranie, dlatego też nie wymieniamy jej codziennie. Zdarzają się jednak nagłe przypadki, jak uciążliwe plamy na pościeli po...

Pościel z reguły nie brudzi się tak szybko, jak nasze codzienne ubranie, dlatego też nie wymieniamy jej codziennie. Zdarzają się jednak nagłe przypadki, jak uciążliwe plamy na pościeli po kawie, herbacie, krwi, zwierzętach, czy nawet po lakierze do paznokci, które nie wyglądają estetycznie, a w dodatku mogą doprowadzić nas do białej gorączki. W takich sytuacjach należy działać szybko. Kiedyś gospodynie domowe nie dysponowały takimi środkami czyszczącymi jak obecnie, a przecież też jakoś sobie radziły, dlatego dziś przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na szybkie wyczyszczenie pościeli przy użyciu najprostszych i najtańszych domowych sposobów?

Jak szybko usunąć zabrudzenia z pościeli domowymi sposobami?

Plamy z krwi najlepiej usunąć, gdy są jeszcze świeże. Wtedy wystarczy plamę przetrzeć zimną wodą i wetrzeć w nią sól. Dopiero gdy sól stanie się niewidoczna, pościel można wrzucić do pralki i uprać w temperaturze minimum 60 st. C.

Świeże plamy po herbacie lub kawie mogą być efektem śniadania w łóżku. Jednak nie oznacza to od razu, że nasza pościel musi lądować w pralce. Z plamami po herbacie doskonale poradzi sobie sok z cytryny. Z kolei rozlaną kawę najlepiej usunąć roztworem 1 łyżki octu z 1 litrem wody.

W czasie wykonywania manicure łatwo o chwilę nieuwagi, co skutkuje plamą z lakieru na pościeli. Lakier z pościeli można usunąć podobnie jak z paznokci, czyli za pomocą wacika nasączonego w acetonie.

Jeśli zmagamy się z zaschniętymi i trudno usuwalnymi plamami, wtedy skuteczna okazać się może mieszanka sody oczyszczonej z wodą utlenioną.

Zanim przystąpimy do czyszczenia pościeli domowymi sposobami, zawsze wcześniej należy sprawdzić działanie roztworu na niewidocznym kawałku materiału.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak usunąć różne typy zabrudzeń z pościeli domowymi sposobami? Zapoznaj się z naszym poradnikiem Jak czyścić pościel z różnych zabrudzeń?

Czyszczenie materaca domowymi sposobami

Również materac wymaga gruntownego odświeżenia. Nawet jeśli nie jest brudny, musimy pamiętać, że materac szybko wchłania wszelkie zapachy, nie wspominając już o roztoczach, które się w nim znajdują. Odkurzanie materaca to łatwy sposób na pozbycie się z niego resztek jedzenia i kurzu, które zbierają się w nim przez długi czas. Sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów z naszego materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną. Sodę musimy równomiernie rozprowadzić i wetrzeć w materac szczoteczką lub dłonią. Po upływie około 20 minut można ją zebrać odkurzaczem. Gdy na materacu pojawi się plama, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby usunąć ją w taki sposób, by nie zamoczyć materaca. W tym celu możemy zrobić pastę z proszku do prania z minimalną ilością wody.

Jak usunąć roztocza z pościeli?

Alergia na roztocza kurzu domowego należy do najbardziej popularnych i jednocześnie najbardziej uciążliwych. Roztocza wydzielają guaninę, czyli substancję, która jest bardzo silnym alergenem. Alergia na roztocza objawia się głównie katarem, kaszlem, łzawieniem oczu, trudnościami w oddychaniu, a nawet astmą. Roztocza lubią wilgotne i ciepłe środowisko, w dodatku żywią się złuszczonym naskórkiem, dlatego nasze łóżko jest dla nich idealne. Osoby uczulone na roztocza szczególnie muszą dbać o to, aby ich kołdra i pościel była zawsze czysta i wolna od roztoczy. W walce z roztoczem kurzu domowego pomogą specjalne kołdry antyalergiczne i antyroztoczowe, które dzięki unikalnej strukturze materiału są wyjątkowo odporne na przenikanie roztoczy i ich odchodów do wnętrza. Z kolei w celu doraźnej eliminacji roztoczy poleca się specjalne preparaty w aerozolu, które zabiją uczulające alergeny roztoczy.

Wietrzenie pościeli

Niezależnie od typu pościeli (w tym pościele satynowe), istneje pewna złoto zasada – pościel należy wietrzyć tak często, jak tylko pozwala nam na to pogoda. Nie każdy wie, że najlepszą pogodą na wietrzenie pościeli jest słoneczny i mroźny deszcz. Niskie temperatury (poniżej -10 st. C.) w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym skutecznie zabije wszelkie roztocza, bakterie i wirusy. Nie jest wskazane wywieszanie pościeli w upalny dzień na pełne słońce, ponieważ taka pogoda potęguje rozwój mikroorganizmów. Nie oznacza to oczywiście, że latem w ogóle nie powinno się wierzyć pościeli. Wręcz przeciwnie, ale o tej porze roku najlepiej wywiesić ją w cieniu, względnie przewiewnym i najchłodniejszym miejscu. Pościel powinno się wietrzyć 1-2 godzin, jednocześnie pamiętając o zmianie stron. Zbyt długie wietrzenie pościeli może spowodować, że zwilgotnieje, dlatego pościel zawsze należy wnieść do domu przed zachodem słońca.

Kategorie
Mieszkanie
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy