Projekt ALEKSANDRIA BONA – niewielki parterowy dworek

Projekt domu ALEKSANDRIA BONA to idealne rozwiązanie dla niewielkiej rodziny i miłośników domów stylizowanych na staropolskie dworki. Ten parterowy dom nie jest duży, ale wystarczający dla czterech osób. Wraz...

Projekt domu ALEKSANDRIA BONA to idealne rozwiązanie dla niewielkiej rodziny i miłośników domów stylizowanych na staropolskie dworki. Ten parterowy dom nie jest duży, ale wystarczający dla czterech osób. Wraz z sielskim ogrodem stworzy spójną całość.

Mimo, że aktualnie w budownictwie modny jest styl nowoczesny, to stylizowane domy mają licznych zwolenników.  Domy w stylu dworkowym nawiązują do tradycyjnych, staropolskich dworków szlacheckich.

Oczywiście dostępnych jest bardzo dużo projektów takich domów, które znacząco różnią się od siebie, jednakże wszystkie one posiadają pewne cechy charakterystyczne dla dworków. Projekty domów dworkowych wyróżniają się akcentowaniem wejścia kolumnowym gankiem lub wnęką oraz trójkątną formą tympanonu lub lukarny. Te najwierniejsze historycznym pierwowzorom mają symetryczną bryłę, stromy dach z małymi lukarnami, drobne podziały okien. Istotne są wyważone proporcje kolumn i elementy takie jak  gzyms  i okiennice .

Dom parterowy w stylu dworkowym z symetrycznym układem okien

Dom Aleksandria Bona jest parterowy i składa się z 5 pokoi. Oprócz przestronnego salonu o powierzchni 37 m2, w którym  zmieszczą się zarówno aneks wypoczynkowy, jak i jadalnia, w domu znajdują się jeszcze 4 sypialnie –  1 większa i 3 mniejsze. Inne pomieszczenia to: obszerna kuchnia, 2 niewielkie łazienki, kotłownia i bardzo przydatny pokój gospodarczy, w którym można urządzić spiżarnię albo schowek.

Jak przystało na styl dworkowy, okna rozłożone są symetrycznie, elewacja jasna, dach  oraz podmurówka – wyraźnie ciemniejsze, co służy podkreśleniu szerokiego front.  Dom posiada charakterystyczny kolumnowy ganek .

Specyfikacja techniczna projektu

Powierzchnia użytkowa domu Aleksandria Bona wynosi 118,8 m2, powierzchnia całkowita 175,1 m2, kubatura zaś 765,3 m3, a powierzchnia zabudowy 156 m2. Kąt nachylenia dachu wynosi 35°, a jego powierzchnia to 252,2 m2. Powierzchnia ścian zewnętrznych wynosi  119,9 m2, ścian działowych 67,9 m2 , a ścian nośnych wewnętrznych 56,9 m2. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian (U) wynosi 0,22 W/m2 K, a dla dachu ocieplanego 0,20 W/m2 K. Wskaźnik EP (roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną niezbędną do zaspokajania potrzeb związanych z użytkowaniem 1 m2 powierzchni użytkowej) wynosi 93,13 kWh/(m2∙rok). Przewidziane jest ogrzewanie gazowe. Minimalne wymiary działki, na której można wybudować dom według tego projektu to 22,9 x 20,4 m.

Konstrukcja domu jest murowana – zastosowano technologię betonu komórkowego. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne wykonane są z bloczków SOLBET Optimal o grubościach: 24 i 12 cm. Dom ocieplony jest wełną mineralną FASROCK MAX o grubości 15 cm. Konstrukcja dachu jest drewniana, jętkowa, zabezpieczona impregnatem FOBOS M-4. Zastosowany jest strop żelbetowy monolityczny. Dach pokryty jest dachówką cementową BRAAS, a na elewacji położony jest tynk cementowo-wapienny Maxit ip 18 lub 18 ML, pomalowany farbą Maxit. Podmurówka wykonana jest z okładziny z kamienia dekoracyjnego RELIEF. Zastosowano izolacje przeciwwodne ULTRAMENT tarasów, balkonów, fundamentów.

Stolarka otworowa to okna firmy OKNOPLAST i rolety naokienne w systemie BECLEVER. Zastosowane instalacje to: kondensacyjny kocioł gazowy VIESSMANN model VITODENS 222-W do centralnego ogrzewania i osprzęt elektroinstalacyjny BERKER.

Taras i zagospodarowanie otoczenia domu są wykonane z płyt tarasowych i kostek dekoracyjnych BRUK- BET.

Jaki ogród wokół dworku?

W domu-dworku ryzykowne byłoby zdecydować się na ogród w stylu nowoczesnym, japońskim albo angielskim, gdyż na pewno nie będzie dopełniał całości projektu. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest ogród, który nawiązuje do otoczenia staropolskich dworków. A w takowych rosły przede wszystkim drzewa liściaste, takie jak lipy, dęby i graby oraz iglaste, takie jak jodły kaukaskie, kalifornijskie i pospolite, a także daglezje. Jeśli chodzi o krzewy, to w tamtych czasach sadzono lilaki, jaśminy i hortensje. Obowiązkową rośliną w tak stylizowanym ogrodzie jest na pewno róża pnąca, która pięknie prezentuje się na ścianach dworku. Z kwiatów można posadzić bratki, maciejkę, groszek pachnący, nagietki, cynie i piwonie. Nie można zapomnieć także o dzikim winie, które podobnie jak róża pnąca pięknie zdobi ściany. Tak dobrane rośliny sprawią, że ogród będzie wyglądał na prawdziwie sielski. Ważne, by wprowadzić także małą architekturę ogrodową, taką jak romantyczne altanki i ławki.

Dla kogo taki dom?

Dom zbudowany według opisywanego projektu będzie idealny dla 3-4 osób, czyli na przykład rodziców z dzieckiem albo dwojgiem dzieci. Zarówno rodzice, jak i każde z dzieci będzie miało swoją sypialnię. Wolny pokój może posłużyć jako gabinet czy pracownia lub pokój gościnny. W salonie wszyscy członkowie rodziny mogą wspólnie miło spędzać czas i wypoczywać, a dzięki kącikowi jadalnemu rodzina może wspólnie zjeść posiłek. Dwie łazienki i pomieszczenie pomocnicze zapewnia dodatkowo wygodę mieszkania.

Opisany powyżej projekt można obejrzeć na stronie: http://archeton.pl/projekt-domu-aleksandriabona_1012_opisogolny

Kategorie
Mieszkanie
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy