Projekt domu gotowy czy indywidualny

Planujesz budowę domu, ale nie wiesz jaki projekt wybrać? Opcje są dwie, albo indywidualny albo gotowy plan budowy. Decyzja dla inwestora nie jest łatwa. Sporo zależy od jego preferencji...

Planujesz budowę domu, ale nie wiesz jaki projekt wybrać? Opcje są dwie, albo indywidualny albo gotowy plan budowy. Decyzja dla inwestora nie jest łatwa. Sporo zależy od jego preferencji i specyfiki działki, ale zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma sporo zalet, o których dowiesz się w tym artykule.

Projekt domu gotowy czy indywidualny?

Budowa domu dla wielu stanowi jedną z największych życiowych inwestycji. Najbardziej kluczową kwestią dla przebiegu całego przedsięwzięcia jest z kolei wybór odpowiedniego projektu. Od niego bowiem zależeć będzie zarówno docelowy wygląd, funkcjonalność oraz komfort obiektu, jak i regularnie ponoszone przez właścicieli koszty jego utrzymania. Pierwszy wyzwaniem, z którym przyjdzie się zmierzyć potencjalnemu inwestorowi będzie zatem konieczność odpowiedzi na następujące pytanie – wybrać indywidualny czy gotowy projekt domu?

Co przemawia za wybraniem gotowego projektu domu?

Spośród najbardziej elementarnych zalet projektów gotowych wymienić należy przede wszystkim fakt, iż w całości opracowywane są one przez zespół fachowców, na który składają się m.in. architekci budowlani, specjaliści od aranżacji wnętrz, instalatorzy, pracownicy konstrukcyjni, a także kosztorysanci. Z uwagi na ten fakt plan obiektu jest profesjonalny, rzetelny, wyposażony w niezbędną dokumentację techniczną, a ponadto – co szczególnie istotne – silnie zoptymalizowany pod względem funkcjonalnym, dzięki dobrej orientacji zespołu w ramach efektywnych rozwiązań stosowanych w branży budowlanej i architektonicznej.

Dość dużym atutem gotowych projektów domów jest również możliwość zapoznania się z estymowanymi kosztami ich realizacji, jeszcze przed finalnym zdecydowaniem się na konkretny z nich. Wspomniana możliwość pozwala inwestorowi w łatwy sposób zweryfikować swój potencjał finansowy, określając z grubsza wielkość przedsięwzięć mieszczących się w jego budżecie.

Następną właściwością omawianego rozwiązania jest także to, iż pozwala ono skrócić proces wdrażania inwestycji o czas, który musiałby zostać poświęcony na opracowywanie projektu indywidualnego, we współpracy z architektem. To z kolei pociąga za sobą jeszcze jedną jego korzyść, którą jest relatywnie niska cena. Ze względu bowiem na mniejszą czasochłonność i ilość koniecznej do wykonania pracy, z jaką wiąże się dla agencji przygotowanie projektu, gotowe plany domów nierzadko zaczynają się już od 2000 zł. Biorąc pod uwagę ogólne koszty zakupu gruntu i wybudowania nieruchomości oraz fakt, jak istotnym dokumentem jest szczegółowy i kompletny projekt domu, kwota ta jest naprawdę niezwykle atrakcyjna dla inwestorów.

Ze względu na powyższe czynniki, na projekty gotowe, oprócz osób prywatnych, coraz częściej decydują się również firmy deweloperskie. Możliwość wybrania gotowego schematu budynku, bazującego na sprawdzonych i efektywnych rozwiązaniach architektonicznych, pozwala im bowiem istotnie zminimalizować ryzyko, z jakim wiąże się realizacja danej inwestycji.

Jeśli chodzi o pozostałe atuty gotowych projektów domów, warto wspomnieć ponadto o:

 • Atrakcyjnie i obszernie przygotowanej oprawie graficznej, obejmującej m.in. precyzyjnie rozrysowane rzuty poszczególnych pomieszczeń oraz bardzo realistyczne wizualizacje zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych części obiektu.
 • Bogatej i niezwykle różnorodnej ofercie, spośród propozycji której łatwo jest wybrać dom odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom – nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale także estetycznym. W tym miejscu warto również nadmienić, że wiele pracowni architektonicznych udostępnia swoim klientom darmowe, drukowane katalogi, które świetnie sprawdzają się przy dokonywaniu wstępnej selekcji projektów.
 • Możliwości współpracy z tą samą agencją również w zakresie aranżacji oraz wykończenia pod klucz wnętrza domu.

Rekomendacje już zrealizowanych projektów domów

W przypadku zdecydowania się na gotowy projekt domu, który został już wcześniej zrealizowany, istnieje jeszcze jedno istotne udogodnienie. Jest nim mianowicie możliwość zapoznania się ze zdjęciami prawdziwego, faktycznie wzniesionego obiektu, a czasem również skonsultowania się z jego właścicielami, za pośrednictwem dedykowanych inwestorom forów internetowych. Wówczas bowiem w sposób naoczny możemy przekonać się o wadach, zaletach oraz konkretnej specyfice budynku, opartego o dany projekt.

Kiedy warto rozważyć projekt indywidualny?

Kiedy do dyspozycji inwestora oddana zostaje pusta i łatwa do zagospodarowania działka, zwykle decyduje się on na projekt gotowy. Jak wspominaliśmy wcześniej jest to rozwiązanie tańsze, prostsze i sporo szybsze w realizacji. Czasem jednak rzeczywistość wymaga od nas podjęcia działań bardziej nieschematycznych. Dzieje się tak np. wtedy, gdy posiadana przez nas ziemia ma niestandardowe wymiary, nietypową specyfikę lub zlokalizowana jest w szczególnie wyjątkowej okolicy. Wówczas może się bowiem zdarzyć, że oferta udostępniana przez działające na rynku agencje architektoniczne będzie zbyt uboga, żeby umożliwić nam podjęcie swobodnej i satysfakcjonujące decyzji o wyborze konkretnego gotowego projektu domu. Podobna sytuacja może mieć miejsce także, kiedy
nasze potrzeby są na tyle precyzyjnie określone i odbiegające od utartych schematów, że żadna z propozycji nie koresponduje z nimi w dostatecznie dużym stopniu. Dodatkowo indywidualny projekt domu może okazać się jedynym możliwym wyjściem, jeśli określona działka posiada już w ramach swojej powierzchni fundamenty wcześniej rozpoczętej konstrukcji.

Wszystkie nadmienione wyżej czynniki, stanowią podstawowe i najpowszechniej występujące przesłanki, które skłaniają (a czasem nawet zmuszają) inwestorów do wyboru indywidualnego projektu domu.

Możliwość dopasowania gotowych projektów pod indywidualne preferencje

Często podnoszonym argumentem przez przeciwników gotowych projektów domów jest to, iż w ramach wznoszonego obiektu muszą decydować się oni na sztywno ustalone, często niedopasowane do ich potrzeb rozwiązania. Nie jest to do końca prawda.

Wybierając dom z katalogu oczywiście musimy liczyć się z tym, że większość jego konstrukcji przyjmie kształt z góry określony, jednak wciąż nie pozostaniemy zupełnie pozbawieniu możliwości dokonania modyfikacji. Profesjonalne biura architektoniczne pozwolą nam bowiem nie tylko na wprowadzenie własnych poprawek w projekcie, ale udzielą nam jednocześnie istotnego wsparcia w tym zakresie, opracowując m.in. ułatwiające późniejsze wdrożenie dokumentacji rysunki koncepcyjne.

W ramach gotowych planów architektonicznych, inwestor może dostosować przede wszystkim czynniki, takie jak usytuowanie okien oraz drzwi, funkcje pomieszczeń, układ ścian działowych wewnątrz obiektu, kolorystyka i rodzaje wykończenia poszczególnych elementów, a także konkretna specyfika wszelkiego rodzaju detali architektonicznych. Ponadto, otrzymawszy pisemna zgodę od twórcy określonego projektu, można także wdrożyć wszelkie większe zmiany, obejmujące np. modyfikację schematu budowy dachu lub całościowych wymiarów obiektu.

Należy przy tym podkreślić, że nawet przy dużej ilości proponowanych przez inwestora zmian rozwiązanie to zwykle wciąż wiąże się z istotnie mniejszymi kosztami oraz nakładem czasu, niż zamówienie i opracowanie we współpracy z architektem w pełni indywidualnego projektu domu.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy indywidualnym, a gotowym projektem domu nie jest prosty. Wszystko zależy od specyfiki konkretnej działki oraz naszych możliwości finansowych, ambicji i spersonalizowanych potrzeb. Ze względu jednak na fakt, iż gotowe projekty domów są rozwiązaniem relatywnie tanim i szybkim w realizacji, osobom stojącym przed tym trudnym wyborem, rekomendujemy zacząć właśnie od nich. Wówczas bowiem, nawet jeżeli ostatecznie zdecydujemy się na indywidualny plan domu, wysiłek poświęcony na przeszukiwanie dostępnych na rynku propozycji zwróci się, w postaci dostarczonych nam pokładów inspiracji.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy

 • Płytki garażowe

  Wykładziny garażowe występują w dwóch stylach – mat i płytek. Obie są niezwykle łatwe w montażu i stanowią idealne produkty dla majsterkowiczów. Ten artykuł będzie patrzeć na plusy i...
 • Przyklejanie płytek do płytek

  Wiele osób uważa, że „kafelkowanie nad płytką” jest dobrym rozwiązaniem, jednak przed zastosowaniem tej techniki należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aby pomóc w podjęciu lepszej decyzji, poniżej przedstawiamy...
 • Ranking narzędzi warsztatowych

  Narzędzia warsztatowe są przydatne w każdym warsztacie. Oprócz profesjonalnych narzędzi warsztatowych mnóstwo jest też takich, które przydają się nie tylko profesjonalistom. Wiele narzędzi warsztatowych przydaje się także w przydomowych...
 • Rodzaje robót geotechnicznych – jakie wykonuje się na budowie?

  Prace na budowie obejmują wiele robót, w tym geotechnicznych. Wiele z nich dotyczy wzmacniania podłoża, tworzenia głębokich fundamentów, stosowania technologii iniekcyjnych, zabezpieczania wykopów itp. Jakie prace geotechniczne najczęściej znajdują...