Projektowanie parków. Gdzie wypoczywamy najchętniej?

Zaprojektowanie dobrego, miejskiego parku jest dla architekta krajobrazu nie lada wyzwaniem. Można się o tym przekonać, śledząc historie niektórych, jak mogło się wydawać, rewolucyjnych projektów. Co jest ważniejsze? Wizualne...

Zaprojektowanie dobrego, miejskiego parku jest dla architekta krajobrazu nie lada wyzwaniem. Można się o tym przekonać, śledząc historie niektórych, jak mogło się wydawać, rewolucyjnych projektów.

Co jest ważniejsze? Wizualne walory parku czy jego funkcjonalność? Hołdowanie tradycji czy szukanie nowych rozwiązań? Na te, nurtujące architektów krajobrazu, pytania bez problemu odpowiedzieli mieszkańcy Paryża. Mając do dyspozycji zaprojektowany w duchu dekonstruktywizmu park de la Villette i klasyczny, XIX-wieczny Lasek Buloński, znacznie chętniej odpoczywają w tym drugim. Dlaczego? Jego projektanci kierowali się zasadą o nadrzędności funkcji, do której strona wizualna bezwzględnie powinna się dopasować. Dziś, mimo, upływu ponad 120 lat, takie podejście wciąż się sprawdza.

Spokój i przyroda

Nie powinno to dziwić, bo do parku chodzimy z tego samego powodu, co przed wiekiem. Dla mieszkańców miast to często jedyny sposób, by choć przez godzinę obcować z przyrodą i oderwać się od zgiełku zatłoczonych ulic. Nowoczesny de la Villette jest niezwykle ubogi w przyrodę, którą reprezentuje tam zaledwie kilka drzew i starannie wypielęgnowany trawnik. Lasek Buloński zaś nie zachwyca infrastrukturą, ale obfituje w tereny zielone, mnóstwo wiekowych drzew i wodę.

Urokliwe miejsce do odpoczynku w parku, fot. Ogrodosfera

Mała architektura

To, że projektanci powinni szczególną uwagę zwrócić na przyrodę, nie oznacza, że mogą zapomnieć o elementach małej architektury. Pierwszy z brzegu przykład – wyobraźmy sobie park bez koszów na śmieci. Widok puszek i papierków na pewno nie nastroiłby radośnie i trudno byłoby winić za to jego użytkowników. Innym niezbędnym elementem małej parkowej architektury są ławki. To przecież one umożliwiają odpoczynek i wytchnienie po całym dniu spędzonym wśród spalin i miejskich hałasów.

3

Dziś trudno wyobrazić sobie parki bez koszy na śmieci, fot. Eco-Market

Ogród jak park

Funkcję podobną do miejskich parków pełnią też przydomowe ogrody. Dlatego przy ich projektowaniu warto kierować się tymi sami samymi zasadami i poświęcić więcej uwagi małej architekturze. Ławka jest tam bowiem równie przydatna, co w parku i ma duży wpływ na wygląd ogrodu. Na szczęście znalezienie elementów infrastruktury nie sprawi problemów nawet właścicielom najbardziej nietypowych ogrodów, bo na rynku dostępne są modele utrzymane w różnej stylistyce. Obok nowoczesnych, odważnie zaprojektowanych ławek, znajdziemy też propozycje dla miłośników klasyki.

lawka

Wygląd ławek ma niebagatelny wpływ na estetykę parku. Fot. Eco-Market

Więcej o tym, jak dobierać elementy małej architektury ogrodowej w procesie tworzenia ogrodu znajdziesz tutaj: http://www.eco-market.pl/lawki-parkowe

Kategorie
Ogród
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy