Projekty domów nowoczesnych, czyli przykłady najmodniejszych współcześnie rozwiązań architektonicznych

Nowoczesność w architekturze to postawienie na funkcjonalność, oszczędność i tworzenie budynków o otwartych i jasnych wnętrzach. Elementy, które wyróżniają projekty domów nowoczesnych na tle innych to niewątpliwie wykorzystanie nowoczesnych,...

Nowoczesność w architekturze to postawienie na funkcjonalność, oszczędność i tworzenie budynków o otwartych i jasnych wnętrzach. Elementy, które wyróżniają projekty domów nowoczesnych na tle innych to niewątpliwie wykorzystanie nowoczesnych, ekologicznych materiałów budowlanych a przede wszystkim ogromne skupienie na energooszczędności budynków. Co jeszcze charakteryzuje budynki mieszkalne wykonane w stylu modernistycznym?

Asymetria, różnorodność i precyzja

W domach nowoczesnych bardzo częstym zabiegiem jest stosowanie asymetrii w rozkładzie pomieszczeń czy elementów uzupełniających bryłę budynku (np. montuje się różne rozmiary okien czy drzwi). Popularna jest również mnogość materiałów wykończeniowych (np. połączenie drewna z betonem czy kamieniem). Dodatkowo domy nowoczesne charakteryzują się wysoką precyzją wykonania i dbałością o każdy detal. Wszystko po to, aby sprostać wysokim wymaganiom klientów.

Dom nowoczesny = dom inteligentny

Bardzo częstym zabiegiem w projektowaniu domów nowoczesnych jest branie pod uwagę rozwiązań smart, czyli domów inteligentnych. Mowa np. o oświetleniu, które może być sterowane za pomocą pilota, komend lub gestów. Do grupy rozwiązań smart zalicza się również zastosowanie lamp zasilanych ogniwami fotowoltaicznymi, co powoduje wysoką energooszczędność budynku mieszkalnego. Domy nowoczesne charakteryzuje ograniczenie liczby mostków cieplnych. Pozwala to na lepszą izolację termiczną budynku. W domach inteligentnych poziom utraty ciepła pozwoli ustalić kamera termowizyjna, a zastosowanie wentylacji mechanicznej pozwala nie tylko na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia, ale też na uzyskanie powietrza ciepłego, które spełni funkcje grzewcze.

Ekologia i zamiłowanie do elementów przeszklonych

Moda na styl eko zawitała nie tylko w sferę żywienia czy ochrony środowiska, ale również doskonale sprawdza się w architekturze. Nowoczesne budynki to konstrukcje wysoce ekologiczne i nierozerwalnie połączone z naturą. Ogród w domach nowoczesnych stanowi bardzo ważną część całego budynku, wszystko za sprawą trendu powrotu do kontemplacji przyrody i życia z nią w harmonii oraz z chęci świadomej celebracji wypoczynku. Pomieszczenia  dzienne zazwyczaj usytuowane jest w południowej części działki, dzięki czemu trafia do nich więcej światła słonecznego. Bardzo często ta część domu jest połączona z tarasem i dużą ilością okien, co pozwala na jeszcze większe wykorzystanie potencjału światła dziennego. To wpływa nie tylko na fakt, że wnętrze domu jest jasne i przestrzenne, ale również na obniżenie kosztów eksploatacji.

projekty domów nowoczesnych

Mniej znaczy więcej

Zastosowanie rozwiązań minimalistycznych zawitało na dobre również w dziedzinie architektury i aranżacji wnętrz. Odchodzi się do ciężkich ozdób i dekoracji (na przykład bardzo często zamiast zasłon i firanek stosowane są wygodne i elegancko wyglądające rolety). Coraz częściej zamiast klasycznych drzwi zastosowane są szklane drzwi przesuwne, co pozwala na wpuszczenie do wnętrza większej ilości światła słonecznego. Również elementy wyposażenia, na przykład meble są dobierane tak, aby wpasować się w modny, minimalistyczny i industrialny styl aranżacji nowoczesnych wnętrz.

Nowoczesność = eksperymenty

Domy nowoczesne to również ciągłe eksperymentowanie z fakturami, kształtami i asymetrią. To ciągła zmiana i udoskonalanie,  a wszystko po to aby dogonić zmieniające się z prędkością światła trendy w świecie architektury i designu wnętrz. Zabawa formą i poszukiwanie nietuzinkowych rozwiązań to elementy, które charakteryzują nowoczesne formy projektowania. W efekcie powstają budynki o wyglądzie niestandardowym, a co za tym idzie – wyjątkowym.

Przykłady projektów domów nowoczesnych

Projekt domu Oliwnik (nr kat: DM – 6621) posiada jeden z najbardziej charakterystycznych i widocznych na pierwszy rzut oka elementów domu nowoczesnego, czyli płaskie zadaszenie. Ułatwia to zdecydowanie montaż paneli solarnych, które wpływają na realizację kolejnego elementu nowoczesnego budownictwa, czyli energooszczędność (tutaj za pomocą wykorzystania odnawialnego źródła energii jakim jest światło słoneczne). Projekt ten posiada również dwa atrakcyjne tarasy zewnętrzne – jeden z wyjściem na ogród, drugi wejściowy, co nadaje budynkowi ciekawego charakteru. Elewacja budynku może być dowolnie modyfikowana, wszystko zależy od wymagań i upodobań klienta. Zastosowanie narożnych okien podkreśla nowoczesny charakter budynku i pozwala na wpuszczenie do pomieszczenia większej ilości światła. Dodatkowo przestrzeń płaskiego dachu może być indywidualnie zagospodarowana, propozycją może być oryginalna strefa relaksu z dużą ilością zielonych roślin lub kwiatów.

Miłośnikom mocno przeszklonych budynków polecamy projekt Turzyczka (nr kat: DM-6659) oraz projekt Oman 2 (nr kat: L6658). Pierwsza propozycja skierowana jest do osób, którym zależy na niebanalnym, estetycznym wyglądzie oraz na dużej ilości światła w pomieszczeniach. To również rozwiązanie dla osób lubiących rozwiązania minimalistyczne – zastosowanie się do jego zasad doskonale widać,  gdy przyjrzymy się projektowi elewacji frontowej. Projekt Turzyczka posiada dwa tarasy: jeden ma wejście od strony ogrodu, drugi z kolei z pokoju na poddaszu. W tym rozwiązaniu projektowym wzrok przykuwa szczególnie taras od strony ogrodu – połączenie dużych okien o ciemnymi profilami z obszernym tarasem o drewnianym wykończeniu nadaje temu domowi przytulności i uroku.

Projekt Oman 2 z kolei charakteryzuje się niepozorną elewacją frontową, przypominającą nieco minimalistyczne domy skandynawskie. Klient do wyboru ma 3 odcienie drewna do wykończenia elewacji. To co wyróżnia ten projekt to wykonana w zaskakujący sposób ściana od strony ogrodu. Tak naprawdę niewiele tam jest klasycznej ściany, większość powierzchni to różnych wymiarów i kształtów okna – od okien małych, dużych balkonowych i bocznych po najtrudniejsze w montażu i dosyć drogie okna skośne. Zastosowanie takiego rozwiązania na pewno jest bardzo efektowne, bo ściana zbudowana z okien  wygląda naprawdę pięknie, jednak warto wziąć pod uwagę to, że na pewno montaż będzie dużo bardziej problematyczny niż montaż okien klasycznych. Również kwestie ogrzewania takich pomieszczeń w zimie budzą pewne wątpliwości. Spora liczba okien na jednej ścianie może być świetnym rozwiązaniem w miesiącach letnich, ponieważ dzięki temu do pomieszczenia wpada sporo światła, jednak zimą, gdy nie zastosujemy okien z odpowiednią izolacją, mogą sprawiać, że ogrzanie domu będzie nieco trudniejsze. Dużym udogodnieniem na pewno jest to, że do projektu dołączona jest pełna lista materiałów budowlanych, co na pewno ułatwi jego realizację.

Nakierowanie na klienta

Nowoczesne projekty domów, są skierowane do klientów, którzy cenią sobie oryginalne i funkcjonalne rozwiązania oraz przykuwają dużą wagę do niebanalnych oraz inteligentnych rozwiązań. Równie ważne jest stosowanie się przez projektantów do zasad ekologii zarówno w kwestii wykorzystanych materiałów jak i energooszczędności budynku. Najważniejsze jednak jest to, że projektanci dokładają wszelkich starań, aby domy były dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy