Rozkuwanie i łączenie łańcuchów

Łańcuch to bardzo popularny rodzaj cięgna. Każdy łańcuch składa się z połączonych ze sobą ogniw. Ich liczba decyduje o tym, jak długi jest łańcuch. Łańcuch można skrócić w domowych...

Łańcuch to bardzo popularny rodzaj cięgna. Każdy łańcuch składa się z połączonych ze sobą ogniw. Ich liczba decyduje o tym, jak długi jest łańcuch. Łańcuch można skrócić w domowych warunkach.

Zastosowanie łańcuchów

Łańcuchy stanowią bardzo częsty element różnego rodzaju maszyn. Do zastosowań technicznych stosuje się jeden z trzech podstawowych rodzajów łańcuchów:pierścieniowe;drabinkowe;płytkowe. Przykładem łańcuchów drabinkowych są te, które stosowane są w rowerach. Łańcuchy te nazywane są również łańcuchami Galla. Dzielą się one na 3 typy: rolkowe, tulejkowe, sworzniowe. Łańcuchy pierścieniowe stosowane są między innymi do krępowania zwierząt. Stosowane są również w coraz rzadziej spotykanych przekładniach łańcuchowych. Łańcuchy płytkowe stanowią jeden z elementów wózków jezdniowych. Pełnią w nich funkcję cięgien nośnych. Odmianą łańcuchów płytkowych są stosowane na przykład w pilarkach do drewna łańcuchy tnące.

W jaki sposób rozkuwa się łańcuchy?

Do rozkuwania łańcucha używane są specjalne prasy i rozkuwacze. Tych pierwszych narzędzi używa się do rozkuwania dużych łańcuchów o znacznej wadze. Rozkuwacze przydają się, gdy zachodzi konieczność rozkucia łańcucha rowerowego. W warunkach domowych łańcuch można rozkuć nawet nie posiadając takich specjalistycznych narzędzi. Do rozkucia łańcucha w warunkach domowych potrzebne są:młotek;zagławiacz;wybijak, który ma mniejszą średnicę niż sworzeń;imadło. Pracę przy rozkuwaniu łańcucha rozpoczynamy od wybrania ogniwa, które ma zostać rozkute i od ułożenia łańcucha na imadle. Łańcuch musimy umieścić na szczękach imadła w taki sposób, aby w szczelinie, która znajduje się pomiędzy nimi znalazły się sworznie łańcucha. Po umieszczeniu łańcucha w imadle upewniamy się, czy dobrze osadziliśmy łańcuch. Następnie przy pomocy młotka wybijamy sworzeń. Nie możemy wypchnąć go całkowicie poza blaszkę. Tak wybity sworzeń będzie już nieprzydatny. Do rozkuwania łańcucha rowerowego można użyć również skuwacza.

Jak połączyć łańcuch?

Jeżeli chcemy połączyć łańcuch, to układamy go na równej powierzchni tak, aby wystający sworzeń znajdował się na górze. Kolejny krok to włożenie końca łańcucha, które zakończone jest wewnętrznym ogniwem w znajdujące się na drugim końcu ogniwo zewnętrzne. Koniec łańcucha wkładamy tak, aby sworzeń znalazł się w otworze tulejki. Pamiętajmy też o podłożeniu pod ogniwo podkładki. W zależności od tego, jaka jest wielkość łańcucha stosujemy jedną lub dwie podkładki. Sworzeń wbijamy młotkiem do chwili aż zrówna się on z dolną płytką zewnętrzną. Kolejny krok to odwrócenie łańcucha i wbicie płytki zewnętrznej tak, aby sworzeń wystawał ponad nią. Sworzeń powinien znaleźć się na takiej samej wysokości na jakiej znajdują się sworznie w sąsiednich ogniwach. Aby płytka nie zsunęła się, musimy na koniec rozklepać koniec sworznia. Potrzebujemy do tego zagławiacza. Samodzielne rozkucie i połączenie łańcucha na przykład rowerowego wcale nie jest czynnością trudną. Można to zrobić bez pomocy specjalistycznych narzędzi.

Kategorie
Budowa domu
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy