Rynna kwadratowa – nowoczesna geometria w architekturze

Łatwo można zauważyć, że architektura domów jednorodzinnych zmierza ku prostocie. W projektach wykorzystuje się kształty geometryczne, które sprawiają, że nawet tradycyjny w formie budynek ze spadzistym dachem zyskuje nowoczesny...

Łatwo można zauważyć, że architektura domów jednorodzinnych zmierza ku prostocie. W projektach wykorzystuje się kształty geometryczne, które sprawiają, że nawet tradycyjny w formie budynek ze spadzistym dachem zyskuje nowoczesny charakter. Nowe trendy widać także wśród producentów materiałów budowlanych.

rynna-kwadratowa-galeco-01

Inwestorzy i architekci mogą nadać nieskomplikowanym, tradycyjnym bryłom nowoczesny wymiar poprzez dodanie ciekawie rozwiązanych detali. Nie trzeba projektować awangardowych konstrukcji – wystarczy zadbać o nowatorskie elementy wykończeniowe, nietypową elewację, pokrycie dachowe lub… rynny. Do podkreślenia nowoczesności bryły warto zdecydować się na kwadratowe orynnowanie.

Efekt tkwi w prostocie

Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że rynny w przekroju mają półokrągły kształt. Na rynku są dostępne także produkty o zupełnie innych kształtach, np.: kwadratowym. Systemy odprowadzania wody deszczowej o profilu kwadratowym to ciekawe urozmaicenie, które sprawia, że dach z okapem zyskuje efektowny i unikalny wygląd. Prosta, geometryczna forma rynny i rury spustowej idealnie podkreśla nowoczesny charakter budynku i nadaje mu elegancki, estetyczny wymiar. Walory wizualne to nie jedyna zaleta rynien kwadratowych. Często profil tego typu systemów rynnowych jest w stanie pomieścić większa ilość wody deszczowej oraz zapewnić większą wydajność niż odpowiadające rozmiarem rynny półokrągłe. Jakie możliwości architektoniczne dają jeszcze kwadratowe rynny?

Żeby budynek stanowił jedność

W nowoczesnych projektach domów mieszkalnych i budynków przemysłowych zwraca się uwagę na to, aby bryła była spójną i zwartą konstrukcją o przejrzystej geometrii. Orynnowanie często zaburza ten efekt, rzucając się w oczy, nawet jeśli jest bardzo dobrze dobrana kolorystycznie. Jeden z producentów systemów odprowadzania wody deszczowej wprowadził w tym roku do oferty rynnę kwadratową Galeco Stal2. W skład systemu wchodzi oprócz stalowej, kwadratowej rynny, rury spustowej i elementów montażowych także innowacyjna maskownica podsufitkowa. Jest to gotowa obróbka blacharska, którą montuje się na zatrzask do haków doczołowych. Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego demontażu maskownicy, np. podczas prac konserwacyjnych. Obróbka blacharska pozwala dyskretnie zakamuflować cały poziom rynnowy, a także elementy montażowe, czyli np. haki. W ten sposób krawędź połaci dachu zostaje estetycznie wykończona. Co więcej, maskownica w dolnej części posiada specjalnie wyprofilowany kształt, który odpowiada listwie montażowej typu J – dostępnej w systemie podbitki dachowej Galeco Decor. Panele podbitki wystarczy tylko wsunąć między maskownicę podsufitkową a przeciwległą listwę według zaleceń producenta. W ten sposób orynnowanie oraz zabudowa okapu dachu stanowią jedną zwartą konstrukcję.

Właściwości techniczne

Galeco Stal2 to system rynnowy oparty na sprawdzonych rozwiązaniach znanych ze stalowych systemów rynnowych polskiego producenta. Rynna kwadratowa została wykonana ze stali powlekanej najwyższej jakości. Przed czynnikami środowiska chronią ją aż cztery powłoki: cynk o właściwościach antykorozyjnych, warstwa pasywacyjna, podkład oraz powłoka organiczna. Rynna kwadratowa jest dostępna w profilu o szerokości 125 mm, który (ze względu na kształt) jest bardziej wydajny niż konkurencyjne półokrągłe rynny. Rura spustowa o profilu kwadratowym ma wymiary 80×80 mm. Pozwala to skutecznie odwodnić dachy domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych i małych obiektów przemysłowych. System rynnowy Galeco Stal2 jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych:

  • czekoladowy brąz (współgra z drewnianymi elementami wykończeniowymi),
  • czarny (sprawdzi się w przypadku awangardowych projektów),
  • grafitowy (uniwersalna, stalowa barwa podkreśli nowoczesny charakter budynku),
  • istnieje możliwość lakierowania maskownicy na dowolny kolor z palety RAL.

Galeco podąża za trendami w architekturze i potrzebami inwestorów. Rynna kwadratowa to innowacyjne podejście do systemów odwadniania powierzchni dachu, które niesie ze sobą nowe możliwości architektoniczne i świeże spojrzenie na orynnowanie.

Kategorie
Dach
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy