Salon w stylu kolonialnym

Wnętrza urządzone w stylu kolonialnym zainteresują wszystkich, którzy lubią podróże, mapy, pamiątki, egzotyczne przygody, naturę i wnętrza z duszą. Jak więc stworzyć w swoim domu klimat z ulubionych książek...

Wnętrza urządzone w stylu kolonialnym zainteresują wszystkich, którzy lubią podróże, mapy, pamiątki, egzotyczne przygody, naturę i wnętrza z duszą. Jak więc stworzyć w swoim domu klimat z ulubionych książek przygodowych?

paradyz

Kolonializm oznaczał dla wielu Brytyjczyków konieczność zamieszkania w odległych częściach świata. Podczas urządzania swoich mieszkań w Afryce czy w Indiach nie mogli ograniczyć się do rodzimego stylu wiktoriańskiego, gdyż zmuszeni byli korzystać z materiałów i przedmiotów, jakie były tam dostępne oraz usług i umiejętności tamtejszych rzemieślników. W ten sposób powstał właśnie styl kolonialny, łączący w harmonijną całość elementy stylu wiktoriańskiego z wpływami kultur indyjskich, afrykańskich, południowoamerykańskich oraz polinezyjskich.

Barwy w stylu kolonialnym

Styl kolonialny lubuje się w barwach naturalnych i delikatnych, jak wanilia, beże, zielenie i biel, przełamywanych zwykle brązami, również ciemnymi. Jasne ściany, białe firanki i zasłony stworzą oryginalne połączenie z ciężkimi meblami, z ciemnego litego drewna. Również dodatki powinny być utrzymane w tych właśnie kolorach. Ponieważ jest to styl spokojny i stonowany, nie można przesadzić z kolorowymi i wzorzystymi tkaninami. Mogą być użyte jako dodatek, ale niewielki. Dobrze wyglądać będą również dodatki z mosiądzu i brązu.

Ściany i podłogi

Ściany w salonie w stylu kolonialnym powinny być naturalne, jasne i łagodne. Możemy wybrać farbę w kolorze beżowym, kremowym, zielonym lub nawet brązowym. Dzięki takim barwom wnętrze stanie się przytulne i ciepłe. Dobrą alternatywa dla farb będą także tapety z delikatnymi motywami roślinnymi, które nawiązywać będą do tropikalnych klimatów w jakich żyli Europejczycy w czasach kolonializmu.

Również podłogi powinny nawiązywać do natury. Typowa kolonialna podłoga wykonana była z kamienia lub drewna. My możemy z powodzeniem zdecydować się na jasne płytki salonowe. Jeśli uwielbiamy widok słojów drewna, możemy wybrać płytki podłogowe imitujące drewno. Producenci ceramiki mają w swojej ofercie wiele kolekcji płytek o rysunku drewna. Do wyboru mamy różne kolory identyczne z naturalnymi, mniej lub bardziej wyraźne usłojenie oraz formaty: od płytek odwzorowujących wzór deski i parkiety, aż po mozaiki. Możemy także wybrać płytki salonowe o rysunku naturalnego kamienia. Również tutaj mamy duży wybór, dający szerokie możliwości.

Drewniane meble

Meble odpowiednie do salonu w stylu kolonialnym wzorowane są najczęściej na meblach wiktoriańskich i właśnie dlatego są klasyczne w kształcie i ciężkie. Wykonane są zwykle z egzotycznego drewna w ciemnym kolorze. Najczęściej jest to afrykański mahoń, indyjskie drewno tekowe lub gatunki takie, jak heban i palisander, które występują zarówno w Afryce, jak i w Azji. Łączone są najczęściej z tapicerką skórzaną lub z naturalnymi tkaninami.

Do wnętrz w stylu kolonialnym doskonale pasują także meble indyjskie i afrykańskie z egzotycznymi zdobieniami, rzeźbami oraz parawany i skrzynie. Będą one doskonale współgrały z jasnymi ścianami oraz płytkami podłogowymi doskonale przypominającymi naturalne drewno lub kamień.

Oryginalne antyki i meble importowane z Afryki i Indii są niestety kosztowne. Ale i na to znalazł się sposób. Niesłabnąca popularność stylu kolonialnego sprawiła, że rynek meblowy obfituje w stoły, biurka i komody stylizowane na kolonialne. Odpowiedni wybór i dobór dodatków pozwoli osiągnąć zadowalający efekt i jednocześnie zmniejszyć wydatki. W wielu przypadkach wystarczy wybór mebli, które posiadają tylko niektóre cechy stylu. Możemy także zdecydować się na meble rattanowe.

Egzotyczne elementy dekoracyjne

W stylu kolonialnym bardzo ważną rolę odgrywają dodatki, które wprowadzają odpowiedni klimat. Tutaj najlepsze będą egzotyczne figurki z drewna oraz imitacji kości słoniowej, maski, ozdobne lampy, donice z żywymi egzotycznymi roślinami, klimatyczne obrazy w ciemnych drewnianych ramach. Nie zaszkodzi też ozdobny globus stylizowany na stary.

Bardzo ważnym elementem w stylu kolonialnym są motywy roślinne i kwiatowe, inspirowane stylistyką chińską lub japońską. Na ozdobnych poduszkach i zasłonach będą się atrakcyjnie prezentowały, a dodatkowo nadadzą wnętrzu lekkości.

Jednym z elementów stylu są wzory zwierzęce, takie jak paski tygrysów i zebr oraz cętki lamparta. Można więc wykorzystać również materiały przypominające skóry zwierząt. Doskonale sprawdzą się one jako dywaniki czy poduszki.

Salon w klimacie kolonialnym jest wnętrzem spokojnym, stonowanym i jednocześnie interesującym. Dzięki umiarkowanej ilości dodatków jest wolny od przepychu. Bez wątpienia zasługuje na miano wnętrza z duszą, które spodoba się każdemu miłośnikowi podróży i natury, którego nie przekonuje surowa nowoczesność.

Źródło: https://sklep.paradyz.com/produkty/plytki–salon

Kategorie
Wykończenia wnętrz
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy