Siłownik hydrauliczny – kiedy działa niepoprawnie?

Szerokie zastosowanie siłowników hydraulicznych pozwala nam na wykorzystanie ich niemal w każdym rozwiązaniu inżynieryjnym. Działają one na tej samej zasadzie co inne maszyny hydrauliczne. Wykorzystując płyn hydrauliczny pod wysokim...
Agriculture equipment concept. Industrial detaild pneumatic, hydraulic red machinery made of steel.

Szerokie zastosowanie siłowników hydraulicznych pozwala nam na wykorzystanie ich niemal w każdym rozwiązaniu inżynieryjnym. Działają one na tej samej zasadzie co inne maszyny hydrauliczne. Wykorzystując płyn hydrauliczny pod wysokim ciśnieniem, jesteśmy w stanie przenieść napęd na pożądany element. I chociaż stanowi on duże ułatwienie, jego niepoprawna lub zaburzona praca może być przyczyną wypadków i stanowić zagrożenie dla pracowników. Jak więc sobie z nimi poradzić?

Nadmierny hałas

Długotrwała praca przy silnym natężeniu dźwięku nie tylko spowoduje, że pracownik będzie bardziej zmęczony, ale również trwale może uszkodzić słuch. Gdy zauważymy, że siłownik pracuje za głośno lub wydaje nietypowy hałas – wyłączmy go! Przyczyną nienaturalnych dźwięków może być między innymi zanieczyszczony filtr lub jego brak. Zamontowanie nowego bądź wyczyszczenie starego powinno pomóc w zniwelowaniu nadmiernych dźwięków, podobnie jak uzupełnienie czy wymiana płynu hydraulicznego. Cichą pracę może zakłócać również zapowietrzenie się układu lub szybkie, intensywne rozpoczęcie użytkowania siłownika. W tym przypadku należy sprawdzić, czy nie doszło do wycieku lub nieszczelności systemu oraz powoli zwiększać aktywność prac.

Problem nadmiernego grzania

Nie tylko nadmierny hałas może problemem jeśli chodzi o siłowniki hydrauliczne. Przegrzewanie się elementów hydrauliki siłowej jest równie poważnym problemem. Do takiej sytuacji doprowadzać mogą podobnie jak poprzednio brudne filtry, zbiorniki z olejem lub odpowietrzniki, a dokładniej ich zakończenie. Porównywalnie, wpływ na nadmierne nagrzewanie mają zużyte uszczelki i łożyska, jak i pozostałe elementy hydrauliki siłowej. W takich przypadkach zalecana jest wymiana lub regeneracja zużytych części. W przypadku płynów należy je całkowicie wymienić na nowe, gdyż wpływają one na problemy z ciśnieniem w układzie oraz powodują przedwczesne zużywanie się części.

Niska jakość, krótka praca

Jedne z najczęstszych problemów: słabej jakości urządzenia, a co za tym idzie, problemy eksploatacyjne. Stosowanie produktów oraz części jak najlepszej jakości pozwala nam na niezaburzoną pracę naszych układów hydraulicznych przez długi okres. Tworzywa wysokiej klasy, odpowiednia eksploatacja oraz dobrej jakości płyny to niemal pewność poprawnego działania siłowników hydraulicznych jak i całych układów.

Kategorie
Instalacje
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy