Stacja trafo – sprawdź gdzie jest najczęściej stosowana!

Z pewnością nie raz na swojej drodze spotkałeś betonową, szarą budowlę, z której wychodzą przewody służące do przesyłu energii elektrycznej. Tak w istocie wygląda przykładowa stacja transformatorowa, czyli zespół...

Z pewnością nie raz na swojej drodze spotkałeś betonową, szarą budowlę, z której wychodzą przewody służące do przesyłu energii elektrycznej. Tak w istocie wygląda przykładowa stacja transformatorowa, czyli zespół urządzeń elektroenergetycznych przeznaczonych do przetwarzania energii elektrycznej.

Z pewnością nie raz na swojej drodze spotkałeś betonową, szarą budowlę, z której wychodzą przewody służące do przesyłu energii elektrycznej. Tak w istocie wygląda przykładowa stacja transformatorowa, czyli zespół urządzeń elektroenergetycznych przeznaczonych do przetwarzania energii elektrycznej. Zazwyczaj mówimy tutaj o obniżaniu napięcia elektrycznego, tj. transformacji średniego napięcia na niskie, np. z 20.000V na 400V. Takie stacje trafo często są ostatnim ogniwem w łańcuchu dostaw energii elektrycznej z elektrowni do klienta końcowego. To jednak niejedyne ich zastosowanie.

Stacja trafo kilka metrów pod ziemią

Jednym z ciekawszych zastosowań stacji transformatorowych jest zagadnienie zasilania w kopalniach. Jak wygląda stosowanie stacji trafo w zakładach wydobywczych? Wykorzystywane są tam tzw. „przewoźne stacje transformatorowe”, które przemieszcza się wraz z postępem robót tak, by odległość pomiędzy stacją a odbiornikiem była najkrótsza. Wynika to z prostego faktu – im mniejsza odległość, tym mniejsze straty mocy. Ze względów bezpieczeństwa często stosuje się urządzenia o wyśrubowanych wymaganiach bezpieczeństwa – ognioszczelne.

Stacja trafo w kontenerze

Spotykasz je na osiedlach i w sąsiedztwie obiektów przemysłowych. Domyślasz się o jakich stacjach transformatorowych mowa? Nie zawsze są to typowe kontenery, czasem mamy do czynienia po prostu z niewysokimi budynkami. Na szczególne zainteresowanie zasługuje technologia, w jakiej wykonuje się tego typu konstrukcje.

Stacje transformatorowe – bezwględnie wodoszczelne

To prawda. Muszą być one bezwzględnie wodoszczelne, by nie doszło do awarii lub zagrożenia życia (prąd i woda to w końcu nie najlepsze połączenie). Wykorzystuje się zatem żelbetowe fundamenty i beton, jako budulec ścian, a na koniec pokrywa się wszystko specjalistyczną farbą, która stanowi dodatkową ochronę przed wilgocią i wnikaniem wody.

Stacje trafo mają wiele zastosowań, a dziś omówiliśmy kilka, z którymi możesz się spotkać na co dzień. Czy przyszło Ci kiedyś zetknąć się z jakimiś nietypowymi realizacjami tego typu obiektów? Tekst powstał przy współpracy z https://www.egsystem.pl/

Kategorie
Instalacje
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobne wpisy